آیا خران پربارشی در راه است؟ /وضعیت بارش ایران در پاییز ۹۸

دوشنبه 14 مرداد 1398 - 09:13
کد مطلب: 1023759
وضعیت بارش باران

رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی وضعیت بارش ایران را در دو ماه باقی‌مانده از تابستان و پاییز امسال پیش‌بینی کرد و از افزایش نیم تا دو درجه‌ای دما نسبت به نرمال طی سه ماه آینده خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، ایمان بابائیان با اشاره به وضعیت بارش در مرداد ماه امسال گفت: در ماه جاری به دلیل تداوم فعالیت امواج شرقی در نیمه جنوبی کشور و فاز مثبت دورپیوند دوقطبی اقیانوس هند، میانگین بارش در سواحل جنوب و جنوب شرقی کشور در محدوده نرمال تا بیش از نرمال در نوسان است.

وی ادامه داد: در شهریورماه امسال، بارندگی در بخش‌هایی از غرب دریای خزر در محدوده نرمال و کمتر از نرمال خواهد بود اما پیش‌بینی می‌شود که در بقیه نقاط کشور در همین ماه بارش‌ها در در محدوده نرمال باشد.

به گفته سرپرست پژوهشکده اقلیم‌شناسی بارش کشور طی دو ماه شهریور و مهر در استان گیلان گرایش به کمتر از نرمال دارد ولی در سایر استان‌ها در محدوده نرمال پیش‌بینی می‌شود.

بابائیان با اشاره به تاثیر دورپیوند «انسو» در میزان بارش‌های ایران و با توضیح این موضوع که دورپیوند جهانی «انسو» دارای سه فاز النینو، خنثی و لانینا است و در هر یک از این موقعیت‌ها، میزان بارش‌ها متفاوت است گفت: مراکز و مدل‌های پیش‌بینی‌کننده در استرالیا، آمریکا و اروپا که به‌طور تخصصی دورپیوند «انسو» (ENSO) را پیش‌بینی می‌کنند، در چند ماه گذشته به طور پیوسته پیش‌بینی می‌کردند که تا زمستان سال جاری «انسو» در فاز النینوی ضعیف ادامه خواهد داشت که در این صورت افزایش بارش در خاورمیانه و به‌طور خاص در کشور ما اتفاق می‌افتاد اما در جدیدترین پیش‌بینی این مراکز تاکید شده که در پاییز و زمستان امسال، «انسو» به فاز خنثی می‌رسد.

وی تاکید کرد: با توجه به تغییرات پیش‌آمده «انسو» در پاییز ۱۳۹۸ فاز خنثی دارد بنابراین کمکی به افزایش بارش کشور به ویژه در فصل‌های پاییز و زمستان امسال نمی‌کند بنابراین در مهرماه امسال بارندگی در سواحل دریای خزر در محدوده نرمال و کمتر از نرمال خواهد بود اما پیش‌بینی می‌شود که در بقیه نقاط کشور در همین ماه بارش‌ها در در محدوده نرمال باشد.

بایائیان با اشاره به اینکه بارش آبان‌ماه ۹۸ در مناطق شمال غربی کشور در محدوده نرمال تا بیش از نرمال خواهد بود گفت: در همین ماه در سایر مناطق بارش در محدوده نرمال تا کمتر از نرمال خواهد بود.

این اقلیم‌شناس در مورد وضع بارش کشورهای همسایه ایران طی ماه‌های آینده تاکید کرد: در ماه‌های مرداد تا مهرماه ۹۸، بارش در کشورهای همسایه ایران عمدتا در محدوده نرمال پیش‌بینی می‌شود.

بابائیان در پایان به شرایط دمایی کشور در ماه‌های آینده اشاره کرد و گفت: دمای هوا در مرداد و شهریور نیم تا یک و نیم درجه سلسیوس و در مهرماه یک تا دو درجه سلسیوس نسبت به نرمال بلندمدت افزایش می‌یابد.

ایسنا

انتهای پیام /

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار