رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد گیلان:

عوامل اصلی ابتلا به سرطان روده بزرگ کدامند؟

دوشنبه 20 آبان 1398 - 02:30
کد مطلب: 1042541
سرطان روده

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد گیلان گفت: مهمترین عوامل خطر قابل پیشگیری برای بروز سرطان روده بزرگ درهر دو جنس، رژیم غذایی ناسالم به ویژه مصرف زیاد گوشت قرمز و فرآوری شده، پرخوری، بی تحرکی، چاقی و دیابت است.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دکتر فریبرز منصور قناعی، استاد گروه گوارش و رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد گیلان در ارتباط با بار بیماری‌های گوارش و کبد در جهان و ایران گفت: سلامت جامعه پیوسته درحال گذار وتغییر بوده و به عنوان محور توسعه اجتماعی و اقتصادی جامعه در نظر گرفته می شود. برای در دست داشتن مناسب ترین شاخص های ارزشیابی سطح سلامت جامعه نیاز به شاخص هایی است که زیان های ناشی از مرگ های نابهنگام و ناتوانایی هایی که به دنبال بیماریهای مختلف پدید می آیند را در کنار هم قرار داد ه و آنها را درقالب یک واحد مشترک بیان کند، به نحوی که بتوان هم سطح سلامت و هم توزیع آن را در جامعه به صورت کمی نشان دهد.
وی افزود: با انتخاب واحد زمان به عنوان واحد سنجش، این امکان فراهم می شود که بار ناشی از پیامدهای غیر کشنده بیماری ها و آسیب ها با زمان از دست رفته در نتیجه مرگ های نابهنگام جمع شوند و شاخصی حاصل شود که مجمومه ناتوانی همراه با بیماری و مرگ را اندازه گیری کند، سیاست گذاران و مدیران جامعه جهت ارتقای سلامت و توزیع مناسب امکانات بهداشتی در بین مردم یک منطقه نیاز به شاخصی که بار ناشی از بیماری ها وآسیب ها را در جامعه به گونه ای ملموس برای آنها بیان نماید دارند.
رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد گیلان در مورد شاخص، سال های از دست رفته به علت مرگ زودرس یا ناتوانی (DALYS )که توسط سازمان بهداشت جهانی ارائه شده است، گفت: شاخص دالی اولین بار در سال 1988 در مطالعه بار جهانی بیماری ها و آسیب ها برای محاسبه بار بیماری ها تعریف و به کار گرفته شد در ایران نیز این نوع مطالعات از سال 1382 به عنوان " برآورد بار بیماری‌ها و آسیب‌ها و عوامل خطر آنها در کشورآغاز که نتایج آن در سال 1386 منتشر شد.

براساس این مطالعه موارد بروز سرطان روده بزرگ 23 نفر مبتلا نسبت به هر 100 هزار نفر جمعیت است که با حدود 10 درصد افزایش نسبت به 27 سال پیش، 896 هزار فقره مرگ همراه داشته است هر چند که نرخ استاندارد سنی مرگهای ناشی از سرطان روده بزرگ، 13.5 درصد کاهش نشان می‌دهد


قناعی در مورد بار بیماری‌های گوارش وکبد گفت: بر اساس تازه‌ترین مطالعه جهانی بار بیماری‌ها، رشد فزاینده دو سرطان روده بزرگ و لوزالمعده و بیماری سیروز کبدی به دلیل شدت گرفتن نقش مصرف الکل، سیگار، بی تحرکی و چاقی نشاندهنده افزایش شمار قربانیان ناشی از این بیماری‌هاست.
وی گفت: براساس این مطالعه موارد بروز سرطان روده بزرگ 23 نفر مبتلا نسبت به هر 100 هزار نفر جمعیت است که با حدود 10 درصد افزایش نسبت به 27 سال پیش، 896 هزار فقره مرگ همراه داشته است هر چند که نرخ استاندارد سنی مرگهای ناشی از سرطان روده بزرگ، 13.5 درصد کاهش نشان می‌دهد.
رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد گیلان گفت: براین اساس ، 18 میلیون سال عمر مفید مبتلایان سرطان روده بزرگ اثر بر ناتوانی ناشی از بیماری، طی سال 2017 از دست رفته است.
وی در مورد کشورهای پرخطر در سرطان روده بزرگ گفت: بر اساس مطالعات انجام شده بیشترین نرخ بروز استاندارد شده سنی سرطان روده بزرگ در کل جهان در استرالیا، اسلواکی نیوزیلند و بیشترین مرگ ‌های ناشی از آن درکشورهای گرینلند، مجارستان و اسلواکی بوده است.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار