خسروپناه مطرح کرد؛

برنامه ریزی برای ایجاد شبکه تعالی علوم انسانی و هنر در دانشگاه آزاد اسلامی

دوشنبه 26 فروردین 1398 - 18:55
کد مطلب: 1002319
خسروپناه

معاون علوم انسانی وهنر دانشگاه آزاد اسلامی از برنامه ریزی برای ایجاد شبکه تعالی علوم انسانی و هنر در این دانشگاه خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نخستین نشست هم اندیشی استادان علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی عصر دوشنبه 26 فروردین به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه و با حضور دکتر سید محمود هاشمی رئیس بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی و نمایندگان اساتید گروه علوم انسانی و هنر از واحدهای استان های مختلف کشور برگزار شد.

خسرو پناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی در این نشست با تبریک اعیاد شعبانیه،اظهار داشت: در سفرهایی که به واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی داشتم، از اینکه اقبال زیادی در دانشگاه برای تعالی علوم انسانی و هنر وجود دارد و اساتید گروه های مختلف این دو حوزه از ایجاد معاونت علوم انسانی و هنر در دانشگاه آزاد اسلامی استقبال می کنند، خرسند شدم.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه از نظر زمانی نسبت به کارهایی که باید برای تعالی علوم انسانی و هنر انجام بدهیم عقب هستیم، گفت: کارهای ارزنده ای همچون تالیف کتب ومقالات متعدد در این دو حوزه ارائه شده است، اما نسبت به تحولاتی که در دنیا وجود دارد و حتی تحولات مربوط به علوم انسانی اسلامی عقب هستیم که باید این موضوع را جبران کنیم.

خسروپناه با بیان این پرسش که مقصود از تعالی علوم انسانی و هنر چیست؟ گفت: تعریف از تعالی این حوزه ها، کارآمدسازی، بومی سازی و اسلامی سازی علوم انسانی و هنر است تا بتواند در مسیر تحقق پیشرفت و تمدن نوین اسلامی قرار بگیرد. اکنون علوم انسانی و هنر متاثر از علوم پایه و علوم مهندسی است در صورتیکه باید علوم انسانی بر سایر علوم تاثیرگذار باشد و این تاثیرگذاری زمانی محقق خواهد شد که علوم انسانی و هنر کارآمد بوده، بومی سازی شده، مبتنی بر مبانی اسلامی و از جنس حکمت باشد.

وی تاکید کرد: باید به این موضوع توجه داشته باشیم که وقتی به دنبال علوم انسانی اسلامی هستیم نباید از آخرین دستاوردهای رشته های این حوزه غافل شویم.

معاون علوم انسانی وهنر دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تاسیس این معاونت در ساختار جدید دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: از همان ابتدای حضور دکتر ولایتی در دانشگاه آزاد اسلامی بحث های مختلف درباره تحول آفرینی در علوم انسانی و تعالی علوم انسانی مطرح شد و با انتصاب دکتر طهرانچی به عنوان رئیس دانشگاه، پیشنهاد راه اندازی معاونت های علمی تخصصی مطرح و به این ترتیب معاونت علوم انسانی و هنر در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شد.

وی اظهار کرد: زمانی که دکتر طهرانچی پیشنهاد معاونت علوم انسانی و هنر را با بنده مطرح کردند، یک ماه منابع علوم انسانی در دانشگاه های مختلف جهان از جمله آمریکا، فرانسه، چین، ژاپن و... را مطالعه کردم تا از وضعیت علوم انسانی در دنیا اطلاع دقیق داشته باشم و نسبت به پیشرفت ها و تجربیات دانشگاه های دیگر در حوزه علوم انسانی آگاهی جامع تری داشته باشیم.

خسروپناه ادامه داد: بعد از مطالعات به این نتیجه رسیدم که باید یک سند راهبردی برای معاونت علوم انسانی و هنر داشته باشیم و ساختار این معاونت را بر اساس سند تدوین کنیم، شش ماه بصورت آزمایشی این سند و ساختار معاونت را اجرایی می کنیم و پس از آن تصمیم می گیریم که ساختار یا افراد چه تغییری پیدا کنند. در این سند تعریف معاونت، چشم انداز، اهداف، راهبردها، وظایف کلان و کارموردی به صورت مبسوط آمده است.

وی گفت: این سند بر اساس اسناد بالادستی، منظومه فکری امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، 20 تجربه شخصی خود در حوزه علوم دینی که 10 تجربه آن مربوط به تحقیق درباره فسفله علوم انسانی است و تاریخ تطور علوم انسانی اسلامی تدوین شده است. در واقع سند جامعی است که بر اساس آن ساختار معاونت علوم انسانی و هنر طراحی شده است.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ساختار این معاونت چابک و مبتنی بر تفویض اختیار و کارها به استان ها و واحدهای دانشگاهی است، افزود: معاونت علوم انسانی و هنر در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی کارهای ستادی انجام می دهد و امورات مربوط به واحدهای دانشگاهی تفویض می شود، البته کار ستادی هم از بالا به پایین نخواهد بود و واحدها باید کاستی ها، ضعف ها و پیشنهادات شان را به ما بگویند و این موارد در ستاد کارشناسی و ابلاغ خواهد شد.

خسروپناه خاطرنشان کرد: ساختار معاونت علوم انسانی و هنر در سه زیر مجموعه اداره کل آموزش، اداره کل پژوهش و مرکز مطالعات، برنامه ریزی و تعالی علوم انسانی و هنر تعریف شده است.

عضو هیئت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی از اساتید علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی خواست که به سه موضوع «شناسایی نیازها، مسایل و پرسش های علوم انسانی»، «شناسایی نقاط قوت و ضعف اساتید، توانمندی ها، نیازها، خلأها، ظرفیت ها» و «توانمندسازی و تعالی اساتید» توجه داشتند و پیشنهادات خود را به معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی ارائه کنند.

وی همچنین از برنامه ریزی برای ایجاد شبکه تعالی علوم انسانی و هنر خبر داد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی 10 هزار عضو هیات علمی گروه علوم انسانی و هنر دارد که برای اتصال آنها باید سامانه ای ایجاد کنیم تا رشته های تخصص به صورت حلقه ای به هم وصل شوند و اساتید بتوانند پیشنهادات خود را از طریق این سامانه به معاونت علوم انسانی و هنر ارجاع دهند و پس از بررسی در ستاده به صورت آیین نامه به واحدها ابلاغ شود و ارتقای مرتبه علمی اعضای هیات علمی این گروه ها بر اساس فعالیت های آنان بر مبنای این ابلاغیه ها باشد.

انتهای‌ پیام/

28 / 31

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار