پروتئین هایی که مانع از پسرفت سلول های عصبی می شوند

یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 - 15:53
کد مطلب: 1004281
1

محققین دانشگاه « Duke » دریافته اند که اعضای یک کمپلکس مداخله کننده چند پروتئینی به خاطر نقشی که در تنظیم ژن دارد، برای تکوین مغز سالم در مگس سرکه نیز حیاتی است. این یافته می تواند به درک بهتر و درمان بیماری های تکوینی عصبی در انسان منجر شود.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، « موتاسیون » در ژن های انسانی « intS1 » و « intS8 » با سندرم تکوینی عصبی مرتبط است که به وسیله ناتوانی های ذهنی عمقی، صرع و ناهنجاری های ساختاری مغزی مشخص می شود. با این حال، نقش کمپلکس پروتئینی مداخله کننده طی تکوین مغز به خوبی درک نشده است.

به طور طبیعی، سلول های بنیادی عصبی در مغز لاروهای مگس سرکه به پیش سازهای عصبی بینابینی تمایز می یابند که در نهایت به سلول های عصبی تبدیل می شوند. چندین فاکتور برای مهار تبدیل شدن معکوس سلول های پیش ساز عصبی بینابینی به سلول های بنیادی عصبی طی فرایند تمایز زدایی دخیل هستند.

زمانی که تمایززدایی اتفاق می افتد، تومورهای مشتق از سلول های بنیادی عصبی غیرطبیعی می توانند در مغز مگس سرکه شکل گیرند. تولید سلول های عصبی ناکافی بوده و طوری که این مطالعه نشان داد، سلول های بنیادی عصبی غیرطبیعی زمانی شکل می گیرند که پروتئین های مداخله کننده در سلول های مغزی وجود نداشته باشند.

خاموش شدن چندین ژن مداخله کننده در سلول های پیش ساز عصبی بینابینی منجر به تشکیل سلول های بنیادی عصبی اضافی می شود. بررسی های این مطالعه شواهدی را ارائه می کند که پروتئین های مداخله کننده به مهار تمایززدایی پیش سازهای عصبی بینابینی به سلول های بنیادی عصبی کمک می کنند.

یک فاکتور رونویسی موسوم به « Earmuff » که برای مهار تمایززدایی نیاز است، هدف اولیه کمپلکس پروتئینی مداخله گر در سلول های مغزی است. این یافته ها نقش حیاتی و جدیدی که کمپلکس پروتئینی مداخله گر در مهار تمایز زدایی در مغز بازی می کند و هم چنین نقش بارز آن را در تکوین مغز نشان می دهد. از آن جایی که این پروتئین ها به میزان زیادی طی تکامل بین مگس سرکه و انسان حفظ شده اند، به نظر می رسد که شناسایی نقش آن ها در انسان می تواند به درک بهتر مغز انسان و هم چنین بیماری های مغزی کمک کند.

انتهای پیام/

169 / 159

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار