7 راهکار مناسب برای بهبود وضعیت انرژی در جهان

شنبه 17 فروردین 1398 - 10:24
کد مطلب: 1001167
انرژی

یک پایگاه اینترنتی متخصص در امور فناوری در مقاله ای راه های گوناگون برای بهبود آینده تولید و مصرف روز افزون انرژی در سطح جهان را بررسی کرد.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، پایگاه اینترنتی آمریکایی «اینترستینگ اینجینیرینگ» در مقاله ای به ابتکارات و اختراعات مختلف برای پاسخگویی به نیازهای رو به افزایش انرژی در جهان پرداخته است.

در مقاله این پایگاه اینترنتی می‌خوانیم: به احتمال زیاد جهان در دهه های آینده به مقدار فراوانی از انرژی نیاز دارد. هر چه تاثیر انرژی قابل اتکا و ارزان و دسترسی به آن افزایش یابد انسان ها از زندگی بهتری برخوردار خواهند شد. از سوی دیگر جهان سرشار از ساکنانی است که می توانند به بیشتر خدمات مبتنی بر انرژی های فسیلی دست یابند و این مسئله نگرانی‌هایی را نسبت به تغییرات آب و هوایی به دنبال داشته است.

وضعیت موجود اقتضای کشف راهکارها و ابتکاراتی دارد که از سویی به آمادگی همگان برای زندگی با روش های پاسخگو به نیازهای رو به افزایش انسان برای انرژی و از سوی دیگر به کنترل عوامل منجر به تغییرات آب و هوایی کمک کند که روش های ذیل می تواند تحقق این اهداف را تسهیل بخشد.

1- لازم است امکانات نوآورانه برای ذخیره سازی انرژی ایجاد شود؛ زیرا مقدار زیاد انرژی ذخیره شده امکان برقراری توازن میان عرضه و تقاضای انرژی را فراهم می کند. این گونه اقدامات بهترین راه برای حل مشکلات انرژی های تجدید پذیر است؛ اما در اینجا سوالاتی در خصوص چگونگی تضمین دسترسی لازم و مورد نظر به ذخیره سازی انرژی مطرح می شود.

در واقع اتصال و همزمانی سیستم ذخیره سازی انرژی با منبع تجدید پذیر می تواند منبعی پایدار از انرژی را فراهم نماید، حتی در زمانی که وضعیت جوی برای تولید انرژی مساعد نباشد. با وجود آنکه باتری ها گزینه خوبی برای ذخیره انرژی محسوب می شوند؛ اما با توجه به هزینه بسیار بالای آن زمینه را برای طراحی و تولید فناوری های دیگری جهت ذخیره سازی انرژی در زمان های طولانی تر و قیمت های به صرفه‌تر فراهم می‌کند.

2- امکان ادغام هوش مصنوعی در ریز شبکه های ذخیره سازی. ریز شبکه های ذخیره سازی تنها نقش ذخیره کننده انرژی را بر عهده ندارند بلکه یک منبع انرژی مستقل با عملکرد بسیار مناسب و پشتیبان برای مواقع اضطراری به شمار می روند. با استفاده از ظرفیت های یادگیری ماشین به همراه واحدهای کنترل در ریز شبکه های ذخیره سازی انرژی می توان عملکرد آنها را همراه با تضمین سازگاری مداوم با شرایط بهبود بخشید. این فناوری در آینده در سطح گسترده ای توسعه می یابد تا راه حل هایی کامل تر در زمانی کمتر و هزینه ای بسیار کمتر ارائه کند به طوری که در مقایسه با راه حل های مرسوم کنونی 90 درصد کاهش هزینه خواهد داشت.

3- سیستم های انرژی می توانند به طور گسترده از فناوری بلاک چین و شبکه اینترنت اشیاء استفاده کنند. هم اکنون استفاده از بلاک چین تنها در ارز رمزها محدود نبوده و امکان بکارگیری آن در صنایع دیگر از جمله انرژی وجود دارد. استفاده از این فناوری در سیستم های انرژی نیاز به واسطه ها برای تولید انرژی برق را مرتفع می سازد. این مسئله علاوه بر آنکه به محدود کردن مشکلات ناکارآمدی و نابرابری در توزیع انرژی کمک می کند، امکان تامین انرژی مستقیم توسط مصرف کننده نیز را فراهم می نماید.

4- توازن شبکه اساساً زمانی رخ می دهد که یک انرژی جایگزین از قابلیت لازم برای تولید انرژی در همان سطح عملکرد برخوردار بوده و هزینه ای مساوی یا کمتر از راه های مرسوم تولید انرژی داشته باشد. این نوآوری برای انرژی های تجدید پذیر مورد استفاده قرار می گیرد به ویژه انرژی خورشیدی و انرژی باد. این دو انرژی از جمله انرژی های با تاثیر گذاری بالا محسوب شده علاوه بر آنکه با وجود فناوری های پیشرفته ای مانند بلاک چین و هوش مصنوعی هزینه تولید انرژی را کاهش داده است.

5- برخی کشورهای جهان برای کاهش افزایش گرمایش جهانی اهدافی را برای محدود کردن تولید گازهای گلخانه ای تعیین کرده و طرح هایی در زمینه آب و هوا از جمله انتقال از سوخت های فسیلی به انرژی های تجدید پذیر تهیه کرده اند. حدود 100 شهر در جهان شناسایی شده اند که 70 درصد از انرژی مصرف شده در آنها از منابع تجدید پذیر تهیه می شود و برخی شرکت ها و شهرداری ها حمایت کامل خود از سیستم های انرژی تجدید پذیر را اعلام کرده اند.

6- باید توجه داشت که بخش قابل توجهی از ساکنان کره زمین از انرژی محروم بوده و به آن نیاز دارند، در نتیجه می بایست تنها به ایجاد راه حل های نوآورانه برای مصرف انرژی بسنده نکرده و لازم است به چالش های توسعه جهانی نیز توجه شود که از جمله آن فراهم نمودن انرژی برای تمام نقاط جهان است. اختراع مجموعه ای از ریز شبکه های ذخیره سازی انرژی می تواند به عنوان ابزاری موثر برای فراهم سازی انرژی پایدار و ارزان برای مناطقی که نیازمند برق هستند استفاده شود.

7- لزوم ایجاد سازوکاری مناسب برای مدیریت انرژی؛ چرا که تقاضا برای انرژی کاهش نخواهد یافت و همزمان با بهبود سطح زندگی افرایش را تجربه می نماید. بنابراین گردانندگان صنایع و تولید کنندگان باید برای تعیین معیارهای جدید در این عرصه با یکدیگر متحد شده تا به بهبود مدیریت انرژی کمک نمایند.

انتهای پیام/

184 / 279

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار