رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها:

۵۰۰ هزار نفر از راهپیمایان اربعین، از جامعه دانشگاهی بوده‌اند

شنبه 11 آبان 1398 - 14:25
کد مطلب: 1031814
رستمی

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: در پژوهشی که شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام داد، مشخص شد در جریان راهپیمایی باشکوه اربعین، بیش از ۵۰۰هزار زائز، از جامعه دانشگاهی بوده است.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی در شانزدهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا در همدان برگزار شد، تربیت دانشجو در دانشگاه‌ها را کاری مهم و بزرگ دانست و اظهار کرد: امیدوارم فعالیت‌ها در این حوزه جزو قدم‌های نیک شما محاسبه شود و آرزوی قبولی توسل‌ها، خدمات و تلاش‌هایی که در فضای پر شور و شعور ماه‌های محرم و صفر و عزاداری ابا عبدالله الحسین (علیه السلام) داشتید را از خداوند منان خواستارم.

وی ادامه داد: حقیقتی فراموش نشدنی و گریزناپذیر پیش روی هر انسانی است؛ حقیقتی که انسان‌های مؤمن به آن باور دارند و آن حقیقت، این است که بعد از زندگی و سپری کردن عمر در این دنیا، در عرصه دیگری که عرصه جدی‌تری است و ابدیت در آن جریان دارد بناست به پای تلاش‌ها و کارهای کرده و نکرده خود بنشینیم و مورد محاسبه قرار گیریم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بیان داشت: ابدیت را در پیش داریم و گاهی مفهوم ابد را فراموش می‌کنیم. اکنون که در شهر همدان میهمان هستیم، ممکن است وارد اتاقی شده باشیم و نقصی در آن اتاق ببینیم؛ اما هر چه هست اقامت یک شب و دو شب است و نیاز به حساسیت بالا ندارد. گاهی فردی برای محل زندگی دائم خود حساسیتی دارد که دارای ارزش است. مرحوم علامه طباطبایی می‌فرماید: محاسبه زندگی ابد را داشته باشید و بساط سفره‌تان در دنیا را طوری ببندید که بناست تا ابد بر سر آن بشینید و پذیرایی شوید.

وی با بیان این‌که قرآن، پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) را الگوی مؤمنان معرفی می‌کند، گفت: امیرالمومنین علی (علیه السلام) در وصف رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) می‌فرمایند: او دنیا را کوچک و حقیر شمرد و سبک دانست و به راحتی از آن عبور کرد.

وی افزود: تعبیر امیرالمومنین از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) مناسب با فضای دانشگاه‌های علوم پزشکی «طبیب‌الدوار بالطبه» است، پزشکی که پزشکی و طبابتش همراه بیمار بود. او به دنبال بیمار و بیماری‌هایی بود که غیر او درمانی نداشت، دل‌های نابینا و گوش‌های ناشنوا و زبان‌های لال از حق‌گویی را درمان می‌کرد.

رستمی با اشاره به این‌که یکی از مهمترین اقشاری که در جامعه مشغول به خدمت بوده و مردم ناگزیر به مراجعه به آنها هستند، حوزه‌های بهداشت، سلامت و درمان هستند، گفت: امام صادق (علیه السلام) می‌فرمایند جامعه ناگزیر از این است که به سه گروه مراجعه کند، یک «فقیه و عالم دین‌شناس دانشمند»، دو «امیر عادل» و سه «پزشک بصیر» مورد اطمینان و جز نادان‌ها، فردی به این سه قشر پشت نمی‌کند. یعنی همان‌گونه که توجه به دین و عالم دینی را مهم می‌شمارد، توجه به پزشک را نیز مهم می‌داند.

حجت‌الاسلام ‌رستمی خاطرنشان کرد: در جریان سیل‌های اخیر کشور، همین دانشجویان و جوانان، بارهای بسیار بزرگی را از دوش ما برداشتند و در جریان راهپیمایی باشکوه اربعین، حضور حماسی را رقم زدند. براساس پژوهشی که شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام داد، مشخص شد بیش از ۵۰۰ هزار زائر از میان جمعیت سه میلیون و ۱۰۰ هزار نفری، از جامعه دانشگاهی بوده است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با تببین انتظاراتی که از محیط دانشگاهی وجود دارد، یادآور شد: نخستین انتظار از مجموعه و ساختار دانشگاه این است که کادر متخصص مورد نیاز جامعه را تربیت کند، به دیگر معنا بخش‌های مختلف حوزه بهداشت، درمان و سلامت در دانشگاه‌های علوم پزشکی، تربیت افراد متخصص و دارای شایستگی برای حل مسائل این بخش را بر عهده دارند. مسئولیت دوم این است که افراد متخصص هر کدام در نقطه‌ای قرار گرفته و مسؤولیتی را برعهده بگیرند و جراح متخصص، پرستار، و بهیار در کنار وظایف خود باید مسائل جامعه را نیز حل کنند.

وی بیان داشت: دانشگاه موظف است مسائل کلان جامعه را دنبال و حل کند، اگر به مسئله‌ای در این حوزه برسیم باید دانشگاه به دنبال رفع آن باشد. انتظار دیگر از دانشگاه این‌ است که در کنار حل مسائل، خود نیز دائم درگیر تحول و نو شدن باشد.

رستمی با بیان این‌که تحولات عمومی، سیاسی و اجتماعی جامعه در دانشگاه باید رصد شود، گفت: این تحولات باید در دانشگاه هدف‌گذاری و ریل‌گذاری شود؛ زیرا بخش نخبه و اندیشمند در این فضا حضور دارد. اگر دانشگاه را عام توصیف کنیم و حوزه‌های علمیه را بخشی از این محیط بدانیم باید در همین محیط رصد و آسیب‌شناسی صورت بگیرد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با طرح این موضوع که دانشجویی که تربیت می‌کنیم باید صلاحیت‌های ذاتی علاوه بر صلاحیت علمی داشته باشد، خاطرنشان کرد: تربیت فارغ‌التحصیلان کارشناس و امین، وظیفه دانشگاه‌هاست. متخصص اگر امین نباشد به مجموعه خود آسیب خواهد زد؛ به‌خصوص رشته‌های علوم پزشکی به دلیل اعتماد مردم و حساسیت مسئولیت درمان و سلامت مسئولیت سنگین‌تری دارند. این در حالی است که مسابقه‌ای گذاشته‌ایم به‌عنوان کنکور و افرادی که توانستند تست‌های خوبی در این رقابت بزنند، مسئولیت خطیر پزشکی را بر عهده می‌گیرند؛ بدون این‌که صلاحیت‌های دیگری غیر از صلاحیت علمی آنها ملاک باشد یا مورد ارزیابی قرار گیرد.

رستمی با بیان این‌که مردم ثمره عمر خود را به ما می‌سپارند، بیان کرد: اگر خروجی دانشگاه، فردی نباشد که مورد انتظار خانواده‌ها و جامعه است، حتماً ایرادی در نظام تربیتی وجود دارد. چه کسی باید کار را برای این دانشجویان انجام دهد؟ آیا غیر از متولیان امر در دانشگاه؛ از مدیران دانشگاه و معاونت فرهنگی و دانشجویی، مسؤول خوابگاه، مدیر دانشجویی و ... است؟ امام صادق (علیه السلام) می‌فرماید: کسی که نماز را سبک بشمارد، شفاعت ما نصیب او نمی‌شود. با این وجود شخصی خدمت امام صادق (علیه السلام) عرض کرد: آقا فلانی خیلی نماز می‌خواند و خیلی روزه می‌گیرد. امام صادق (علیه السلام) فرمودند: نگاه نکنید که رکوع و سجود طولانی دارد، چه بسا عادت کرده که رکوع و سجود کند و قرائت قرآنش خوب باشد. این‌ها دلیل نمی‌شود. باید دو اصل را باید مبنا قرار بدهیم؛ وَلکِنِ انظُروا إِلى صِدقِ حَدیثِه وَأَداءِ امانَته. در گفتار صادق بوده و امانت‌دار باشد.

وی افزود: این نشان از توجه و نگاه به «امانت‌داری» و «راست‌گویی» است. انسان‌ها، جوان‌ها و نسلی در اختیار ما به امانت قرار داده شده است، باید مراقب باشیم بازی‌های سیاسی، جریان‌های فرهنگی و ... ما را از اصل مسئله غافل نکند.

نماینده رهبری در دانشگاه‌ها، در پایان با بیان این‌که فردا از ما در مورد این امانت‌ها سؤال خواهد شد، گفت: هر که برای خدا کار کند خدا به او تعلق می‌گیرد، پس تلاش کنید برای خدا کار کنید، هرگز بن‌بستی برای انسان خداخواه وجود ندارد و در نقطه‌های بسته برای او گره‌گشایی‌هایی ایجاد می‌شود، بنابراین با توسل به خداوند از او برای موفقیت در مسئولیت خود کمک بگیریم.

انتهای پیام/

168 / 168

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار