الگوریتم مغز انسان توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات کشف شد

سه‌شنبه 19 بهمن 1395 - 17:38
کد مطلب: 730280
ضربه مغزی

محمد انصاری دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به کشف الگوریتم کلی و بنیادی مغز انسان شد.

به گزارش ایسکانیوز، محمد انصاری دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات، گرایش سیستم های اطلاعاتی پیشرفته این واحد در ارتباط با پروژه خود گفت: آغاز این پروژه در سال 1393 با هدف کشف چگونگی فرآیند تصمیم گیری در مغز و بررسی اساس و منشاء هوش با بررسی بر روی 147 نمونه تحقیقاتی بصورت جداگانه و ترکیبی، شکل گرفت.

وی با بیان اینکه تا قبل از آغاز به کار این پروژه وجود هیچگونه الگوریتم واحد و بنیادی در مغز انسان به اثبات نرسیده بود، افزود: نتایج حاصل از آزمایشات و تحقیقات مختلف نشان از وجود الگوریتم پایه‌ی محاسباتی در مغز انسان داد. با آزمایشات بیشتر توانستم به چگونگی این الگوریتم پی برده و در نهایت به الگوریتمی واحد و بنیادی در فرآیندهای تصمیم گیری که در همه انسانها مشترک است، دست یابم.

انصاری اضافه کرد: براساس بررسی Houzel در سال 2009، تعداد نورون های مغز انسان حدود 86 میلیارد نورن تخمین زده شده است ، که منجر به بیش از یکصد تریلیون اتصال (سیناپس) در یک لایه از مغز می شود .

با در نظر گرفتن لایه های دیگر مغز برای بررسی و سنجش روابط اولیه اتصالات سیناپسی، به نوعی با وضعیت بسیار پیچیده و ناامید کننده روبرو خواهیم شد. از این جهت ناامید کننده که سنجش آن نیازمند فعالیت صدها نخبه، دانشمند و متخصصان و همچنین تجهیزات سخت افزاری ویژه و حجیمی (معادل زمین فوتبال) است.

وی ادامه داد: با توجه به سخت افزار مورد نیاز و در نظر گرفتن روند پیشرفت و توسعه تکنولوژی های سخت افزاری و پردازشی، شاید بررسی نورونها و اتصالات سیناپسی در مغز انسان بطور خوشبینانه ظرف 30 سال آینده میسر شود، گرچه معتقدم با پیشرفت علم با جنبه های دیگری از مغز انسان آشنا خواهیم شد که همین امر این فرایند را مستلزم تجهیزات پیچیده تری خواهد کرد.

این دانشجوی واحد علوم و تحقیقات تصریح کرد: امروزه تمامی روشهایی که برای بررسی فرآیندهای تصمیم گیری در مغز انسان بکار گرفته می شوند، روشهایی از جزء به کل رسیدن است. به این معنا که در این روشها به بررسی تک تک روابط بین پدیده های تصمیم گیری و ارتباط آنان با یکدیگر ، آنهم با استفاده از حداکثر توان سخت افزاری پرداخته می شود.

انصاری اذعان داشت: در تحقیقات خود با استفاده از الگوی رسیدن از کل به جزء با کشف و بدست آوردن الگوریتمی کلی و بنیادی در مغز که تمام تصمیمات تابعی از آن است، توانستم اصل ریاضی حاکم بر الگوریتمهای محاسباتی در سراسر مدارهای عصبی را با وجود ویژگی های مختلف آناتومیک، پیدا کرده و با رویکردی سیستمی موفق به بررسی هر یک از بدنه های الگوریتم بنیادی، کاربرد و نحوه فرآیند تصمیم گیری آنها در مغز شدم.

وی که از زمره حافظان قرآن کریم است با اشاره به ادعای توانایی شعرگفتن توسط هوش مصنوعی گوگل (2016)، گفت: هوش مصنوعی گوگل با خواندن 2865 رمان در نهایت آنهم با وابستگی شدید سخت افزاری، توانست کلمات با ربطی را که شاید بتوان به آن شعر نو گفت، ارائه دهد. این در حالی است که در سال 1393 برای تست توانایی های الگوریتمی که کشف کردم، تنها با ارائه چندین بیت از اشعار یکی از شعرای ایران، اشعاری کاملا شبیه سروده های آن شاعر با حفظ ویژگی های شعری آن از این الگوریتم بدست آمد.

وی خاطر نشان کرد: لازم به ذکر است کشف و اثبات وجود الگوریتمی کلی و بنیادی در مغز، خود نکته ای است که به عنوان یک آرزو در دنیا مطرح است. البته محققان در آزمایشاتی که آذر 94 در دانشگاه آگوستا جورجیا صورت دادند، به این نتیجه رسیدند که احتمال دارد در مغز الگوریتمی بنیادی وجود داشته باشد که سایر تصمیمات تابعی از آن باشند.

به گفته انصاری ، با به کارگیری و کشف ابعاد بیشتر این الگوریتم بنیادی می توان بسیاری از مشکلات اساسی مطرح شده در هوش مصنوعی و شبیه سازی مغز انسان را حل کرد و میتوان در علوم مختلف آنرا پیاده سازی کرد و به کار گرفت از جمله در بحث پزشکی که می توان بسیاری از بیماری های مربوط به مغز را درمان کرد .

وی افزود: امیدوارم با همکاری دانشگاه هایی نظیر واحد علوم و تحقیقات که از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری خوبی بهره مند است ، بتوان این موضوع را پیش برده و نتایج مطلوبی از آن گرفت.

خبرنگار و منتشر کنند: محمدجواد آخوندی

200

12 / 12
کد خبر: 730280 27 1

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار