روحانی در صحن مجلس:

هیچ تصمیمی برای مذاکره دو جانبه با آمریکا نداریم

سه‌شنبه 12 شهریور 1398 - 09:13
کد مطلب: 1026623
روحانی در صحن مجلس

رئیس‌جمهور گفت:ما بارها گفتیم و باز هم می گوییم، ممکن است از تعبیرها سوءبرداشت شود ولی ما هیچ تصمیمی برای مذاکره دو جانبه با آمریکا نداریم و نداشتیم.

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز ، حسن روحانی رئیس جمهور که صبح امروز (چهارشنبه) در دفاع از وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی و گردشگری در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کرد، گفت: محضر نمایندگان عرض می‌کنم شرایط امروز کشور شرایط سخت و پیچیده ای است که نیاز به نقش آفرینی استثنایی از سوی مجلس شورای اسلامی، دولت و قوه قضائیه و سایر ارکان کشور دارد.

وی افزود: من حداقل به یاد ندارم هیچ کشوری در تاریخ دهه‌های گذشته همانند ایران، امروز در فشار اقتصادی بی حد و حصر و حداکثری استکبار جهانی و دشمنان این مرز و بوم قرار گرفته باشد. طراحی بر این بود که در ۱۶ ماه پیش با تحریم شدیدی که علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام و اجرا می‌شود حداکثر کشور ۶ ماه بیشتر نتواند تاب آوری داشته باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: اگر به تاریخ کشورهای دیگر اشاره کنیم با چنین تحریم‌هایی که از تحریم صادرات نفت، تحریم شدید بانکی، تحریم کشتیرانی و بیمه و سایر تحریم‌ها گرفته، هیچ کشور معمولی نمی‌توانست مقاومت کند و این که در طراحی آنها چنین بود که بعد از ۶ ماه یعنی در پایان سال میلادی گذشته از نظام، انقلاب، دولت و مجلس چیزی باقی نمانده باشد.

روحانی خاطر نشان کرد: با محاسبات عادی یک محاسبه خیلی غلطی نبود ولی وقتی این محاسبه در مقابل یک ملت آبدیده که فراز و نشیب بسیاری دیده اند و دارای فرهنگ بلند و ایمان قوی و اعتقاد به خاندان رسالت و پشت سر پرچم سالار شهیدان آماده ایثار و فداکاری برای اهداف خود بودند، محاسبات غلطی بود و آنها امروز به این واقعیت رسیده اند. امروز نگاه دنیا نسبت به ایران بعد از ۱۶ ماه مقاومت تغییر کرده است، حتی نگاه آمریکا نسبت به ملت ایران عوض شده است و آنها به این نتیجه رسیدند با فشار حداکثری نمی‌توانند ملت ایران را به زانو در آوردند.

رئیس جمهور با بیان اینکه آن همه پیغام و پسغام که با واسطه در سراسر جهان مشاهده می‌کنیم به خاطر یاسی که در نقشه و افکار دشمن مستولی شده و می‌دانند راه فشار حداکثری پاسخ نخواهد داد، تصریح کرد: دشمنان می‌دانند این جنگ تحمیلی اقتصادی همانند جنگ تحمیلی نظامی ۳۰ سال قبل که هیچ نتیجه‌ای نداد و ملت ما علی رغم همه دشواری‌ها در برابر جهان پیروز شدند.

روحانی ادامه داد: این جنگ تحمیلی دوم که از نوع اقتصادی، روانی و سیاسی است سرنوشتی بهتر از آن جنگ نخواهد داشت و در این جنگ هم ملت ما پیروز صحنه است، این موضوع امروز ادعا نیست.

وی افزود: در آغاز راهبردی که نظام ما در برابر توطئه امریکا اتخاذ کرد، راهبرد صبر انقلابی و تدبیر عقلانی بود. ما با صبر عقلانی و تدبیر عقلانی نگذاشتیم ایران تنها بماند و توانستیم امریکا را در انزوا قرار بدهیم و امریکایی‌ها برای اولین بار است در تاریخ جهان علیه ملت و کشوری برنامه ریزی و توطئه می‌کنند و دنیا به آنها روی خوش نشان نمی‌دهد و راه آنها را نمی‌پذیرد؛ حداقل در بیان و زبان و سیاست با ملت ایران همراه هستند.

رئیس جمهور در مورد مذاکره با آمریکا نیز گفت: ما بارها گفتیم و باز هم می‌گوئیم، ممکن است از تعبیرها سوءبرداشت شود. ما هیچ تصمیمی برای مذاکره دو جانبه با آمریکا نداریم و نداشتیم. در هیچ مقطعی در این یک سال و خورده ای و حتی سال‌های قبل هم همین طور بود. البته پیشنهاد بوده ولی هیچوقت پاسخ دیگری ندادیم و همیشه منفی بود.

وی با بیان اینکه بحث مذاکره دو جانبه با آمریکا به طور اصولی و اساسی مطرح نیست، اظهار داشت: اما ما قبلاً گفتیم، آمریکا در ۱+۵ با ما حرف می‌زد و با هم راجع مسائل اصلی بحث می‌کردیم، اگر آمریکا تمام تحریم‌های خودش را بردارد، حالا به برجام برگردد یا برنگردد که از نظر من مهم نیست، آن چیزی که مهم است تحریم است و اگر آمریکا تحریم‌ها را بردارد باز حضور آمریکا مثل قدیم در جلسه ۱+۵ امکان پذیر است. اما مشروط به آن است که کل تحریم را بردارد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: به دلیل اینکه در هر سخنرانی نمی‌توانیم درست باز کنیم و توضیح بدهیم وقتی می‌گوئیم مذاکره بعضی‌ها فکر می‌کنند مذاکره دو جانبه، در صورتی که اصلاً مذاکره دو جانبه مطرح نیست.

روحانی ادامه داد: وقتی می‌گوئیم مذاکره، یعنی وقتی که همه تحریم‌ها برداشته شود، یعنی شرایطی که قدیم در برجام داشتیم. حرف ما واضح است حالا خارجی‌ها گاهی برداشت‌های مختلف می‌کنند، ما به زبان فارسی صحبت می‌کنیم و آنها به زبان دیگری صحبت می‌کنند و مترجمین معمولاً گاهی مقداری بالا پایین می‌کنند، کاری به آنها نداریم. حرف ما کاملاً واضح و روشن است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در این کشور اصول سیاست‌های ما را رهبر معظم انقلاب تعیین می‌کند و سیاست‌های کلی نظام توسط ایشان ترسیم می‌شود و همه ما مسیر واحدی را طی می‌کنیم، تصریح کرد: آ نچه دشمنان فکر می‌کنند که تفرقه و اختلاف بین این دسته و آن دسته وجود دارد، بدانند در مصالح ملی و امنیت ملی اختلافی وجود ندارد و انشاالله نخواهد داشت.

156 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار