دکتر ولایتی:

روند کاهش تعهدات ایران در صورت عدم پایبندی طرف‌های برجام ادامه می‌یابد

سه‌شنبه 14 آبان 1398 - 07:11
کد مطلب: 1032148
ولایتی

مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل گفت: در صورت اجرا نشدن تعهدات برجامی از سوی طرف‌های توافق، روند کاهش تعهدات ایران ادامه خواهد یافت.

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، دکتر علی‌اکبر ولایتی در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی فرانس۲۴ عربی درباره احتمال آغاز گام چهارم ایران در چهارچوب کاهش تعهداتش در برجام و اینکه آیا ایران تهدید خود را عملی خواهد کرد، گفت: این اقدامات در صورتی که طرف‌های دیگر در توافق به ویژه اروپا و آمریکا به تعهداتشان در زمینه‌های صلح‌آمیزی که قرار آن در توافق گذاشته شده است، عمل نکنند، قطعاً در موعد مقرر اجرا می‌شود.

از فرانسه این انتظار وجود داشت که به تعهداتش عمل کند

وی در پاسخ به این سؤال که آیا طرح فرانسه برای تأمین خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای تضمین بازگشت مبلغ فروش نفت ایران به داخل کشور با دشواری در اجرا و تردید مواجه شده است، تصریح کرد: مشکل اساسی این است که فرانسه و اروپایی‌های طرف توافق به تعهداتی که پذیرفته‌اند عمل نمی‌کنند، همان‌گونه که به تعهدات خود در برجام عمل نکرده‌اند.

مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل افزود: از فرانسه که از ابتدای مذاکرات برجام در آن حضور داشته است انتظار این بود که سر موعد مقرر به تعهداتش عمل کند؛ اما فرانسه، آلمان و آمریکا به تعهداتشان عمل نکردند و هرچه از فرانسه و سایر کشورهای اروپایی شنیده‌ایم فقط حرف بوده و به مرحله عمل درنیامده است. پاریس به جای فعالیت مثبت، نه‌تنها با اقدامات مثبت عمل نکرده و غربی‌ها نیز به تعهدات خود عمل نکرده‌اند، بلکه طلبکار هم هستند و می‌گویند ایران باید حضور منطقه‌ای خود را کاهش دهد و سلاح‌های دفاعی نیز نداشته باشد که توقعی بی‌جا و غیر منطقی است.

ولایتی تصریح کرد: به نظر می‌آید آنها با این اقدامات تبلیغاتی و سیاسی به دنبال یک بُرد سیاسی و تبلیغاتی هستند تا برای مردم دنیا این‌گونه جلوه دهند که به دنبال تلاش و اهداف مثبت صلح‌آمیز هستند. تجربه ما از آمریکا و سه کشور اروپایی برجام یعنی فرانسه، انگلیس و آلمان این است که بنا ندارند به تعهداتشان در برجام عمل کنند؛ چنان‌که ماه‌ها گذشته است و آنها به هیچ‌یک از تعهداتشان عمل نکرده‌اند و حتی آمریکا تحریم‌های دیگری وضع کرده است و اروپایی‌ها نیز به تبع آمریکا عمل کرده‌اند، لذا ما تا زمانی که یک عمل مثبت جدی از فرانسه نبینیم همچنان بر این عقیده هستیم که آنها به قولی که داده‌اند، پایبند نیستند و در واقع در حال بازی سیاسی هستند.

عربستان باید درباره کشتار مردم یمن توضیح بدهد

مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل درباره انتصاب وزیر امور خارجه عربستان و در ادامه، ادعای نخست‌وزیر پاکستان در زمینه تلاش این کشور برای انجام دیداری میان مقامات ایران و عربستان و اینکه آیا ارتباطاتی با ریاض برقرار شده است، گفت: ما برای ارتباط با کشورهای منطقه نیاز به واسطه نداریم و همواره در مذاکره با کشورهای منطقه باز بوده است، اما سعودی‌ها برای اقداماتی که انجام می‌دهند، باید توضیح دهند که چرا پنج سال است یمن را بمباران می‌کنند و ده‌ها هزار زن و کودک و مردم بی‌گناه در این بمباران‌ها کشته می‌شوند؟

وی افزود: یمن یکی از کشورهای منطقه و مسلمان است. محور جنگی که بر یمن تحمیل شده سعودیها هستند و باید از دخالت‌ در امور کشورهای منطقه دست بردارند، نباید به این کشورها ظلم کنند و انتظار می‌رود که کشورهای منطقه همکار و همراه باشند و ما به عنوان اصول اولیه مشکلی برای مذاکره نداریم به شرط آنکه طرف مقابل حد خود را بداند.

ولایتی در پاسخ به سئوالی در خصوص مسائل یمن هم تاکید کرد : این مردم یمن هستند که باید تصمیم بگیرند و ما مخالف هرگونه دخالت خارجی در یمن هستیم و اگر سعودی ها می خواهند با حوثی ها مذاکره کنند باید از خیلی از مداخلات در منطقه و یمن دست بردارند تا مردم رغبت پیدا کنند با آنها مذاکره کنند، شرط مذاکره بین سعودی ها و یمنی ها آن طور که یمنی ها و مقامات حوثی بارها اعلام کرده اند باید بمباران ها و حالت جنگی علیه یمن و کشتار مردم بیگناه را متوقف کنند تا بتوانند با هم مذاکره بکنند.

وی در بخش دیگری از پاسخ های خود به سئوالات مجری شبکه در خصوص توسعه روابط با امارات هم گفت: درب های کشور روی مذاکره با کشورهای منطقه باز است؛ اما باید حرف و عملشان یکی باشد و این طور نباشد که با مذاکره بخواهند سرو سامانی پیدا کنند که به کشورهای دیگر تجاوز کنند.

مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل گفت: در باره امارات گفتگوهایی بین ایران و امارات صورت گرفته و امیدوار هستیم که امارات هم مثل سعودی از مداخله در امور داخلی یمن دست بردارد و اگر این سیاست ها ادامه پیدا کند حتما امارات و عربستان ضرر خواهند کرد.

سوال دیگر مرتبط با مواضع ایران درباره عراق و لبنان بود که ولایتی افزود: در مورد عراق و لبنان هر چه مردم نظام های قانونی آنها تصمیم بگیرند، ملاک عمل است و ایران در امور داخلی هیچ کشوری از جمله عراق و لبنان دخالت نمی کند و طبیعی است که به عنوان دوست این دو کشور و طبق توصیه ای که مقام معظم رهبری فرمودند نگاه ایران این است که حرکت ها در چهارچوب قوانین صورت بگیرد و به اشوب طلبی کشیده نشود و ما می دانیم که مردم کشورهای عراق و لبنان بری از این هستند که کار غیر قانونی بکنند تا زمینه ای برای دخالت دیگران بشود.

وی تصریح کرد: بدون تردید امریکایی ها، صهیونیست ها و برخی دیگر از کشورها در پشت صحنه سعی کرده‌اند تا در عراق و لبنان نفوذ کنند و در کار مطالبات قانونی مردم عراق و لبنان خدشه وارد نمایند و این کاملا طبیعی و حق مردم است که در چهارچوب تظاهرات قانونی خواسته خود را به گوش مسئولین برسانند؛ اما این که بعضی از سفارت آمریکا در بغداد و عناصر وابسته به صهیونیست ها سعی می کنند تا مطالبات مشروع مردم را از مسیر خودش منحرف کنند و کشتار راه انداختند، مردم عراق و رهبران آنها سعی کرده اند که صف خود را از آشوب طلب‌ها جدا کنند.

وی افزود: بدون تردید مردم هوشیار و متمدن عراق و لبنان دشمن و دوست خود را از هم تشخیص می دهند. آنچه مهم است این که همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند امنیت باید برقرار باشد؛ زیرا در نظام ناامن دشمنان قسم خورده عراق و لبنان که در راس آنها آمریکا است، آشوب ایجاد می کنند و صهیونیست ها و بالاخره برخی حامیان منطقه ای آنها و برخی از کشورهای مرتجع هم در حقیقت اوامر آمریکا را در اشوب طلبی در عراق و لبنان اجرا می کنند.

ولایتی گفت: نظامی که مردم عراق با دادن هزاران شهید برای اولین بار موفق شده اند به وجود بیاورند این را اسان به دست نیاورده اند که به راحتی از دست بدهند و به هیچ وجه ملت بزرگ عراق راضی نیستند که کشور دچار هرج و مرج شده تا زمینه ای برای دخالت دشمنان بدخواه مردم عراق و لبنان بشود .

ولایتی تصریح کرد : ما هیچگونه دخالتی در امور داخلی عراق نمی کنیم و طبیعی است که آن کسانی که اشوب ایجاد می کنند قصد خیر برای مردم عراق ندارند آنها ادم می کشند و دفاتر احزاب سیاسی و قانونی را اتش می زنند و مردم را می کشند، این هیچ توجیهی ندارد و مردم عراق هم از این کشت و کشتار بیزار هستند.

وی افزود: ما معتقدیم آقای عادل عبدالمهدی یک فردی است خدمتگزار و با سابقه انقلابی و از زمان صدام و از بدو شکوفایی انقلاب عراق در خدمت مردم عراق بوده اند و هنوز هم همین نیت را دارد و در حد توانش تلاش می کند و امیدواریم که ایشان موفق بشود که مطالبات مردم ، مطالباتی که به صورت صلح آمیز درخواست می‌شود پاسخ مثبت بدهد.

156 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار