معاینه فنی موتورسیکلت‌ها اجرا نمی‌شود/ موتورهای فرسوده صادر شوند

جمعه 10 آبان 1398 - 14:49
کد مطلب: 1031732
 معاینه فنی موتورسیکلت

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت با انتقاد از عدم اجرای معاینه فنی موتورسیکلت‌ها، پیشنهاد کرد موتورسیکلت‌های فرسوده به شرط عرضه در کشورهای دیگر، به مزایده گذاشته شوند.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، ابوالفضل حجازی در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر معاینه فنی برای موتورسیکلت‌ها در کشور اجرا می‌شود یا خیر؟گفت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ قانون معاینه فنی موتورسیکلت‌ها مصوب شده و وجود دارد، ولی اجرایی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه طبق قانون، همه وسایل نقلیه آلاینده باید سالی یک بار معاینه فنی شوند، افزود: برای اجرای این قانون در ابتدا نیازمند ایجاد زیرساخت‌های لازم و مراکز آزمون هستیم که هم‌اکنون در کشور وجود ندارد.

قانون معاینه فنی موتورسیکلت‌ها مصوب شده و وجود دارد، ولی اجرایی نمی‌شود

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت با تاکید بر لزوم فرهنگ‌سازی برای معاینه فنی موتورسیکلت‌ها، گفت: موتورسیکلت‌های فرسوده هیچ توجیهی برای حمل و نقل کشور ندارد، در حالی که اگر این موتورسیکلت‌ها از رده خارج شوند شاهد رونق تولید در صنعت موتورسیکلت خواهیم بود.

به گفته حجازی طبق قانون، عمر مفید موتورسیکلت 8 سال تعیین شده است و پس از این مدت موتورسیکلت‌های فرسوده باید از چرخه مصرف خارج شوند. برای اجرای این قانون باید هزینه بیمه و نگهداری این موتورسیکلت‌ها طوری تعیین شود که استفاده از آنها صرفه اقتصادی نداشته باشد.

پیشنهاد ما این است که فروش این موتورسیکلت‌ها به شرط خروج از کشور صورت گیرد، به طوری که به کشورهای اطراف مانند افغانستان صادر شوند

وی با اشاره به اینکه موتورسیکلت‌های فرسوده بعد از جمع‌آوری در پارکینگ به مزایده گذاشته می‌شوند، گفت: پیشنهاد ما این است که فروش این موتورسیکلت‌ها به شرط خروج از کشور صورت گیرد، به طوری که به کشورهای اطراف از جمله افغانستان صادر شوند.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت گفت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در حال حاضر بیش از 70 درصد موتورسیکلت‌های در حال تردد در تهران عمر یک تا سه سال دارند و 30 درصد بقیه نیز عمدتاً عمری کمتر از 8 سال دارند، ولی در شهرهای دیگر تردد موتورسیکلت‌های فرسوده زیاد است.

طبق قانون اگر موتورسیکلتی به دلیل تصادف بیش از 40 درصد آسیب ببیند، باید اسقاط شود ولی این موضوع نیز در کشور اجرا نمی‌شود

وی ادامه داد: طبق قانون اگر موتورسیکلتی به دلیل تصادف بیش از 40 درصد آسیب ببیند، باید اسقاط شود ولی این موضوع نیز در کشور اجرا نمی‌شود.

فارس

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار