ستاری در جلسه رونق تولید و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان استان گلستان:

توسعه استان با سرمایه گذاری بر بوم منطقه محقق می شود/افزایش تعرفه 25 درصدی برای صادرات مواد خام

چهارشنبه 27 شهریور 1398 - 10:35
کد مطلب: 1027817
 نشست خبری اولین مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه

معاون علمی وفناوری رییس جمهوری با تأکید براینکه توسعه استان باید درون‌زا و مبتنی بر بوم منطقه باشد،گفت: ما باید زیرساخت‌ها را تجهیز کنیم. باید زیست بومی ایجاد شود که بخش خصوصی روی نیروی انسانی سرمایه‌گذاری کند تا به اقتصاد دانش بنیان برسیم.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در جلسه رونق تولید و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان استان گلستان که با حضور استاندار و مقامات عالی استان تشکیل شد شرکت کرد.

رئیس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان با تاکید بر اینکه استان گلستان از ظرفیت های بالای انسانی برای توسعه برخوردار است گفت:اگر فکر می‌کنید نیرویی از بیرون و خارج از سیستم می‌آید و توسعه اتفاق می‌افتد، این مهم تحقق نمی یابد. این موضوع درباره استان و کشور هم صدق می کند. اگر فکر کنیم خارجی‌ها می‌توانند سبب توسعه ایران شوند اشتباه می‌کنیم، توسعه این مملکت درون زاست و باید توسط نیروی انسانی داخل کشور شکل می گیرد.

معاون علمی وفناوری رییس جمهوری با تأکید براینکه توسعه استان باید درون‌زا و مبتنی بر بوم منطقه باشد،گفت: ما باید زیرساخت‌ها را تجهیز کنیم. باید زیست بومی ایجاد شود که بخش خصوصی روی نیروی انسانی سرمایه‌گذاری کند تا به اقتصاد دانش بنیان برسیم.

ستاری درادامه خام‌فروشی را مورد نکوهش قرار داد و گفت: آیندگان ما را به علت خام‌فروشی سرزنش خواهند کرد.این موضوع تنها به نفت مربوط به نفت نیست. باید بدانیم خام‌فروشی ارزش افزوده ایجاد نمی کند.

رئیس بنیادملی نخبگان با بیان اینکه دراقتصاد دانش‌بنیان پول دولتی مهم نیست بلکه سرمایه گذاری بخش خصوصی است که مهم جلوه می کند،گفت: استان گلستان ازظرفیت‌های زیست بوم مناسبی در کشاورزی، گیاهان دارویی و معادن برخوردار است . برای استفاده از این ظرفیت‌ها باید مراکز نوآوری داشته باشید و با بهره گیری از نیروی انسانی خلاق و سرمایه گذاری بخش خصوصی بوم استان را ارتقا بخشید.

امضای تفاهم نامه با هدف رونق زیست بوم منطقه

در جلسه رونق تولید و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان استان گلستان که با حضور استاندار و مقامات عالی استان همراه بود 4 تفاهم نامه با هدف رونق زیست بوم فناوری استان گلستان منعقد شد.

این تفاهم نامه ها که میان معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری و استانداری گلستان و نمایندگان آنها منعقد شده راه اندازی مرکز نوآوری سلامت و فناوری های حوزه سلامت و راه اندازی کارخانه های نوآوری گرگان و گنبد و توسعه زیست‌بوم نوآوری و فناوری منطقه را هدف قرار داده است.

"ایجاد و توسعه اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی" ،"ایجاد زمینه مناسب برای بروز خلاقیت و پرورش ایده‌های نو"،"معرفی ظرفیت‌ها و فرصت‌ها جهت ایجاد کسب‌وکارهای جدید" و" تجاری‌سازی نتایج آن" از دیگر اهداف این تفاهم نامه هاست.

افزایش تعرفه 25 درصدی برای صادرات مواد خام

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری نیز در این دیدار با اشاره به اینکه خام‌فروشی یکی از اشتباهات بزرگ ما در اقتصاد است،بیان کرد:فروش نفت خام یکی از نقاط ضعف ماست در حالی که با پالایش آن می‌توانیم ثروت آفرینی کنیم.به همین منظور و با هدف کاهش روند خام‌فروشی محصولات داخلی، از ابتدای مهرماه امسال،‌ تعرفه صادرات مواد خام معدنی ۲۵ درصد بیشتر می‌شود.

رئیس ستاد توسعه فناوری های حوزه انرژی در ادامه درباره پیشرفت های حوزه پالا یشگاهی گفت: با حمایت از بخش های توسعه و تحقیق در بخش پالایشگاهی کشور و با بهره گیری از توان متخصصان داخلی ، به خودکفایی مطلوبی در این بخش رسیده ایم و ارزش افزوده مناسب برای محصولات این حوزه را محقق کردیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه درباره تجهیز زیر ساخت های استان گلستان گفت:هیچ پژوهشی بدون حضور مشتری به نتیجه مطلوب نمی‌رسد.پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد، کارخانه‌های نوآوری در همین راستا ایجاد شده اند تاضمن بارور کردن ایده ها،بتوانند برای محصول و پژوهش خود مشتری به دست آوردند.

انتهای پیام/

169 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار