ساماندهی سفرهای تابستانی خوزستان/ استفاده از ظرفیت گردشگری روستایی در تابستان

دوشنبه 3 تیر 1398 - 12:00
کد مطلب: 1009108
گردشگری خوزستان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، این استان را دارای ظرفیت‎های غنی در حوزه گردشگری تابستانه عنوان کرد و گفت: برای معرفی این ظرفیت‎ها نیاز است با تعامل انجمن‎های مردم‎نهاد برنامه‎ریزی مناسب انجام داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایسکانیوز، سیدحکمت‎الله موسوی در نشست ساماندهی سفرهای تابستانی و شناسایی مسیرهای گردشگری تابستانی خوزستان که با حضور مدیران انجمن‎های مردم‎نهاد حوزه گردشگری استان برگزار شد، این استان را دارای ظرفیت‎های بی‎نظیری همچون گردشگری آبی دانست و افزود: ظرفیت‎هایی که می‎توان در استان خوزستان و در فصل تابستان به گردشگران دروناستانی، بروناستانی و حتی برونکشوری ارائه داد بسیار غنی هستند؛ اما به منظور ارائه و معرفی این ظرفیتها به سازماندهی و برنامهریزی نیاز است.

وی با بیان این‎که در این راستا نگاه ویژه‎ای به انجمن‎های مردم‎نهاد فعال در حوزه میراث فرهنگی داریم گفت: انجمنها دارای نیروهای متخصصی هستند که کمک شایانی به حوزههای میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میکنند و هر زمان انجمنها وارد کار شدند شاهد تأثیرات آنها بوده‎ایم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با تأکید بر برگزاری جلسات و نشست‎های منسجم با انجمنهای مردمنهاد حوزه میراث فرهنگی افزود: تعاملات با انجمن‎های مردم‎نهاد باعث پیشرفت این حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواهد شد.

3500 روستا در خوزستان وجود دارند که از این تعداد، 18 روستا به عنوان روستای گردشگری مصوب شده‎اند

وی ادامه داد: یکی از راه‎های توسعه گردشگری در استان این است که تورهای گردشگری سطح ملی و حتی فراتر از آن برای حضور در رویدادهای فرهنگی و هنری استانی‎مان هماهنگ و برنامه‌‏ریزی کنیم که این باعث ذی‌نفع شدن خوزستان از حوزه گردشگری می‎شود؛ با این‎حال عملی شدن این موارد تعامل ما با انجمن‎های مردم‎نهاد را می‎طلبد؛ چراکه این انجمن‎ها در دل جوامع محلی هستند و به کمک آن‎ها می‎توان جای‎جای استان را بهتر و بیشتر بشناسیم و بر مبنای آن‎ها برای حوزه گردشگری و ورود گردشگر در فصول مختلف برنامه‎ریزی کنیم.

موسوی افزود: انجمنها بدون هیچ چشمداشت و مواجبی کار میکنند و سالها بدون آن‎که تغییر مدیریتهای استانی روی آنها اثر بگذارد به کار خود ادامه میدهند؛ بنابراین وظیفه ما به عنوان نهاد دولتی حمایت از انجمن‎هاست و ما از آن‎ها استقبال میکنیم.

وی تأکید کرد: ادارهکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با اعتبارات دولتی محدود قطعاً نمیتواند همه مشکلات و کمبودهای این سه حوزه را حل و برنامه‎ریزی‎های خود را عملی سازد و از اینرو به کمک انجمنهای مردمنهاد همچون گذشته نیاز دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان تصریح کرد: برخی بخشهای شهرستانهای استان همچون مالآقا در باغملک چنان ظرفیتی دارند که بیش از 500 مجتمع گردشگری را در دل خود جای دهند؛ این درحالی است که در شهرستان‎های اندیمشک و دزفول نیز مناطق بکر گردشگریای وجود دارد که بعضاً مردم خود این شهرستان‎ها نیز از آن بی‎اطلاع‌اند و از این رو باید در راستای معرفی جاذبههای گردشگری شناخته نشده استان، تولید محتوا کرد.

صنعت گردشگری می‎تواند بسیاری از معضلات اجتماعی همچون بیکاری را در شهرهای محروم استان برطرف کند و یا به حداقل برساند و اگر برنامه‎ها روی هدف متمرکز شوند قطعاً بازخورد بهتری خواهند داشت

وی اضافه کرد: صنعت گردشگری میتواند بسیاری از معضلات اجتماعی همچون بیکاری را در شهرهای محروم استان برطرف سازد و یا به حداقل برساند و اگر برنامهها روی هدف متمرکز شوند قطعاً بازخورد بهتری خواهند داشت.

موسوی گفت: در راستای بهبود وضعیت در حوزههای گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی ما و انجمن‎های مردم‎نهاد باید برنامه‎های‎مان را با برنامه‎های فرادستی انطباق دهیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

همچنین در ادامه غلام شجاعی سرپرست معاونت گردشگری اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان نیز گفت: 3500 روستا در خوزستان وجود دارند که از این تعداد، 18 روستا به عنوان روستای گردشگری مصوب شده‎اند.

او با بیان این‎که یکی از ظرفیت‎های غنی استان خوزستان، روستاهای آن است افزود: دنیا درحال حرکت به سمت گردشگری روستایی است و بیشتر افراد به دنبال این هستند تا آخر هفته‎ها به سمت روستاها بروند؛ از این‎رو در فصل تابستان باید از این ظرفیت در مناطق خوش آب‎و هوای استان استفاده کنیم تا روستاها و به تبع آن بوم‎گردی در استان رونق بیشتر پیدا کند.

سرپرست معاونت گردشگری ادارهکل میراث فرهنگی خوزستان با تأکید بر بهره‎گیری از ظرفیت انجمن‎های مردم‎نهاد نیز گفت: ما به کمک انجمن‎ها نیاز داریم و هر پیشنهادی که از سوی آنان مطرح شود مورد استقبال ما در اداره‎کل خواهد بود.

در پایان این جلسه مدیران انجمن‎های مردم‎نهاد ضمن ارائه پیشنهادات خود درخصوص مسیرهای گردشگری تابستانی، به معرفی ظرفیت‎های شهرستان‎های محل فعالیت خود پرداختند و درخصوص راههای جذب گردشگر و زمینه‎سازی برای ورود آنان بحث و تبادل نظر کردند. برگزاری تورهای شبانه اهواز‎گردی و راهاندازی قطار گردشگری از جمله پیشنهاداتی بود که از سوی انجمن‎ها در این جلسه و در راستای سفرهای تابستانی مطرح شد.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار