پیش‌بینی دوبرابر شدن زائران اربعین

شنبه 15 تیر 1398 - 07:30
کد مطلب: 1010139
حمیدیه -مسیر راهپیمایی اربعین

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در بازدید از پروژه ساخت گنبد حرم مطهر امام حسین(ع) در کرمان گفت: پروژه ساخت گنبد حرم مطهر مراحل پایانی را طی می‌کند.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات در حاشیه بازدید سفیر عراق در ایران از پروژه ساخت گنبد حرم مطهر امام حسین (ع)در کرمان گفت: پروژه ساخت گنبد حرم مطهر مراحل پایانی را طی می‌کند و از این فرصت استفاده می‌کنم و به عرض ملت شریف می‌رسانم این پروژه یکی از صدها پروژه‌ای است که ایرانیان عزیز موفق شدند در اعتاب مقدسه به مرحله اجر ا درآورند و موفق به فیض عظمای خدمت به اهل بیت علیهم السلام شدند.

وی گفت: در ۱۰ سال گذشته مخصوصاً بعد از سقوط صدام که عتبات مقدسه از غربت شدیدی رنج می‌بردند، با گشایش راه کربلا و عشق و علاقه‌ای که مردم عزیزمان به این اماکن مقدس داشتند، ستاد بازسازی عتبات عالیات تشکیل و با تجمیع و سازماندهی هدایا و نذورات مردمی با طراحی پروژه‌های بزرگ کوتاه مدت، بلند مدت و طرح‌های جامع در بحث بازسازی عتبات اقدام کرد که امروز شیعیان، محبین اهل بیت و ایرانیان مفتخرند یک دوره بسیار روشن و ارزشمندی را در تاریخ رقم بزنند.

پلارک گفت: امروز ما در اعتاب مقدسه موفق شدیم تمامی گنبدهای چهار حرم مطهر که در شهرهای کربلا، نجف، کاظمین و سامرا را یک دور کامل بازسازی و بعضاً طلاکاری آنها را تجدید کنیم، طلاکاری ایوان نجف تجدید و منارهای حرم کاظمین و کربلا تعمیر و تجدید بنا و توسعه‌های میان مدت داده شد به‌طوری که زائران وقتی مشرف می‌شوند، مشاهده می‌کنند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: امروز هم موفق شدیم علاوه بر تعویض و تعمیر گنبدها و تعمیر ضریح‌های مطهر، تعمیر و بازسازی همه اماکن مقدسه، طرح‌های توسعه‌ای را اجرا کنیم که من امروز با افتخار عرض می‌کنم این کارها در طول تاریخ اعتاب مقدسه بی‌سابقه است.

وی به طرح توسعه حرم مطهر امام علی(ع)در نجف اشاره کرد و گفت: طی کمتر از شش سال کار شبانه‌روزی مردم مخلص ایران، فضای این حرم ۲۰ برابر گسترش یافته و صحن و شبستان حضرت زهرا سلام الله علیها به حرم اضافه شد و ما امروز در نجف در حرم مولا علی علیه السلام مشکل فضای زیارتی نداریم.

پلارک در ادامه گفت: در کربلا هم طرح توسعه حرم مطهر امام حسین علیه السلام در چهار فاز طراحی و شروع شده که فاز اول به عنوان صحن حضرت زینب سلام الله علیها به واسطه قرار گرفتن در محل تل زینیبه و خیمه‌گاه و باب‌القبله این نامگذاری انجام شده، در بهترین نقطه از زمین یعنی در جایی که خون مطهر شهدای کربلا ریخته شده، این پروژه با پیشرفت چشمگیری در حال اجراست و امسال ان‌شاءالله زائران اربعین در آن‌جا استقرار پیدا خواهند کرد و در سال‌های بعد امیدواریم مراحل تکمیلی را بتوانیم طی کنیم.

وی سپس به طرح‌های اجرایی در کاظمین اشاره کرد و افزود: طرح توسعه حرم امامین جوادین علیهم السلام را با افتتاح دو شبستان الحاق مسجد جامع صفوی به اتمام رساندیم و در سامرا نیز که غربت زیادی دارد، بعد از آن حادثه دلخراش انفجار، به لطف خدا، همت مردم و شیعیان اهل بیت(ع)، حرم را کاملاً زیباتر و شکیل‌تر از قبل بازسازی کردیم و امروز هم طرح جامع آن برای توسعه طراحی شده و در حال مذاکره برای اجرای عملیات این پروژه هستیم.

وی یکی از افتخارات دولت و ملت ایران بعد از انقلاب اسلامی را آثار گران‌بها و ارزشمندی دانست که تحت عنوان خدمت به آستان مقدس اهل بیت علیهم السلام انجام شده و افزود: در گذشته این کارها فقط در مشهد و چند شهر دیگر انجام شده است و افتخار توسعه حرم‌های مطهر در اعتاب مقدسه در تاریخ انقلاب اسلامی و زعامت حضرت آیت الله خامنه‌ای برای شیعیان ایران ثبت و ضبط خواهد شد.

پلارک تصریح کرد: همه این خدمات با حمایت رهبری، همت مردم، مرجعیت شیعه درعراق و همکاری تولیت اعتاب مقدسه انجام شده که باعث افتخار است.

وی اظهار امیدواری کرد مردم همچنان یاری کنند تا پروژه‌هایی که ستاد بازسازی در دست اجرا دارد تکمیل شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: تاکنون بیش از ۱۵۰ پروژه به‌طور خاص در اعتاب مقدسه به مرحله اجرا رساندیم.

وی افزود: موضوع اربعین که یکی از شاخص‌ترین موارد افزایش جمعیت زائر در اعتاب مقدسه است، لذا باید امکانات و فضایی فراهم شود که زائران از حداقل امکانات رفاهی برخوردار باشند.

پلارک گفت: در اربعین امسال پیش‌بینی می‌کنیم تعداد زائران دو برابر سال‌ گذشته باشد و همه امکانات و تدارکات ما برای سه میلیون زائر در حال انجام است و با توجه به کسر هزینه روادید، انتظار داریم میزبان زائران بیشتری باشیم و بتوانیم خوب از آنها پذیرایی کنیم.

وی گفت: مردم استان کرمان در این مسیر بازسازی عتبات پیش‌قدم و پیش‌تاز بوده‌ و گل سرسبد پروژه‌ها یعنی پروژه معراج، طرح ترفیع گنبد حرم مطهر سیدالشهدا را به‌عهده گرفته‌اند و این گنبد قرار است روی گنبد فعلی نصب شود ضمن آنکه لاغر سازی ستون‌های اطراف ضریح که بسیار پیچیده و فنی بود، به همت مهندسان و تکنسین‌های کرمانی انجام شده است.

پلارک در ادامه افزود: جا دارد از همه مردم کرمان تشکر کنم و دست تک‌تک آنها را ببوسم، به حال آن‌هایی که موفق شدند در این طرح مشارکت کنند، غبطه می‌خورم و در ادامه مسیر از همه مردم ایران می‌خواهم که فیض خدمت‌رسانی به اهل بیت(ع) را در این مقطع تاریخی از دست ندهند چرا که بعید است به این زودی چنین فرصتی تکرار شود و حداقل تا 40 سال آینده نیاز به توسعه حرم‌ها در اعتاب مقدسه نخواهیم داشت.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: گنبد مطهر حرم امام حسین علیه السلام طی سه مرحله ساخته شده که شامل ساخت استراکچر (سازه فلزی - صنعتی) و سپس خشت‌ها و طلاکاری و مرحله سوم آماده سازی بستر نصب گنبد در کربلاست.

وی افزود: استراکچر به شکل قطعات پیچ و مهره برای اولین بار در تاریخ به این شکل ساخته شده، بستر نصب در کربلا آماده است و هم اکنون در مرحله طلاکاری خشت‌ها هستیم.

پلارک با بیان در مرحله طلاکاری خشت‌ها باید از تکنولوژی استفاده کنیم که مانع سایش و در شرایط آب هوایی عراق باعث حداقل 50 سال ماندگاری طلا باشد، گفت: بحث طلاکاری در دانشگاه‌های کشور مختلف در حال بررسی است.

تمجید سفیر عراق از توان فنی و مهندسی ایران در ساخت گنبد جدید حرم مطهر حسینی

همچنین سعد جواد قندیل سفیر عراق گفت: من توصیف این کارگاه را شنیده بودم، امروز توفیق شد و از نزدیک دیدم اما هیچ‌گاه تصور نمی‌کردم با چنین فناوری پیشرفته‌ای در طراحی و ساخت مواجه شوم.

وی با بیان اینکه رشته دانشگاهی من فنی مهندسی است و در این زمینه اطلاعات خوبی دارم، گفت: در این بازدید واقعاً شگفت‌زده شدم، کارهایی که در این‌جا انجام شده در هیچ دانشگاه و یا کتابی ندیده و نخوانده‌ام.

سفیر عراق در ایران با اذعان به اینکه روز خوبی را در کرمان گذراندم، خاطر نشان کرد: این هم یکی از ویژگی‌های شما ایرانیان است که عشق اباعبدالله در ژن‌های شما به‌وجود آورده است.

وی تصریح کرد: ما هم در سفارت عراق در تهران، توفیق داریم تمامی امکانات اعتاب مقدسه را برای زائران ایرانی فراهم کنیم و احساس می‌کنیم توفیق داریم خادم اباعبدالله باشیم و به هر شکل ممکن به عشاق اهل بیت علیهم السلام در ایران خدمت کنیم.

قندیل افزود: وظیفه دارم به نام ملت، دولت و مسئولین اعتاب مقدسه در عراق، از ملت ایران، رهبری و عشاق اهل بیت علیهم السلام و به‌ویژه از ستاد بازسازی عتبات عالیات و خادم با اخلاص آن آقای حسن پلارک کمال تشکر و امتنان را داشته باشم.

وی در ادامه با تاکید بر نقش ایرانیان به‌خصوص ستاد بازسازی عتبات در بازسازی و توسعه اعتاب مقدسه گفت: هر کسی با هر ملیتی به اعتاب مقدسه در عراق مشرف شود، اثر دست و قدم و حرکت شما ایرانیان را می‌بیند و جا دارد به نیابت از ملت و مسئولین عراق از همه شما عزیزان تشکر کنم.

سفیر عراق در تهران، تصریح کرد: این لطفی است که خداوند به دو ملت ایران و عراق نموده تا همواره در کنار هم باشند، هم‌چنانکه هیچگاه از یاد مردم عراق نخواهد رفت که در حمله داعش به عراق، مردم ایران از بالاترین فرمانده تا مسئولین و رهبری عزیز در کنار ملت عراق بودید و فتوای آیت الله سیستانی و آیت الله خامنه‌ای موجب شد روز به روز این دو ملت پیوند مستحکم‌تری داشته باشند.

وی تاکید کرد: جا دارد بگویم امروز که کشور و ملت ایران در حصار ظالمانه امریکا قرار دارد، مسئولین و همه احاد ملت عراق در کنار شما خواهند بود.

قندیل افزود: ما در سال‌های گذشته با وجود ویزا و سختی‌های دیگری که برای مراسم اربعین وجود داشت، بیش از ۴ میلیون ویزا صادر کردیم که بیش از نیمی از این رقم به ویزای اربعین مربوط می‌شود، امسال هم با توجه به برداشته شدن هزینه ویزا، پیش‌بینی می‌کنیم آمار زائران به چندین برابر افزایش پیدا کند.

وی گفت: در وزارت کشور عراق و سفارت عراق در ایران، در حال رایزنی هستیم که بتوانیم ان‌شاءالله به بهترین شکل ممکن امکانات زیارتی زائران در اربعین را فراهم کنیم و برای چندین برابر آمار فعلی آمادگی داریم خدمات در کشور عراق و مرزها ارائه کنیم.

فارس

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار