نعمتی:

برخی نمایندگان استیضاح وزرا را با وعده افتتاح پروژه پس می‌گیرند

شنبه 26 مرداد 1398 - 17:16
کد مطلب: 1024934
بهروز نعمتی

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: برخی نمایندگان با قول راه اندازی پروژه‌ها از وزرا امضاهای استیضاح را پس می‌گیرند.

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز ، برنامه این هفته نسل امروز با موضوع ورزش؛ سیاسی یا فرهنگی (نگاهی به ورود افراد سیاسی به ورزش و ورود ورزشی ها به سیاست) با حضور بهروز نعمتی نماینده مجلس، امین اسدی فعال رسانه ای و سید مصطفی هاشمی طبا رئیس اسبق تربیت بدنی از شبکه پنج سیما پخش شد.

نعمتی در ابتدای برنامه با بیان اینکه سالهاست در ورزش حضور دارد، اظهارداشت: بنده از ٢٣ کیلوگرمی کشتی گیر بوده ام، چندین سال است در هیئت رئیسه ورزش زورخانه ای و کشتی نیز حضور دارم و اینگونه نبوده که از عرصه سیاست به ورزش رفته باشم.

اسدی در پاسخ به این سؤال که حرف بچه های نسل امروز به افرادی که سرجای اصلی خود قرار ندارند چیست؟، گفت: حضور سیاسیون در ورزش بسیار شده برای مثال عضو شورای شهر یک شهرستان در ورزش هندبال همان شهر هم فعالیت می کند؛ اگر تخصص باشد مشکلی وجود ندارد در زمینه همان تخصص کار کنند اما حرف ما این است ورزش برای سیاسیون چه جذابیتی دارد که به آن ورود می کنند و این سوال نسل امروز است که ورزش سیاسی است یا فرهنگی و یا اجتماعی؟

وی در خصوص اینکه عکس این قضیه هم وجود دارد یعنی ورود ورزشکاران به عرصه سیاست، گفت: بله طبیعی است، وقتی سیاسیون وارد ورزش می شوند ورزشکاران هم وارد سیاست شوند؛ فرد سیاسی که نتوانسته در مقام خود محبوبیت کسب کند یا عملکرد مثبتی داشته باشد به ورزش متصل میشود؛ افراد سیاسی که الان در عرصه ورزش هستند چه دردی را در این عرصه می‌توانند درمان کنند؟

این فعال رسانه‌ای یادآور شد: الان سکوهای فدراسیون ها سرمایه اجتماعی است و در انتخابات ها از آن استفاده میکنند؛ متاسفانه برخی سیاسیون از ورزش استفاده سیاسی می کنند.

وی با بیان اینکه میگویند خانم ها وارد ورزشگاه ها شوند، درحالی که با این امر چه دردی از ورزش ما درمان شد؟ تصریح کرد: اولویت برای مسئول سیاسی معیشت مردم است و ورزش را باید به ورزشکاران بسپارد؛ نمی‌گوییم ورزش از سیاست جداست بلکه ورزش از سیاسیون جداست. در المپیک ٥ حلقه وجود دارد و این همیستگی ملت ها را نشان می دهد که این یک امر سیاسی است اما فرد سیاسی نباید وارد این قضیه شود.

اسدی در ادامه برنامه خطاب به نعمتی، گفت آیا موافق حضور سیاسیون در ورزش هستید؟ که نعمتی پاسخ داد بنده می‌گویم باید از ظرفیت ها استفاده کنیم.

نعمتی همچنین در خصوص اینکه ورزش سیاسی است یا فرهنگی و یا اجتماعی؟، گفت: وقتی یک ورزشکار با اقتدار روی سکو میرود و پرچم جمهوری اسلامی به اهتزاز در می آید این امر صددرصد سیاسی است.

وی در واکنش به اینکه چرا یک فرد سیاسی با ارتباطاتی که دارد وارد هیئت مدیره یک باشگاه فوتبال می‌شود؟ افزود: تا ظرفی نباشد مظروفی وجود ندارد فردی که می خواهد رئیس فدراسیون یا باشگاه شود حتما تجاربی دارد که آنجا قرار گرفته است؛ چرا ما فکر می کنیم افراد سیاسی نمی‌توانند ورزشکاران خیلی خوبی باشند؟

این نماینده مجلس یادآورشد: در خود مجلس پرجمعیت ترین فراکسیون، فراکسیون ورزش است.

نعمتی همچنین در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه چرا برخی از ورزشکاران نیز علاقه دارند وارد سیاست شوند، گفت: چه ایرادی دارد؟ حتما فرد خود را در آن جایگاه می بیند که می‌خواهد وارد شود؛ مثلا آقایان رضازاده، دبیر، جدیدی و خادم در شوراها حضور داشتند.

وی در پاسخ به اینکه کدام ورزشکاران در عرصه سیاسی موفق بوده اند، گفت: کسی که ٣ دوره در شورای شهر حضور دارد و رئیس کمیته برنامه و بودجه شورای شهر است حتما عملکرد خوبی داشته است.

عضو فراکسیون مستقلین مجلس در پاسخ به این سوال که در انتخابات شوراها لیست رأی آورده است، افزود: بالاخره یک مجموعه هایی این لیست را معرفی می کنند.

نعمتی درباره صحبت مجری برنامه مبنی بر اینکه برخی از آنها نیز رد صلاحیت شدند، گفت: تا وقتی که هستند می توانند حضور یابند.

وی با تأکید بر اینکه حد و مرز نگذاریم، افزود: زمانی اکبر ترکان رئیس فدراسیون کشتی می شود و زمانی هم محمدرضا طالقانی؛ از همه ظرفیت ها و پتانسیل ها باید استفاده کرد.

اسدی در ادامه برنامه با تأکید بر اینکه هرکسی را بهر کاری ساختند، گفت: کسی که ورزشکار است اگر وارد مجلس شود میتواند درباره مصوبه ای مثل برجام نظر دهد؟

نعمتی هم در همین زمینه گفت: آیا الان همه ورزشکاران نماینده مجلس شده اند یا همه نمایندگان مجلس رئیس فدراسیون شده اند؟

وی در واکنش به اظهارات اسدی مبنی بر اینکه خیلی از نمایندگان مجلس اینگونه هستند، اضافه کرد: ممکن است در طول ٤٠ سال نظام، ١٠ ورزشکار به سیاست آمده باشند.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که ولی در حال حاضر این بحث داغ شده و وجود دارد، اظهارداشت: بله قبول دارم اما همه مجلس برجام نیست و اگر یک ورزشکار به کمیسیون فرهنگی مجلس بیاید که در آن امر ورزش مورد توجه است برای کشور خیلی خوب است.

نعمتی در پاسخ به این سؤال که در مجلس بحث بودجه و نظارت وجود دارد آیا می توان به خاطر ١٠ درصد توانمندی ورزشی و یا داشتن چهره محبوب وارد مجلس شد، اضافه کرد: آیا همه نمایندگانی که امروز در مجلس حضور دارند جزو متخصصین کشور هستند؟ حتما نیستند.

اسدی هم گفت: به همین دلیل پیشرفت نکرده ایم.

نعمتی در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر اینکه این ضعف مجلس است؟ گفت: حتما همه متخصص نیستند پس نیاییم این حلقه را تنگ کنیم بالاخره کسی که میخواهد به کمیسیون فرهنگی برود باید متخصص مسائل فرهنگی باشد از جمله ورزش.

اسدی این پرسش را مطرح کرد« اگر ورزشکاری به کمیسیون امنیت ملی رفت در آن صورت چه باید کرد؟» که نعمتی پاسخ داد: الان همه افرادی که در کمیسیون امنیت حضور دارند منخصصین امنیتی هستند؟ حتما نیستند؛ مجلس ما مجلس عوام است پس همه دوست دارند در آن حضور داشته باشند و کسی هم منعی ایجاد نکرده است و قانون اساسی می گوید هرکسی خواست بیاید. از طرف دیگر هم اگر افراد توانمندی می‌توانند به ورزش خدمت کنند که باید از حضورشان استفاده کرد و در جایی به تعادل برسیم؛ من اعتقاد ندارم همه نمایندگان به عرصه ورزش وارد شوند یا همه ورزشکاران در سیاست حضور یابند بلکه ممکن است عده ای توانمندی داشته باشند.

وی افزود: مدال آوران المپیکی زیادی داریم اما در صحنه سیاست نیامدند برعکس این قضیه هم هست که خیلی از افراد سیاسی در ورزش تخصص داشته باشند اما ورود نکرده اند.

نعمتی در پاسخ به این سؤال که آیا در کشورهای دیگر هم ورزشکاران وارد سیاست میشوند؟ گفت: حتما هستند.

اسدی در ادامه با بیان اینکه ما مخالف نیستیم ورزشکار به سیاست ورود کند یا سیاستمداران به ورزش ورود کنند اما در این صورت وظیفه سیاستمداران چیست؟ الان والیبالیست ها به لیگ جهانی والیبال رفتند چندین ساعت در فرودگاه آمریکا معطل بودندکه البته این عزتی بود که قرار شد به پاسپورت ایرانی بدهند؛ چرا سیاسیون ما واکنش قاطعانه نداشتند؟ سیاسیون باید نقش حمایتی از ورزش داشته باشند اما در عمل چیزی نمیبینیم.

نعمتی یادآور شد: من در عمل هم می‌بینم.

اسدی در ادامه درخصوص واگذاری تیم های استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی نیز تاکید کرد: چرا دولت اینقدر بودجه میلیاردی بدهد. اگر در واگذاری قرار باشد افراد بازنشسته دولتی خریدار باشند بعد بگویند به بخش خصوصی واگذار شد این‌طور ورزش ما پیشرفت نمی کند.

نعمتی نیز گفت: در زمان سرپرستی صالحی امیری بر وزارت ورزش و جوانان، آقایان فولادگر، عزیزی، خادم، سجادی، کفاشیان و بنده شرایط را در همین زمینه بررسی کردیم اما فردی که بعد از آقای صالحی امیری آمد حتی جواب سلام ما را هم نمی داد!

وی در خصوص اظهارنظر اسدی مبنی بر اینکه این دو باشگاه تریبون های بزرگی هستند، گفت: من موضوع تریبون را قبول ندارم. در فضایی که الان وجود دارد متأسفانه همه دولت ها دوست ندارند این اتفاق بیفتد چون قدرت های نهفته ای است و با جابه جایی خیلی اتفاقات می افتد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ما در مجلس در سال‌های ٩٤، ٩٥، ٩٦ و ٩٧ مصوب کردیم که این باشگاه ها واگذار شوند و رسما در قانون بودجه آمده است،اظهار داشت: بندی هم وجود دارد که در آنجا گفته ایم به صورت بلوکی واگذار شوند ولی رئیس خصوصی سازی می گوید با این شرایط نمی توانم واگذار کنم.

نعمتی در پاسخ به این سوال که آیا سنگ اندازی می کنند یا واقعی است؟ اظهارداشت: اگر کار را به خاطر رضای خدا بخواهی انجام دهی هزار پیچ هم باشد می‌توان انجام داد حالا گاهی سنگ اندازی هم ممکن است باشد.

وی در پاسخ به این سؤال که تا چه اندازه مشکلات امروز جامعه را نتیجه عدم تخصص افراد می دانید؟ گفت: ما چرا به سمتی می‌رویم که از ایده آل ها و موضوعات اصلی نظام جدا میشویم. ما در طول ٨ سال جنگ شهید همت، شهید باکری و شهید باقری داشتیم که معتقد به نظام بودند.

این نماینده مجلس افزود: هر جا افراد متعهد و متخصص داشته ایم توفیق حاصل شده است.

نعمتی در پاسخ به این سوال که الان مشکلات کشور از کدام زاویه است، ادامه داد: تعهد و تخصص کنار هم قرار ندارد. اگر کلام به کلام امام را پیاده کنیم مملکت بهشت می‌شود و هرجا از این فرامین فاصله گرفتیم ضرر کردیم.

وی خاطرنشان کرد: خیلی از کسانی که پروفسور بودند جاسوس از آب درآمدند و افراد خاصی هم بودند که الان جایی هستند که دیگر برگشتی ندارند.

این نماینده مجلس در پاسخ به اینکه نمایندگان باید در مجلس به این امر نظارت کنند، گفت: فرض کنید یک نفر رئیس جمهور می شود و می گوید فلانی باید معاون اول باشد.

مجری در واکنش به اظهارات نعمتی، گفت: به وزرا که شما رأی می دهید؟ و نعمتی پاسخ داد: بله و وزیر را ١٠ بار استیضاح کردیم اما این را باید بپذیریم چون دارای احزاب متشکل نیستیم ممکن است خیلی در نظارت هم توفیق نداشته باشیم؛ برای مثال نماینده ای می‌گوید اگر وزیر فلان پروژه را در شهرستان راه بیندازد امضایم را پس می‌گیرم و اینها صد در صد آسیب است.

اسدی در ادامه برنامه اظهار داشت: باید هم تخصص و هم تعهد باشد اما نه اینها هست و نه امثال شهید باکری ها هست یا اینکه خیلی کم هستند.

نعمتی در ادامه گفت: چرا چنین افرادی هنوز هستند.

وی با تاکید بر اینکه باید حواسمان باشد همه چیز قهرمانی نیست، گفت: پهلوانی بودن را باید درک کنیم و نباید پوریای ولی و تختی ها در ورزش فراموش شوند.

اسدی نیز با بیان اینکه تخصص و تعهد هر دو نیاز است، افزود: برای ما نسل امروزی ها رشد و تعالی انقلاب مهم است و با چپ و راست کاری نداریم و انقلابی هستیم. ما مخالف این هستیم که سیاسیون برای بهره برداری سیاسی وارد ورزش شوند.

به گزارش مهر،بخش پایانی برنامه این هفته نسل امروز به گفت و گو با مصطفی هاشمی طبا اختصاص داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که ورزش سیاسی است یا فرهنگی، اظهارداشت: ورزش اصالتا فرهنگی و تربیتی است.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا افراد سیاسی دوست دارند وارد حوزه ورزش شوند، گفت: سیاسیون از جنبه های مختلف می خواهند مطرح شوند بنابراین وارد ورزش میشوند.

هاشمی طبا در پاسخ به این سؤال که برخی هم در مقابل از ورزش به سیاست می آیند نظر شما در این زمینه چیست، گفت: این هم مشکلی ندارد هر ورزشکار یک انسان است و در در صحنه های مختلف میتواند فعالیت کند.

وی تصریح کرد: اگر کسی از ورزشی بودنش برای رأی استفاده می کند باید تحصیلات، علاقه و شأن آن کار را دارد یا نه؟ درواقع این مردم هستند که رأی میدهند؛ یک طرف ورود افراد به صحنه است و در طرف دیگر مردم قرار دارند از این رو اشکالی که مخالفان دموکراسی میگویند همینجاست.

رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی در پاسخ به این سؤال که در نهایت کشور آسیب نمی بیند؟، گفت: کشور از این ها آسیب نمی‌بیند اگر خلاف قانون عمل می‌شد آسیب میدید اما قانون اجازه داده پس سنجیده شده است.

هاشمی طبا در پاسخ به این سوال که راهکار شما برای اینکه افراد سرجای خود قرار بگیرند چیست؟، گفت: اگر انتصابی هستند کسی که منصوب می‌کند باید با شناسایی منصوب کند.

وی در پاسخ به این سوال که تحلیلتان از فضای امروز ورزش کشور چیست، گفت: فضا را بد نمیبینم فقط قدری مدیریت ورزش ما در برابر ناهنجاری ها و پلشتی ها مماشات می کند که این باعث رشد آنها میشود؛ مثلا در فینال جام برترین تیم بین پرسپولیس و پدیده که در اهواز برگزار شد قائله ای ایجاد شد ابتدا مقصرانی معرفی کردند اما بعد تبرئه شدند و در آخر مشخص نشد مقصر کیست؟

رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی در پاسخ به این سوال که در زمان مدیریت شما حوزه سیاسی چقدر در کارتان ورود کرد، اظهار داشت: به هیچ وجه من اجازه چنین کاری را نمی دادم و هیچ کس هم در کار من دخالت نکرد.

هاشمی طلب خطاب به نسل جوان، گفت: نسل امروز باید بر خود متکی شود افراد در درجه اول خود را دوست داشته باشند البته این با خودخواهی متفاوت است.

وی تاکید کرد: کسی که خود را دوست دارد از نظر فکری ذهن خود را تقویت می کند و کسی که دارای توانمندی جسمی و روحی است می‌تواند دیگران را هم دوست داشته باشد و گرنه یا معتاد می‌شود یا از لحاظ اخلاقی سقوط می‌کند.

156 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار