رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز:

علم داریم اما به آن عمل نمی‌کنیم

جمعه 6 اردیبهشت 1398 - 10:44
کد مطلب: 1003312
ایرج نظری

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: امیدوارم در کاری که هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب انجام می‌دهد، دانشگاه‌ها به مرجع تصمیم گیری و مرجعی که از مجریان بخواهد کارهای خود را به صورت علمی انجام دهند، تبدیل شوند.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، ایرج نظری در نشست رئیس هیئت ویژه گزارش ملی سیلاب با دانشگاهیان خوزستان، در خصوص بررسی آخرین وضعیت سیل و خسارت‌های ناشی از آن، که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار کرد: هیچ تغییری در کشور ایجاد نمی‌شود مگر اینکه سه مؤلفه را در نظر داشته باشیم؛ ما باید علم داشته باشیم، به آن معتقد بوده و به آن علم، عمل کنیم. ما علم را داریم اما به آن اعتقاد نداریم و عمل نمی‌کنیم. نمونه و مثال بارز آن را در سد گتوند می‌بینید.

وی افزود: در بحث خشک کردن تالاب‌ها، همه کسانی که در بحث محیط زیست، آب و… علم دارند، گوشزد کردند که این کار صحیح نیست اما کسی به آن اعتقاد نداشت و به آن عمل نکرد و امروز ما نتیجه آن را می‌بینیم. امیدوارم در کاری که هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب انجام می‌دهد، دانشگاه‌ها به مرجع تصمیم گیری و مرجعی که از مجریان بخواهد کارهای خود را به صورت علمی انجام دهند، تبدیل شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: باید بتوانیم این نگاه را تغییر دهیم و ثابت کنیم که اگر بخواهیم کاری صحیح انجام شود، باید از طریق دانشگاه‌ها صورت بگیرد. تمام کسانی که این کارهای اشتباه را انجام داده‌اند و این تصمیم گیری‌ها را کرده‌اند، یا استادان دانشگاه‌ها بودند که مجری شدند یا شاگردان آنها بودند. این مجریان، شاگردان ما بوده‌اند و گناه آن‌ها گردن ما است و باید تلاش کنیم این گناه را اصلاح کنیم.

نظری در پایان گفت: در حوزه مسائل بهداشتی، روانشناختی و در زمینه سلامت جسمانی، به دنبال هر حادثه‌ای که ایجاد می‌شود، متناسب با نوع حادثه، مشکلاتی بروز پیدا می‌کند. در لرستان، سیل آمد و تخریب‌های شدیدی برجا گذاشت اما در خوزستان و جاهایی که دشت و جلگه هستند، ماندگاری آب، تغییرات زیست محیطی ایجاد می‌کند که موجب می‌شود طول مدتی که درگیر سیل هستیم و عوارضی که سیل در استان بر جا می‌گذارد، بسیار قدرتر و خطرناک‌تر باشد. به طوری که بیم آن می‌رود بسیاری از بیماری‌هایی که سال‌های سال برای ریشه‌کنی آن‌ها زحمت کشیده شده، دوباره بازگردند. چه بسا که در برخی نقاط نیز این بیماری‌ها را به صورت کانونی داشته‌ایم.

انتهای پیام/

168 / 31

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار