مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان:

ایران هیچ‌گاه جزو 20 کشور اول مهاجرفرست نبوده و نیست

چهارشنبه 30 مرداد 1398 - 15:59
کد مطلب: 1025314
پرویز کرمی

مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به انتشار اخبار کذب و مغرضانه درباره مهاجرت نخبگان و فرار مغزها به خارج از کشور در برخی رسانه‎های داخلی و خارجی، گفت: ایران هیچ‌گاه جزو 20 کشور اول مهاجرفرست نبوده و نیست.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان در پاسخ به مطالب کذب، مخدوش و جهت‌دار منتشر شده در ارتباط با آمارهای اخیر مهاجرت یا فرار مغزها در برخی از رسانه‌های داخلی و خارجی گفت: در چند روز گذشته خبری بر روی برخی از خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و سایت‌های خبری با عنوان « ۸ عامل ترک وطن مهمترین دلیل مهاجرت ایرانیان در سال گذشته چه بود؟» منتشر شده است که همان‌گونه که از تیتر و عنوان خبر می‌توان حدس زد، باید در متن خبر از آمار و دلایل مهاجرت‌های بین المللی ایرانی‌ها به خارج از کشور صحبت شده باشد، اما در عین شگفتی و ناباوری مشاهده می‌شود که در این متن، آمار و اطلاعات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (که در آن به علل جابجایی و مهاجرت داخلی جمعیت شاغل و جمعیت بیکار کشور پرداخته شده) به عنوان سند و آمار مهاجرت ایرانی‌ها به خارج از کشور ارائه شده است.

وی ادامه داد: در واقع یک سوال اساسی در این بین مطرح می‌شود و آن اینکه آیا سطح دقت در فضای رسانه‌ای و مطبوعات تا این حد تنزل کرده که هیچ سردبیر یا دبیر سرویس خبری قبل از انتشار خبری و قرار گرفتن آن در معرض افکار عمومی، محتوای خبر را با تیتر و عنوان خبری مطابقت نمی‌دهد؟ آیا هدف صرفاً تحریک افکار عمومی و ایجاد موج خبری نسبت به مساله مهاجرت در کشور است یا دلایل مغرضانه و سیاه نمایی دیگری در کار در کار است. با این رویکرد، بنظر می‌رسد دیگر هیچ اتکا و اعتمادی بر اخبار و آمار ارائه شده از سوی خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها نمی‌توان کرد.

ارائه آمارهای اشتباه یا مغرضانه

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه افزود: همچنین در دو روز گذشته یک گزارش، کذب، جهت‌دار و مغرضانه از سوی سایت دویچه وله فارسی با عنوان «جمهوری اسلامی، فرار مغزها و انکار واقعیات» منتشر شده که نشان از سطح کیفی نازل و بی دقتی تمام عیار یک سایت بین المللی دارد. موضوع اصلی این گزارش مخدوش و پر اشتباهات آماری و مطالب کاذب درباره بحث مهاجرت نخبگان از ایران است، در حالی که که مطالب و مستندات مورد اتکای گزارش از آمار بی پایه و اساس فضای مجازی کپی برداری شده است و اندکی وقت و حوصله جهت راستی آزمایی آنها توسط نگارندگان صورت نگرفته است.

کرمی ادامه داد: برای مثال نگارندگان محترم این گزارش به ظاهر مستند، وقتی در حال کپی کردن آمار مربوط به جمعیت ایرانی حاضر در خارج از کشور به نقل از بهرام صلواتی بوده‌اند، آمار 1.6 میلیون نفر را شانزده میلیون نفر قید کرده‌اند و همچنین در ارجاع به آمار اشتباه معاون آموزشی وزارت بهداشت در 28 مرداد سال 1398، (که از سوی وزرت بهداشت تکذیب شد و بدون اشاره به این تکذیبیه)، آن را به سال 89 نسبت داده‌اند.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ادامه داد: در واقع این نوع خطاهای تعمدی، مغرضانه و گل درشت زمانی شکل می‌گیرد که نویسنده با بی دقتی و دستپاچگی هر چه تمام، نسبت به کپی برداری آمارهای کذب و بدون استناد در فضای مجازی اقدام می‌کند.

جایزه یک میلیارد ریالی برای یافتن سندی که واقعیت ندارد

کرمی همچنین در ادامه با اشاره به یکی از ادعاهای کذب و دروغ و بارها مطرح شده در رسانه‌ها با این عنوان که «طبق آمار صندوق بین‌المللی پول، ایران از نظر فرار مغز‌ها در بین ۹۱ کشور جهان مقام اول را از آن خود کرده ‌است» گفت: به طور مثال صندوق بین المللی هیچ‌گاه چنین آماری ارائه نداده است و این موضوع بارها توسط مسولان تکذیب شده و خود اینجانب برای کسی که سند این گزارش را ارائه دهد جایزه یک میلیارد ریالی گذاشته بودم و بارها آمارهای متقن بین المللی مبنی بر اینکه ایران هیچ‌گاه جزو 20 کشور اول مهاجرفرست نبوده و نیست.

وی در پایان با بیان این شعر «گفتا ز که نالیم که از ماست که بر ماست»، به انتقاد از این‌گونه از همکاران رسانه‌ای خود پرداخت و از آنان خواست در بیان و ارائه آمارها، دقت و صحت را فدای سرعت نکنند.

شایسته یادآوری است، بنیاد ملی نخبگان به تازگی در تحقیقی به ارائه آماری در خصوص مهاجرت پرداخته است که در لینک زیر قابل دسترسی است.

گفتنی است چند روز پیش بنیاد ملی نخبگان آماری را در این زمینه منتشر کرد که براساس آخرین مطالعه انجام شده در بنیاد ملی نخبگان در خصوص آمار مهاجرت قطعی از کشور، 2 هزار و 712 نفر برگزیدگان المپیادهای دانشجویی و 35 هزار و 313 نفر از رتبه‌های یک تا هزار کنکور سراسری مورد تحلیل قرار گرفته‌اند، میزان خروج از کشور قطعی رتبه‌های ۱ تا ۱۰۰۰ کنکور سراسری در رشته ریاضی از حدود ۶۰ درصد برای دانش آموختگان سال‌های 90 تا 92 با روند کاهشی به حدود ۳۸ درصد برای دانش آموختگان سال‌های 95 تا 97 رسیده که به نظر می‌رسد این روند همچنان نیز ادامه داشته باشد.

همچنین میزان خروج از کشور قطعی رتبه‌های ۱ تا ۱۰۰۰ کنکور سراسری در رشته علوم‌تجربی از حدود 10 درصد برای دانش‌آموختگان سال‌های 90 تا 92 به کمتر از 7 درصد برای دانش آموختگان سال‌های 95 تا 97 رسیده است که این آمار نیز سیر نزولی دارد.میزان خروج از کشور قطعی رتبه‌های ۱ تا ۱۰۰۰ کنکور سراسری در رشته علوم‌تجربی از حدود 10 درصد برای دانش‌آموختگان سال‌های 90 تا 92 به کمتر از 7 درصد برای دانش آموختگان سال‌های 95 تا 97 رسیده است که این آمار نیز سیر نزولی دارد.

انتهای پیام/

169 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار