سرطان دیگر ترس ندارد/ماموگرافی را هرچند سال یکبار باید انجام دهیم؟

سه‌شنبه 12 شهریور 1398 - 08:15
کد مطلب: 1026564
سرطان سینه

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: امروزه پیدا کردن زودرس سرطان سینه بسیار اهمیت دارد سرطان امروز دیگر ترس ندارد و ما اکنون می‌توانیم ضایعات یک سانتی‌متری سینه‌ها را به کمک جراحی برداریم و سینه‌ها را هم حفظ کنیم.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دکتر پیام آزاده دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و متخصص سرطان، درباره سرطان سینه گفت: این سرطان شایع‌ترین سرطان در بین زنان است، خوشبختانه در دهه اخیر پیشرفت‌های زیادی در درمان سرطان سینه صورت گرفته است.

او گفت: اگر سرطان سینه در مراحل ابتدایی کشف شود، بیمار می‌تواند زندگی عادی داشته باشد و به درمان‌های سنگین‌تر مانند شیمی‌درمانی و رادیوتراپی (پرتودرمانی) نیاز نداشته و حتی سینه‌ها و تخمدان‌ها هم حفظ می‌شوند.

اگر سرطان سینه در مراحل ابتدایی کشف شود، بیمار می‌تواند زندگی عادی داشته باشد و به درمان‌های سنگین‌تر مانند شیمی‌درمانی و رادیوتراپی (پرتودرمانی) نیاز نداشته و حتی سینه‌ها و تخمدان‌ها هم حفظ می‌شوند

معاینه سینه‌ها از چه سنی باید انجام شود؟

آزاده درباره اهمیت پیدا کردن زودرس سرطان سینه افزود: زنان از سن ۳۰ سالگی به بعد باید هر یک تا دو ماه یکبار سینه‌های خود را معاینه کنند و اگر به وجود توده‌ای در سینه‌های خود مشکوک شدند، بلافاصله به پزشک مراجعه کنند، که اگر توده‌های سرطانی کوچک باشند، سرطان به شکل صد در صد درمان می‌شود.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تأکید کرد: پیشنهاد می‌شود زنان از سن ۳۰ سالگی به بعد ماهیانه سینه‌های خود را معاینه کنند و از سن ۴۰ سالگی به بعد سالیانه یکبار به متخصص زنان یا جراح مراجعه کنند.

او گفت: طبق مقالات علمی از سن ۴۰ سالگی به بعد هر ۲ سال یک بار انجام ماموگرافی ضروری است، ولی امروزه اهمیت ماموگرافی نسبت به معاینه کاهش پیدا کرده است.

سرطان امروز دیگر ترس ندارد، ما اکنون می‌توانیم ضایعات یک سانتی‌متری سینه‌ها را به کمک جراحی برداریم و سینه‌ها را هم حفظ کنیم، انجام ماستکتومی (برداشتن یک یا هر دو سینه) به چندین هزار سال قبل برمی‌گردد

آزاده گفت: سرطان امروز دیگر ترس ندارد، ما اکنون می‌توانیم ضایعات یک سانتی‌متری سینه‌ها را به کمک جراحی برداریم و سینه‌ها را هم حفظ کنیم، انجام ماستکتومی (برداشتن یک یا هر دو سینه) به چندین هزار سال قبل برمی‌گردد.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار