آمار جدیدترین سرانه‌ مطالعه‌ کشور؛ روزانه ۱۳ دقیقه/ رشد مطالعه‌ کتاب‌های الکترونیک

جمعه 24 آبان 1398 - 20:54
کد مطلب: 1043197
اولین نشست خبری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: میزان سرانه‌ مطالعه در کشور، مطابق پیمایش ملی صورت گرفته با ۱۵ هزار و ۶۰۰ نمونه، حدود یک‌ونیم ساعت مطالعه در هفته و روزانه ۱۳ دقیقه است.

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، سیدعباس صالحی شامگاه پنجشنبه (۲۳آبان‌ماه) همزمان با آغاز هفته کتاب در آیین اختتامیه‌ نخستین جشنواره‌ میراث مکتوب رضوی در خانه‌ فرهنگ صدوقی شهر یزد با اشاره به اینکه یزد شهر دارالعباده، دارالعلم و دارالولایه است گفت: این شهر، شهر شهید صدوقی است؛ شهیدی است که پیش‌قراول مباحث علمی، فرهنگی، مذهبی و سیاسی یزد و کشور است.

صالحی با اشاره به آغاز بیست‌و‌هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیمایش‌های علمی متعددی با عناوین مختلف دارد که یکی از این پیمایش‌ها، در ارتباط با مصرف کالاهای فرهنگی است اما موج سوم این پیمایش هنوز منتشر نشده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه موج سوم این پیمایش، حوزه‌های مختلف مصرف کالاهای فرهنگی در کشور را بررسی می‌کند، افزود: میزان سرانه‌ مطالعه در کشور، مطابق این پیمایش ملی با ۱۵ هزار و ۶۰۰ نمونه در کشور، حدود یک‌ونیم ساعت مطالعه در هفته و روزانه ۱۳ دقیقه از مجموعه کشوری است.

وی افزود: این آمار تقریباً مشابه آمار سال ۹۴ ما در ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان است و هنوز مصرف کتاب و سرانه‌ مطالعه ما به صورت میانگین تغییری نکرده است.

صالحی گفت: با وجودی که در چند سال گذشته، روند استفاده از فضای مجازی به‌شدت افزایش یافته، در طول این سال‌ها رقم مطالعه‌، حفاظت شده و کمی هم پیشرفت داشته و نشان دهنده‌ این است که مجموعه‌ تحرکاتی که اتفاق می‌افتد، حداقل در صیانت از رقم موثر بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از روند رو به رشد جریان مطالعه کتاب‌های الکترونیک خبر داد و گفت: ۲/۱۹درصد کل پاسخگویان در سوال‌های صورت گرفته، اعلام کرده‌اند که کتاب الکترونیک می‌خوانند. در بین افرادی که اهل مطالعه بودند هم بیش از ۴/۴۲درصد اعلام کردند که این کتاب‌ها را می‌خوانند.

وی در ارتباط با اینکه مردم چه کتاب‌هایی می‌خوانند گفت: در کل پاسخگویان، رمان و داستان ۵/۱۶درصد و در جمعیت کتابخوان، ۴/۳۴درصد است و همچنان همان آمارهای پیشین ما که رمان و داستان هم در جمعیت کتابخوان و هم در جمعیت عمومی رقم اول را دارد، حفظ شده است.

صالحی در پایان تصریح کرد: عنوان دوم کتاب‌های دینی با ۱/۱۰درصد در میان کل پاسخگویان و ۶/۲۱درصد در میان جمعیت کتابخوان است و پس از آن، کتاب‌های تخصصی و روانشناسی رتبه‌‌های بعدی را به خود اختصاص می‌دهند.

بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ آبان ماه در سراسر کشور آغاز شده است و تا ۳۰ آبان ماه ادامه دارد.

فارس

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار