پاسخ وزارت کشور به اظهارات رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس

یکشنبه 9 تیر 1398 - 12:11
کد مطلب: 1009672
وزارت کشور

در پی اظهارات رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با موضوع تأخیر وزارت کشور و سازمان برنامه در تامین بودجه مبارزه با ملخ، وزارت کشور توضیحاتی ارائه کرد.

در پی انتشار گفت‌وگویی از محمدرضا کیخا رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با عنوان تأخیر وزارت کشور و سازمان برنامه در تامین بودجه مبارزه با ملخ وزارت کشور جوابیه‌ای به این خبرگزاری ارسال کرد.

متن جوابیه وزارت کشور به اظهارات رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس به این شرح است:

در پی درج مطلبی با عنوان «تاخیر وزارت کشور و سازمان برنامه در تامین بودجه مبارزه با ملخ» در روز سه شنبه مورخ ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ مطالب ذیل جهت آگاهی و تنویر افکار عمومی ارسال می‎شود.

در اوایل بهمن ماه سال گذشته اولین گزارش مبنی بر احتمال حمله ملخ صحرایی به کشور از سوی فائو اعلام شد. براساس پایش به عمل آمده در سطح کشور ریزش ملخ در ۹ استان کشور شامل ۱۷۳ دسته جات بوده و عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۷۰۱ هزار هکتار از مناطق آلوده به این آفت انجام شده است.

بر اساس قانون، وظایف سازمان مدیریت بحران کشور در امر آمادگی، پیشگیری، مقابله و بازسازی مناطق آسیب دیده و متاثر از حوادث طبیعی در حیطه سیاست گذاری، برنامه ریزی و پشتیبانی از دستگاه های اجرایی است و بنا بر ضرورت و درخواست آن ها پس از بررسی های لازم از محل اعتبارات ماده ١٠ و ١٢ بودجه سالیانه کشور از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور درخواست اعتبار می کند.

در این خصوص با توجه به درخواست وزیر جهاد کشاورزی از وزارت کشور مبنی بر هجوم ملخ های صحرایی به اراضی استان های جنوبی کشور (واصله در مورخ ۲۱/۱۱/۹۷ ) جوانب امر بررسی و درخواست تامین اعتبار به مبلغ ١٠٠ میلیارد ریال از سوی وزیر کشور و قائم مقام رئیس شورای عالی مدیریت بحران کشور به سازمان برنامه و بودجه کشور در مورخ ۱۱/۱۲/۹۷ (حدود ۱۳روز کاری) ارسال گردید. اخیراً نیز مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال دیگر برای مبارزه با ملخ‌ها پیشنهاد شده که مراحل آن در حال انجام است.

در پایان شایان ذکر است حفظ کشور از آفات و بیماری های قرنطینه ای و مبارزه با هجوم ملخ های صحرایی وظیفه ذاتی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات با ردیف بودجه مشخص است و کمک های وزارت کشور محدود به موارد فوق نبوده و استانداران و فرمانداران استان های تحت تاثیر در عملیات مبارزه با ملخ های مهاجم با استفاده از ظرفیت های استانی و شهرستانی و تامین بخشی از هزینه های مبارزه از محل اعتبارات در اختیار کمک نمودند تا نفوذ و حرکت ملخ‌ها به سایر استان‌ها کنترل و متوقف شود.

156 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار