11 دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی:

مطب پزشکان فراری از عدالت مالیاتی پلمپ شود

یکشنبه 14 مهر 1398 - 12:26
کد مطلب: 1029521
مالیات

11 دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در بیانیه اعلام کردند: مطابق قانون، هر چه سریع‌تر مطب پزشکان فراری از عدالت مالیاتی پلمپ شده و از فعالیت آن‌ها جلوگیری شود.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، 11 دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در بیانیه‌ای با تاکید بر لزوم برخورد با پزشکانی که از پرداخت مالیات فرار می‌کنند، راهکارهایی جهت جلوگیری از فرار مالیاتی پزشکان و استقرار عدالت مالیاتی در نظام سلامت کشور ارائه دادند.

در ابتدای بیانیه آمده است: با توجه به شرایط بودجه‌ سال ۹۸ و تحریم‌های یکجانبه‌ رژیم تروریستی آمریکا علیه ملت ایران و کاهش درآمدهای نفتی کشور، اخباری مبنی بر اینکه احتمال وجود کسری بودجه و برداشت از صندوق ذخیره‌ ارزی برای جبران آن را مطرح می‌کند در حالی که بررسی‌های کارشناسان نشان می‌دهد که راه‌های فراوانی برای تأمین بودجه و هزینه‌های اداره‌ کشور وجود دارند که در دیگر کشورهای جهان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دانشجویان در این بیانیه آورده‌اند: اگر بخواهیم بخشی از مشکل اقتصاد کشور رفع شود، نیازمند قطع وابستگی بودجه به فروش نفت هستیم و یکی از مهم‌ترین راه‌های آن، برقراری عدالت مالیاتی و ایجاد توازن میان میزان درآمدها و مالیاتی است که یکایک شهروندان باید بپردازند اما متأسفانه اقشار ثروتمند و متومل بیش‌ترین فرار مالیاتی را نسبت به عموم مردم دارند. طبق گزارش‌های مربوط به سال ۹۷، کارمندان در مجموع ۱۲ هزار میلیارد تومان مالیات می‌دهند در حالی که مالیات مشاغل در همین سال مجموعاً حدود ۶۱۰۰ میلیارد تومان است که با واقعیت بازار کار و گردش مالی ده‌ها هزار میلیاردی برخی مشاغل پر درآمد در طول سال همخوانی ندارد و نشان دهنده آن است که فرار مالیاتی بزرگی در این بخش از اقتصاد کشور در حال وقوع است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: در نتیجه برای جلوگیری از این تبعیض مالیاتی پیشنهاد می‌شود تمرکز بیش‌تری بر محاسبه‌ دقیق و اخذ مالیات از اصناف پردرآمدی همچون پزشکان متخصص و فوق تخصص، دندان‌پزشکان، وکلا، صرافان، طلافروشان انجام شود. به اذعان رئیس سابق سازمان امور مالیاتی، پزشکان تنها ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات می‌دهند و این عدد باید به ۷۰۰ میلیارد تومان در سال برسد که در صورت پذیرفتن همین عدد ۷۰۰ میلیارد، با محاسبات سرانگشتی درآمد ماهیانه‌ هر پزشک از حقوق، کارانه و مطب چیزی حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌شود که از دریافتی یک کارگر روزمزد هم کم‌تر است!

11 تشکل دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بیان کردند: بر اساس محاسبات کارشناسی که مبتنی بر تخمین حداقلی درآمد ماهیانه پزشکان عمومی، متخصص و دندان پزشک است، مالیات سالیانه پزشکان حداقل ۶۷۰۰ میلیارد تومان است (بنا به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی). همچنین بخش عمده فرار مالیاتی پزشکان در بخش «کارانه بیمارستانی» اتفاق می‌افتد که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است و در صورت الکترونیک شدن و بستن تمام راه‌های فرار مالیاتی، قطعاً رقم بیش‌تری از این طریق به بیت المال باز می‌شود.

در بخش دیگری از این بیانیه ذکر شده است: راهکارهای جهت جلوگیری از فرار مالیاتی پزشکان و استقرار عدالت مالیاتی در نظام سلامت کشور از جمله تجمیع و استفاده از اطلاعات بیمه‌های درمانی برای محاسبه مالیات تجمیعی پزشکان (بند ل تبصره ۶ قانون برنامه بودجه سال ۱۳۹۸)، اخذ اطلاعات سیستم قاصدک بیمارستان‌ها برای صحت سنجی مالیات پرداختی پزشکان (پرداخت مبتنی بر عملکرد)، استقرار صندوق مکانیزه فروش کالا و خدمات در مطب‌ها و کلیه مراکز درمانی به نام صاحب مرکز(مطابق بند ی تبصره ۶ قانون برنامه بودجه سال ۱۳۹۸) پیشنهاد می‌شود.

در بخش پایانی بیانیه آمده است: لذا با حمایت از استقرار قانونی کارتخوان در مطب پزشکان، این اقدام را صحیح ولی ناکافی دانسته و خواهان آن هستیم که بی‌توجه به غوغاسالاری منتفعان از تبعیض مالیاتی در بخش‌هایی از سازمان نظام پزشکی، هرچه سریع‌تر با متخلفان از این قانون برخورد قانونی صورت بگیرد. ما به عنوان بخشی از جامعه‌ پزشکی و سربازان نظام سلامت کشور اعلام می‌داریم راهمان از کسانی که با تعدی به حقوق عامه و تبعیض مالیاتی، چهره‌ اکثریت خدوم جامعه‌ پزشکی را نزد مردم تخریب نموده‌اند، جداست و با تمکین به قانون، در کنار مردم برای استقرار عدالت خواهیم ایستاد و در این راستا معتقدیم با توجه به گذشت حدود ۶ ماه از تصویب این قانون، هیچ گونه تعلل در نصب کارتخوان‌ها قابل پذیرش نیست و لازم است مطابق قانون، هر چه سریع‌تر مطب پزشکان فراری از عدالت مالیاتی پلمپ شده و از فعالیت آن‌ها جلوگیری شود.

انتهای پیام/

300 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار