افزایش مرخصی زایمان به 9 ماه در صورت تأمین منابع

پنج‌شنبه 7 شهریور 1398 - 13:10
کد مطلب: 1026202
مرخصی زایمان

قائم مقام سازمان تأمین اجتماعی گفت: برای اجرای افزایش مرخصی زایمان به 9 ماه در سال جاری به 360 میلیارد تومان نیاز است که این بودجه هنوز تأمین نشده است، بنابراین مرخصی زایمان تا همان 6 ماه است.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، محمدحسن زدا ، درباره کمک هزینه زایمان گفت: حدود 20 درصد از بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی خانم‌ها هستند و در ماده 59 قانون این سازمان به کمک هزینه زایمان و ایام بارداری اشاره شده است.

وی افزود: اگر بیمه شده خانم یکسال سابقه بیمه داشته باشد می‌تواند از 6 ماه مرخصی بارداری استفاده کند و تامین اجتماعی دو سوم حقوق آن را در این مدت پرداخت خواهد کرد.

زدا گفت: سازمان‌هایی که هزینه‌های لازم را تامین کرده‌اند می‌توانند بیمه شدگان خانم که به مرخصی زایمان رفته‌اند تا 9 ماه این مرخصی را استفاده کنند ولی سازمان‌هایی که منابع آن را تامین نکرده‌اند 6 ماه مرخصی زایمان اجرایی می‌شود.

قائم مقام سازمان تأمین اجتماعی گفت: در این سازمان مکاتباتی را انجام داده‌‌ایم تا بتوانیم بار مالی آن را تامین کنیم و همه بیمه شدگان خانم تا 9 ماه مرخصی زایمان بروند ولی تاکنون این بار مالی تامین نشده است.

وی افزود: براساس پیش‌‌بینی‌ها در سال 98 ، 360 میلیارد تومان بار مالی برای افزایش مرخصی زایمان نیاز است که تاکنون این مبلغ تامین نشده است و در قانون نیز آمده تا هنگامی که بار مالی یک قانون تامین نشود تامین اجتماعی حق اجرای آن را ندارد و ما مجبور هستیم همان 6 ماه را اجرای کنهیم در صورتی که منابع لازم تامین شود مرخصی زایمان را به 9 ماه افزایش می‌دهیم.

قائم مقام سازمان تامین اجتماعی گفت: در حال حاضر حدود 3 میلیون نفر از این قانون استفاده می‌کنند.

کمک هزینه یک میلیون و 500 هزار تومانی کفن و دفن

وی در خصوص کمک هزینه کفن و دفن نیزگفت: هر بیمه شده اصلی که فوت کند معادل یک ماده حقوق و دستمزد به بازماندگان آن به عنوان کمک هزینه کفن و دفن پرداخت می‌شود که برای سال 98 حدود یک میلیون و 500 هزار تومان است.

زدا گفت: خدمات تامین اجتماعی از قبل از فوت تا بعد از فوت برای بیمه شدگان ادامه دارد.

فارس

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار