ایران شریک بلند مدت اکتشاف نجومی در خاورمیانه

دوشنبه 18 شهریور 1398 - 14:19
کد مطلب: 1026988
کهکشان

تنها گروهی که در ارتباط با گروه های بین الملی در منطقه خاورمیانه در زمینه سیارات فراخورشیدی کار می کند گروهی از ایران است و ادامه این همکاری در این زمینه ما را در مهم ترین اکتشافات نجومی سهیم خواهد کرد. 

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، در سال 1936 انیشتین امکان همگرایی گرانشی توسط ستاره‌ای را در داخل کهکشان مطرح کرد. در این کار انیشتین اشاره کرد که احتمال همگرایی گرانشی در داخل کهکشان بسیار پایین است. این مساله در سال 1986 بار دیگر توسط پاچینسکی مطرح و نشان داده شد که در صورت رصد میلیون‌ها ستاره ابرهای ماژلانی، در صورت وجود ماده تاریک فشرده در داخل کهکشان، نور ستارههای زمینه می‌تواند توسط این اجرام فشرده همگرا شده و نتیجه آن تقویت نور پس زمینه خواهد بود.

در سال 1993 این آزمایش توسط دو گروه شروع شد و در نهایت این آزمایش در سال 2001 با ارائه ماده تاریک فشرده در هاله کهکشان به پایان رسید. در همان سال "های پاچینسکی" و "ماوو" نشان دادند که از این روش می‌توان برای کشف سیارات فراخورشیدی نیز استفاده کرد. بدین ترتیب که وجود سیاره در ستاره عدسی باعث اختلال در همگرایی گرانشی شده و می‌تواند الگوی تقویت نور را تغییر دهد. در سال‌های اخیر دوباره فعالیتی گسترده برای رصد و اندازه‌گیری مشخصات سیارات فراخورشیدی با استفاده از این روش شروع شده است. هدف علاوه بر پاسخ به پرسش تشکیل سیارات فراخورشیدی، شناسایی و مشخص کردن سیارات قابل زیست است. این فعالیت‌ها باعث تولد علمی به نام اختر-زیست شناسی است.

مطالعه سیارات فراخورشیدی در سال‌های اخیر به یکی از شاخه‌های مهم اخترفیزیک تبدیل شده است. انگیزه اصلی این مشاهدات مطالعه شکل گیری سیارات در قرص‌های برافزایشی مطالعه سیاراتی است که امکان شکل گیری حیات در آنها می‌تواند وجود داشته باشد. در این خصوص، سرمایه گذاری وسیعی در این شاخه از علم شروع شده است و ماهواره‌های فضایی برای مشاهده سیارات از طریق گذر مانند ماهواره کپلر، اختر سنجی مانند گایا و ریز همگرایی گرانشی مانند ماهواره اسپیتزر در حال انجام است. در منطقه خاورمیانه تنها گروهی که در ارتباط با گروه‌های بین الملی در زمینه سیارات فراخورشیدی کار می‌کند گروهی از ایران است و ادامه این همکاری در این زمینه ما را در مهم‌ترین اکتشافات نجومی سهیم خواهد کرد.

همکاری این گروه در طرح "رصد سیارات فراخورشیدی با استفاده از ریز همگرایی گرانشی با همکاری گروه بین المللی مایندسپ" است که علاوه بر این مشارکت دانشجویان دکتری و پسا دکتری‌های فعال در آن، مهارت در تحلیل داده‌های نجومی، توسعه کامپیوتر‌های محاسباتی و کسب ممتد مهارت در تماس با گروه‌های بین المللی ما را قادر می‌سازد به یک شریک بلند مدت علمی در منطقه در ارتباط با پروژه‌های دیگر نجومی تبدیل شویم.

*عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف

انتهای پیام/

169 / 336

نویسنده: *سهراب راهوار

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار