ذخایر شیرخشک‌های متابولیک در کشور کافی است

شنبه 17 فروردین 1398 - 12:19
کد مطلب: 1001209
شیرخشک‌های متابولیک

مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، وضعیت تامین و توزیع شیرخشک‌های متابولیک و رژیمی در سال 98 را تشریح کرد. 

به گزارش ایسکانیوز، دکتر مهناز خانوی با اشاره به وضعیت تامین شیرخشک‌های متابولیک و رژیمی در سال ۹۸، گفت: به طور کلی دو دسته شیر خشک داریم؛ یک دسته شیرخشک‌هایی که یارانه به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد، اما ارز رسمی دریافت می‌کنند و دسته دوم شیر خشک‌هایی هستند که هم ارز رسمی دریافت می‌کنند و هم یارانه به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در کشور، شیر خشک‌های متابولیک هم یارانه دریافت می‌کنند و هم ارز رسمی، افزود: وضعیت توزیع این شیر خشک‌ها در سامانه حامی سازمان غذا و دارو ثبت می‌شود و بر اساس برنامه‌ریزی‌های ما، هیچگونه مشکلی در زمینه تامین شیر خشک‌های متابولیک تا پایان سال ۹۸ وجود ندارد.

دکترخانوی با بیان اینکه ذخایر شیرخشک‌های متابولیک در کشور کافی است، ادامه داد: البته برخی از این شیرخشک‌ها بین 4 تا 6 ماه اعتبار و تاریخ انقضا داشته و امکان ذخیره سازی‌شان وجود ندارد. برای این نوع از شیرخشک‌های متابولیک اقدامات مالی انجام و به شرکت‌های تولیدکننده ثبت سفارش شده و تولیدشان شروع شده است. بنابراین اگر مشکل عمده‌ای از نظر بین‌المللی نداشته باشیم، طبق برنامه‌ریزی‌ها با مشکلی مواجه نشده و کمبودی نخواهیم داشت.

وی با اشاره به یکی از چالش‌های حوزه شیرخشک‌های متابولیک و رژیمی گفت: مساله‌ای که ممکن است در این حوزه ایجاد شود، این است که گاهی اوقات، برند خاصی دچار کمبود شده و برند دیگری را جایگزینش می‌کنیم. حال از آنجایی که بیماران مخاطب ما در این زمینه نوزادان هستند، ممکن است به طعم خاصی عادت کنند و چالشی که ایجاد می‌شود این است که خانواده‌ها می‌گویند فقط و فقط همین طعم و برند را می‌خواهیم.

دکتر خانوی تاکید کرد: این درحالی است که ما تضمین می‌کنیم که از نظر سلامتی، برندهایی از شیر خشک‌های متابولیک که در کشور وجود دارند، هیچ مشکلی نخواهند داشت، اما در زمینه رضایت ۱۰۰ درصدی خانواده‌ها برای طعم و برند، ممکن است دچار مشکل شویم.

مدیرکل فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در ادامه درباره نحوه کنترل توزیع و مصرف فرآورده ها و شیر خشک‌های متابولیک، گفت: از زمانی که سامانه حامی ایجاد شد و شیرخشک‌های متابولیک وارد آن شدند، کاهش ۴۰ درصدی مصرف آن‌ها را شاهد بودیم، به طوری که میزان مصرف از حدود ۱۰۰ هزار قوطی در ماه در سال ۱۳۹۴، به حدود ۶۶ هزار قوطی در ماه در سال ۱۳۹۷ رسید. این درحالی است که نرخ افزایش بیمار هم در حوزه شیرهای متابولیک و هم در زمینه شیرهای رژیمی داشته‌ایم.

دکتر خانوی ادامه داد: در حال حاضر، مجموعا حدود ۱۰ هزار بیمار داریم که پنج هزار نفرشان از شیرخشک‌های متابولیک و پنج هزار نفر هم از شیرهای رژیمی استفاده می‌کنند. این تعداد بیمار ۳۰ هزار قوطی شیر خشک متابولیک و ۳۰ هزار قوطی هم شیر خشک رژیمی مصرف می‌کنند. عمده مصرف کنندگان این شیرخشک‌ها نیز بیماران PKU هستند.

وی درباره هزینه این فرآورده‌ها برای بیماران، گفت: تقریبا بین ۸۰ تا ۹۰ درصد قیمت فرآورده های متابولیک را ما به صورت یارانه‌ای پوشش می‌دهیم و شیر خشکی که برای ما قوطی ۳۴ تا ۳۵ یورو در می‌آید، با قیمت کمتر از ۱۰ هزار تومان به دست بیمار می‌رسانیم. در عین حال، شیر خشک‌های متابولیک را درب منزل بیماران تحویل می‌دهیم. شیرخشک‌های رژیمی هم به داروخانه‌های منتخب ارسال می‌شوند و بیماران از این داروخانه‌ها آن را تهیه می‌کنند.

دکتر خانوی با بیان اینکه البته دسته‌ای از شیرخشک‌های رژیمی، یارانه‌ای نیستند، اما ارز رسمی به آن‌ها تعلق می‌گیرد و به همین دلیل اهمیت دارند، افزود: در این دسته از شیر خشک‌ها در شهریور و مهر سال ۱۳۹۷ با کمبود مواجه شدیم؛ چراکه نظارتی بر روی فروش این شیرخشک‌ها نبود و به همین دلیل دچار کمبود شدند. بر همین اساس از مهر ماه سال ۹۷ سازمان غذا و دارو در زمینه توزیع‌شان مداخله کرد تا قاچاق معکوس ایجاد نشود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر این دسته از شیر خشک‌های رژیمی در سامانه‌ای به نام HIX ثبت شده‌اند، گفت: بر این اساس، همه داروخانه‌ها با دریافت نام، مشخصات و کد ملی بیماران و ثبت آنها در سامانه HIX این فرآورده‌ها را در اختیار بیماران قرار می‌دهند. این دسته از شیرخشک‌های رژیمی فعلا نیازی به نسخه پزشک ندارند. با این اقدام، خوشبختانه گزارشی از کمبود این شیرخشک‌های رژیمی نداشتیم.

وی ادامه داد: در عین حال با واردکنندگان و تولیدکنندگان این فرآورده‌ها جلساتی داشته‌ایم و به ما برنامه تولید و واردات داده‌اند. به نظر می‌رسد در زمینه تامین این شیر خشک‌ها در سال ۱۳۹۸ مشکلی نخواهیم داشت.

دکتر خانوی در زمینه وضعیت تولید شیرخشک‌های کتابولیک و رژیمی در کشور نیز گفت: در حوزه شیرخشک‌های متابولیک و رژیمی که در سامانه حامی ثبت شده‌اند که عمدتا برای بیماران حاد استفاده می‌شوند، وارداتی هستند اما در حوزه شیرخشک‌های رژیمی غیر یارانه‌ای تعدادی تولید داخل و تعدادی وارداتی هستند.

ایسنا

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار