معاون برنامه‌ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی:

بهره‌مندی شرکت‌های دانش‌بنیان‌ها از تسهیلات صندوق نوآوری

جمعه 25 مرداد 1398 - 17:31
کد مطلب: 1024831
تسهیلات دانش بنیان

معاون برنامه‌ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: از ۴ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان حدود 40 درصد آنها موفق به اخذ تسهیلات از صندوق شده اند و 50 درصد شرکت‌ها در گذشته به صندوق مراجعه کرده‌اند.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، روح الله ذوالفقاری معاون برنامه‌ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی گفت‌: در صندوق نوآوری و شکوفایی سعی می‌کنیم متناسب با نیاز شرکت‌ها در صورتی که طرح قابل توجیهی داشته باشند؛ نه نگوییم و متناسب با طرح و ظرفیت مدیریتی که در هر شرکت وجود دارد تامین مالی آنها را انجام دهیم.
وی اظهار کرد: سبد فعالیت صندوق نوآوری و شکوفایی گسترده شده است، قبلا شاید به نوعی فعالیت‌های صندوق به منابع آن محدود می‌شد اما با تعاملاتی که با بانک‌ها انجام شده و اهرمی سازی که صورت گرفته، ظرفیت پرداخت تسهیلات در صندوق تا سه برابر سرمایه آن در سال شده است.
معاون برنامه‌ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: با اهرمی سازی می‌توانیم به طور میانگین تا حدود سه برابر سرمایه صندوق تسهیلات پرداخت کنیم، برای امسال در حوزه بانکی هدف‌گذاری کرده‌ایم که هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کنیم و حدود هزار میلیارد تومان نیز ضمانت نامه صادر کنیم البته با توجه به روند موجود، صندوق از این مرز عبور خواهد کرد و بیشتر از این متناسب با نیاز شرکت‌ها به آنها منابع مالی تزریق خواهد شد.
وی افزود: اکنون 6 بانک مستقر در صندوق داریم، فضای کافی برای استقرار همه بانک.ها در صندوق نداریم بنابراین اکنون 6 خدمت در حوزه بانکی برای شرکت‌های دانش بنیان با سرمایه در گردش فراهم کرده‌ایم از جمله تسهیلات تامین دفتر کار ، تسهیلات اسناد خزانه اسلامی به شرکت‌های دانش بنیان، تسهیلات اشتغال زایی و اکنون در خصوص تسهیلات نمونه سازی با سیستم بانکی کشور در حال تعامل هستیم، همچنین با سیستم‌های بانکی مذاکره کردیم که خدمات دیگری که نسبت به روش‌های سنتی تامین مالی مترقی تر است را دایر کنیم.
معاون برنامه‌ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی یادآور شد: بحث تامین اعتبار زنجیره‌های شرکت‌های دانش بنیان است که به نوعی بتوانیم با تامین اعتبار و نه تامین نقدینگی قیمت تمام شده محصولات را کاهش دهیم، همچنین فراهم کردن ال سی داخلی برای این شرکت‌ها و ارائه خدمات لیزینگ که سیستم بانکی به شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای فروش محصولات ارائه دهد از دیگر فعالیت‌های این عرصه است.
ذوالفقاری گفت: در واقع هدفگذاری صندوق در ارائه تسهیلات این است که بیش از اینکه ارائه تسهیلات را به سمت تسهیلات اولیه ببریم به سمت تهییج فروش شرکت‌های دانش بنیان ببریم یعنی زمینه توسعه بازار را برای شرکت‌ها ایجاد کنیم چون اگر بازار شرکت‌ها درست شود خود عملیات شرکت‌ها نیز متناسب با آن تنظیم می‌شود.
وی افزود: سعی کردیم در حوزه تعامل با بانک‌ها از روش شفاف اطلاع رسانی و تعاملی استفاده کنیم، اطلاعاتمان بر اساس فناوری اطلاعات و برخط است و دفاتری هم که در صندوق نوآوری و شکوفایی تشکیل شده‌اند، دفاتری هستند که اولا وظیفه تسهیل تعاملات و انتقال پیام مناسب از طرف صندوق و بانک‌ها را برعهده دارند و دوم تسهیل شرایط صندوق‌ها را دارند ما به صورت ماهانه در سطح عالی با مدیران بانک جلسه داریم و فعالیت‌ها را رصد می‌کنیم،که عملکرد حوزه‌های بانکی چطور بوده است و توانستند نیاز شرکت‌ها را تامین کنند یا نه، عارضه یابی و در رفع مشکلات اقدام می‌کنیم .
معاون برنامه‌ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: در حوزه تضامین مورد نیاز شرکت‌ها نیز با سیستم بانکی تعاملات لازم انجام شده که تضامینی که اخذ می‌شود تضامین سنتی و الزاما وثیقه ملکی و بانکی نباشد بلکه تضامینی متناسب با نیاز شرکت‌ها باشد و بتوانند تسهیلات را اخذ کنند.
معاون برنامه‌ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: پرداخت تسهیلات صندوق صرفا برای شرکت‌های دانش بنیان است که دامنه فعالیت حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی شرکت‌های دانش بنیان است، البته مسیرهایی برای شرکت‌های خلاق و استارتاپ‌ها در حال طراحی است، برای این مسیرها صندوق‌های پژوهش و فناوری را در نظر گرفته‌ایم و منابع صندوق‌های پژوهش و فناوری با خط اعتباری و تسهیلاتی که بیش از 300 میلیارد تومان در سه ماهه اول امسال داده‌ایم، این صندوق‌ها تقویت شده‌اند.
وی گفت: مسیر حمایتی استارتاپ و شرکت‌های خلاق از طریق صندوق پژوهش و فناوری است.
معاون برنامه‌ریزی صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص اینکه آیا اکنون نیز مانند گذشته دریافت تسهیلات صندوق از سوی شرکت های دانش بنیان رصد می‌شود تا به محصول ختم شود گفت: یکی از تیم هایی که در صندوق نوآوری و شکوفایی تقویت کرده ایم تیم هایی است که وظیفه نظارت و همقدمی با شرکت ها در دستیابی به محصولات نهایی را برعهده دارد ، لذا گام به گام با شرکت ها هستیم و رصد می کنیم که تسهیلات و منابعی که دریافت کرده اند به محصول منجر شده است یا خیر، حتی به شرکت ها در زمینه بهره حداکثری از تسهیلات نیز مشاوره داده می‌شود .
وی یادآور شد: از 4500 شرکت دانش بنیان حدود 40 درصد موفق به اخذ تسهیلات از صندوق شده‌اند و 50 درصد شرکت‌ها در گذشته به صندوق مراجعه داشته‌اند ، از اواخر سال گذشته ، نمودار ما نشان می‌دهد که روند مراجعه به صندوق چند برابر شده است. شعار ما در صندوق نوآوری و شکوفایی این است که هر شرکت دانش بنیان یک راه حل دارد و متناسب با آن راه حل بتوانیم نیاز شرکت ها را پاسخگو باشیم.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

169 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار