جوانان موتور پیشران انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب

جمعه 24 خرداد 1398 - 13:00
کد مطلب: 1008110
عابدی

مقام معظم رهبری توصیه‌هایی برای جوانان در خصوص آماده‌سازی و خودسازی در جهت حضور فعال و راهگشا در گام دوم انقلاب تبیین کردند.

گروه دانشگاه ایسکانیوز؛ مقام معظم رهبری بیانیه گام دوم انقلاب را به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب در بهمن ماه سال گذشته صادر کردند. این بیانیه در حول سه محور اصلی به رشته تحریر در آمده است. سیر و سرگذشت ۴۰ ساله انقلاب اسلامی، ویژگی‌های ممتاز انقلاب اسلامی و توصیه‌هایی به جوانان برای تبدیل ایران به الگوی کامل نظام پیشرفته اسلامی و ایجاد تمدن نوین اسلامی.

این بیانیه را می‌توان به عنوان نقشه راه منسجم و پارادایم قابل اتکا، برای برداشتن گام دوم انقلاب عنوان کرد به نوعی می‌توان گفت در این بیانیه حضرت آقا با پرداختن به چگونگی شکل‌گیری انقلاب با آن ویژگی‌های ممتاز موجود در روح انقلاب اسلامی در صدد آن هستند، تا یک بینش صحیح و عمیق از گذشته انقلاب اسلامی داشته باشیم؛ چرا که برای پیشرفت و برداشتن گام دوم انقلاب باید گذشته را خوب بشناسیم و تجربه اندوزی‌های لازمه صورت بگیرد تا به عنوان پشتوانه مهم فکری و تئوریک و عملی در آینده به کار گرفته شود.

از طرف دیگر بازخوانی و شناخت سر گذشت مهم است بدین دلیل که تحریف و دروغ‌پردازی دشمن نسبت به گذشته انقلاب اسلامی، که از هیچ تلاش و پول و ابزار و.. فروگذار نمی‌کند، خنثی و ابطال شود. انقلاب اسلامی ویژگی‌های ممتازی داشته که به سبب آن امروزه در بیشتر کشورهای بیدار اسلامی روح انقلاب و استکباری ستیزی دمیده شده است .

این ویژگی‌ها عبارتند از عدم خیانت به آرمان در طول چهل سال پر افتخار، مطرح کردن دین و دنیا در کنار هم، تاریخ مصرف نداشتن شعارهای جهان به دلیل آمیخته‌بودن این شعارها با فطرت بشر در همه عرصه‌ها؛ دارای انعطاف و فقدان انفعال، پایبندی به اصول و مرزبندی با رقیبان و دشمنان، قدرتمند اما مهربان، باگذشت و مظلوم.

حضرت آقا در بیانیه گام دوم انقلاب توجه خاص و ویژه‌ای نسبت به جوانان داشتند. چون جوان به ویژه جوان انقلابی با فکر، شعور، شور، خلاقیت و نوآوری و شادابی خود، می‌تواند و این آمادگی را هم دارد که به عنوان موتور پیشران انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب باشد.

حتی مقام معظم رهبری توصیه‌هایی نیز برای جوانان در خصوص آماده‌سازی و خودسازی در جهت حضور فعال و راهگشا در گام دوم انقلاب تبیین کردند. این همه تاکید ایشان نسبت به جوانان در بیانیه و سخنرانی‌هایشان بیانگر آن است که به جوانان باید به معنای واقعی کلمه اعتماد شود و میدان را برای حضور آنها فراهم کرد. به طوری که خود معظم له در انتصابات اخیرشان این اصل را مورد توجه قراردادند و از ظرفیت جوانان بهره بردند.

نیاز اساسی و اولویت‌مند برای کشور است که از ظرفیت جوانان انقلابی دغدغه‌مند به نحو هرچه بهتر و شایسته‌تر در سطوح مدیریتی و اجرایی کشور بهره گرفته شود. چون این جوان است که دارای ذهنی فعال، پویا و سرشار از خلاقیت و نوآوری است که در همه حوزه‌ها اقتصاد و سیاست و فرهنگ و... می‌تواند راهگشا باشد. ولی چه گفته شود که این اعتماد و اعتقاد به جوانان هنوز در بین مسئولین غالب نشده است و صرفا حالت کلیشه‌ای به خود گرفته است.

دانشگاه‌ها می‌توانند در تبیین و تحلیل گام دوم انقلاب و گفتمان‌سازی آن نقش مهم را ایفا کنند. در این زمینه نقش تشکل‌های دانشجویی که قشر جوان تحصیل کرده و دغدغه‌مند نسبت به راه انقلاب، را بر خود می‌بیند از دو لحاظ برجسته می‌شود: اولا اینکه دانشجویانی که در تشکل‌های دانشجویی و انقلابی فعالیت می‌کنند به عبارتی افرادی هستند که نسبت به انقلاب و ارزش و آرمان‌های آن دغدغه‌مند هستند و از هیچ تلاشی برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی دریغ نمی‌کنند و رشد آها در فضای تشکیلاتی و آزمون و خطا آنها در چنین فضایی، می‌توان به عنوان اندوخته و ظرفیت مهم در گام دوم انقلاب به شمار رودد که می‌تواند مسئولیت‌های مهمی را براساس تجربیاتی که از کار تشکیلاتی کسب کرده عهده‌دار شود.

ثانیا، تشکل‌های دانشجویی در تبین و تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب می‌توانند در مرحله اول حلقه‌های مطالعاتی درون تشکیلاتی پیرامون بیانیه برگزار کنند و از طرفی هم برای تبیین و تحلیل در سطح دانشگاه با طرح نشست‌های مختلف و کرسی‌های آزاداندیشی نسبت به این مهم قدم بردارند.

دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تبریز*

انتهای پیام/

300 / 320

نویسنده: میلاد عابدی*

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار