در پژوهشی علمی بررسی شد؛

تأثیر حساسیت زدایی با حرکات چشم و پردازش مجدد بر اضطراب زایمان زنان

چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 - 11:16
کد مطلب: 1003126
تأثیر حساسیت زدایی با حرکات چشم و پردازش مجدد بر اضطراب زایمان زنان

استادیار گروه روانشناسی واحد شبستر و همکاران در مقاله‌ای تأثیر حساسیت‌زدایی با حرکات چشم و پردازش مجدد (EMDR) بر اضطراب زایمان زنان با سابقه مرده‌زایی را بررسی کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایسکانیوز از شبستر، مقاله نرگس ذوالقدر، اصغر خوش­نظر، محمد مرادی باغلوئی و زینب علی­مرادی با عنوان «تأثیر حساسیت زدایی با حرکات چشم و پردازش مجدد بر اضطراب زایمان زنان با سابقه مرده زایی» در مجله بین­‌المللی Journal of EMDR Practice and Research چاپ شد.

حساسیت زدایی با حرکات چشم و پردازش مجدد(EMDR) نوعی روان درمانی است که برای افراد مبتلا به آسیب استرس پس از سانحه مورد استفاده قرار می­گیرد.

داشتن یک تجربه ناخوشایند از زایمان قبلی می تواند موجب اضطراب و ترس از زایمان در بارداری بعدی شود. هدف از این مطالعه بررسی تأثیر درمان EMDR بر اضطراب زایمان در زنان با سابقه مرده­‌زایی است.

یک کارآزمایی بالینی تصادفی کنترل شده با 30 زن باردار بعد از پذیرش برای زایمان در بیمارستان شهر قزوین، ایران در سال 2016 انجام شد. شرکت ­کنندگان با استفاده از روش نمونه ­گیری در دسترس انتخاب شدند و سپس به طور تصادفی به دو گروه EMDR و کنترل با مراقبت­ های معمول (هر گروه 15 نفر) تقسیم شدند.

برای جمع‌­آوری داده ­ها قبل از درمان (در هنگام پذیرش در بیمارستان و بدو ورود به مطالعه) و پس از درمان (در عرض 24 ساعت بعد از زایمان)، پرسشنامه اضطراب بارداری ون دن برگ مورد استفاده قرار گرفت.

درمان EMDR برای گروه مداخله با یک جلسه 90 دقیقه­‌ای انجام شد. گروه کنترل تنها مراقبت معمول را دریافت کردند. داده­‌ها با استفاده از آزمون آماری تحلیل کوواریانس و 05 / 0p < تحلیل شد. کاهش معنی داری در میانگین اضطراب در گروه مداخله EMDR در مقایسه با گروه شاهد مشاهده شد. همچنین در گروه مداخله EMDR کاهش معنی­‌دار نمرات پس آزمون نسبت به قبل از آزمون مشاهده شد. درمان EMDR در دوران بارداری معمولی پس از تولد پس از زایمان، اضطراب زایمان را در زنان باردار کاهش داد.

اصغر خوش­نظر استادیار گروه روانشناسی و علوم تربیتی واحد شبستر علاوه بر انتشار مقالات متعدد پیش از این دو کتاب با عنوان­‌های «روانشناسی و سینما» و «فانوس» را منتشر کرده است.

لینک دسترسی به مقاله:

https://www.researchgate.net/publication/331577904_The_Effect_of_EMDR_on_Childbirth_Anxiety_of_Women_With_Previous_Stillbirth

223 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار