اعتراض‌ها به قیمت لباس فرم مدارس/ آموزش و پرورش پاسخ داد

دوشنبه 25 شهریور 1398 - 09:15
کد مطلب: 1027563
لباس فرم  مدارس

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش گفت: قیمت های لباس فرم در مدارس مناسب است و آمار‌ها نشان داده که تمامی اولیا ترجیح دادند از طریق مدرسه اقدام کنند. نظارت بر قیمت‌ها را نیز داشته ایم تا قیمت تمام شده باشد.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، زهرا مظفر مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش درباره لباس فرم دانش آموزی و اعتراض‌ها به شیوه جدید دریافت وجه لباس فرم در مدارس که تیر ماه امسال ابلاغ شد گفت: طرح دریافت وجه لباس فرم در مدارس از تیر ماه سال جاری به مدارس ابلاغ شد و باید در تمام مدارس اجرایی شود.

وی افزود: هدفمان از اجرای طرح این بوده است که لباس فرم دانش آموزان با کیفیت بالا تهیه و به اولیای دانش آموزان ارائه شود. در تیر ماه سال جاری بخشنامه‌ای را به مدیران مدارس ابلاغ کردیم مبنی بر اینکه مدیران مدارس بر اساس لیستی که در استان‌ها از اتحادیه صنف پوشاک تهیه شده و در اختیار مدارس قرار داده شده و این مدارس با این اتحادیه‌ها طرف قراداد شوند.

ریالی از مبلغ لباس فرم نباید دستی پرداخت شود

مظفر گفت: ریالی از مبلغ لباس فرم نباید در مدارس دستی پرداخت شود و باید تمام پول دریافتی از اولیای مدارس به حساب مدارس واریز شود و هیچ درصد اضافه‌ای هم وجود ندارد و هیچ گونه وجه اضافه نیز اتحادیه طرف قرارداد با مدارس نباید دریافت کنند. باید لباس فرم با کمترین و نازلترین قیمت و بهترین کیفیت در اختیار دانش آموزان قرار داده شود.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش در ادامه در پاسخ به این سوال که علت اینکه برخی مدیران مدارس هنوز به این مصوبه عمل نمی‌کنند چیست؟ افزود: این طرح باید به صورت آنی اجرا شود و مدرسه پایان کار توزیع لباس فرم خواهد بود. درصدی که تعیین شده در قرارداد و مبلغی که به عنوان هزینه لباس فرم تعیین شده است در اختیار اتحادیه قرار می‌گیرد و درصدی از این پول برای مدرسه است و صرف فعالیت‌های آموزشی و پرورشی خواهد شد.

درصد دریافتی مدارس از لباس فرم چقدر است؟

مظفر در ادامه در پاسخ به این سوال که درصد دریافتی مدارس از لباس فرم چقدر است؟ گفت: درصد تعیین شده متفاوت است، چون در برخی استان‌های مختلف لباس فرم قیمت‌های مختلفی دارد. به عنوان مثال در یک مدرسه لباس فرم ۹۰ هزار تومان و در استانی دیگر لباس فرم ۱۰۰ هزار تومان است. مبلغی که مدرسه دریافت کرده طی تفاهم نامه و قراردای که ابلاغ کردیم حقوقی و قانونی است و این مبلغ پس از دریافت توسط مدرسه به حساب اتحادیه واریز می‌شود و مابقی در حساب مدرسه می‌ماند.

وی افزود: اینکه برخی عنوان می‌کنند که باید این درصد به حساب سازمان دانش آموزی برود و یا از مدرسه خارج شود صحت ندارد. بخشنامه اصلاح شده ما در سایت وزارت آموزش و پرورش بارگذاری شده اولیا و دانش آموزان می‌توانند آن را دانلود و استفاده کنند.

وی افزود: این بخشنامه به همه استان‌ها هم تلفنی و با بخشنامه ابلاغ شده است. اگر مدیرانی به شکل بخشنامهای جدید عمل نکرده و وجه اضافه دریافت کردند باید به اولیا برگردانند.

قرار نیست این پول به مدیران مدارس جهت حق الزحمه پرداخت شود

وی تاکید کرد: قرار نیست این پول به مدیران مدارس جهت حق الزحمه پرداخت شود و یا به سازمان دانش آموزی تعلق بگیرد.

مظفر گفت: شرط در این بخشنامه ارائه نازل‌ترین قیمت است. نمی‌خواهیم با لباس فرم دانش آموزان درآمد زایی کنیم.

چرا اولیا هر سال مجبور به تهیه لباس فرم می‌شوند؟

وی در پاسخ به این سوال که چرا اولیا هر سال مجبور به تهیه لباس فرم می‌شوند؟ گفت لباس فرم برای ساماندهی دانش آموزان است وفقط برای ورودی‌های ابتدای و پایه هفتم و دهم است و دانش آموزان برای میان پایه‌ها به هیچ وجه اجباری برای لباس فرم ندارند.

اجباری برای تغییر رنگ و مدل لباس در میان پایه وجود ندارد

مظفر افزود: اگر مدرسه برای تغییر رنگ و مدل لباس در میان پایه اجبار کرده است با آن‌ها برخورد خواهیم کرد. این تغییر لباس فرم صرفا اختیاری بوده مگر اینکه دانش آموزان میان پایه نیاز به لباس جدید داشته باشند که می‌توانند به همین مدارس و اتحادیه‌های دوخت لباس فرم مراجعه کنند.

اجباری در تهیه لباس فرم برای خانواده‌ها وجود ندارد

مظفر گفت: اجباری در تهیه لباس فرم برای خانواده‌ها وجود ندارد. حتی والدین می‌توانند خودشان لباس فرم را تهیه کنند و می‌توانند از مدرسه هم تهیه نکنند.

اعتراض‌ها به قیمت لباس فرم مدارس

مظفر درباره اعتراض‌ها به قیمت لباس فرم مدارس گفت: قیمت های لباس فرم در مدارس مناسب است و آمار‌ها نشان داده که تمامی اولیا ترجیح دادند از طریق مدرسه اقدام کنند. نظارت بر قیمت‌ها را نیز داشته ایم تا قیمت تمام شده باشد.

میزان

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار