2 ورزشکار المپیکی سفیر محیط زیست شدند

شنبه 28 دی 1398 - 15:15
کد مطلب: 1058624
9

همزمان با معرفی علی پاکدامن و حمیده عباسعلی ورزشکاران المپیکی به عنوان سفیران محیط زیست، سند تفاهم نامه همکاری های مشترک میان اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و کمیسیون ورزش و محیط زیست کمیته ملی المپیک به امضا رسید.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، همایش ورزش و محیط زیست همزمان با گرامیداشت هفته هوای پاک با حضور عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست،صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک،احمدی معاون وزارت ورزش و جوانان، سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در محل سالن همایش‌های کمیته ملی المپیک برگزار شد.

علی پاکدامن و حمیده عباسعلی ورزشکاران المپیکی به عنوان سفیران محیط زیست معرفی شدند و سند تفاهم نامه همکاری های مشترک فی مابین اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران و کمیسیون ورزش و محیط زیست کمیته ملی المپیک به امضا رسید.

عیسی کلانتری در این همایش با اشاره به اینکه ورزشکاران همیشه در کشور صاحب نفوذ بوده‌اند و خوشحالیم که این قشر از جامعه به مسائل محیط زیست ورود کرده‌اند، افزود: اگر از این ظرفیت در راستای منافع ملی به‌ویژه محیط زیست استفاده شود قطعا بسیار موثر خواهد بود.

وی گفت: محیط زیست امانتی است برای نسل‌های آینده و متاسفانه نسل حاضر یکی از بزرگترین نسل‌های خطرناک برای تمام دوران محیط زیست است.

کلانتری با بیان اینکه نسل حاضر حقوق نسل‌های آینده و حقوق شهروندی کودکان را نیز پایمال کرده، گفت: در زمان افزایش آلاینده‌های هوا کودکان زیر یکسال ممکن است به بیماری‌هایی مبتلا شوند که عواقب آن غیر قابل جبران است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه مرگ و میر کودکان زیر یکسال در کشور بر اثر آلودگی هوا ۵.۳ برابر ترکیه است، گفت: این مسائل و مشکلات صرفا به‌دلیل عقب ماندگی فرهنگی کشور ما در حوزه محیط زیست است.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ۸۱ درصد موتورسیکلت های کشور از رده خارج هستند و هر موتور سیکلت هشت برابر یک خودرو آلودگی ایجاد می کند، افزود: ۶۰ درصد کامیون ها و ۷۳ درصد اتوبوسها در کشور نیز از رده خارج هستند و بدلیل NOX هایی که خودروهای آلاینده ایجاد می کنند و باعث تبدیل اکسیژن به ازن سطح پایین می شود در روزهای گرم سال، افزایش ازن که بسیار آلاینده است را شاهد هستیم و این موضوعات همگی از حقوق شهروندی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در توسعه پایدار چهار اصل مد نظر است، گفت: اول اینکه هر اقدامی باید توجیه اقتصادی داشته باشد، دوم اینکه اقدام ها نباید سیستم اجتماعی را برهم بزنند، سومین اصل حفظ محیط زیست و چهارم حفظ حقوق نسلهای آینده است که بزرگترین گمشده در کشور ماست.

وی با بیان اینکه سازمان محیط زیست بدون کمک اقشار مختلف جامعه به تنهایی نمی تواند در حفظ محیط زیست موفق باشد، تصریح کرد: وظیفه اصلی این سازمان آگاهی دادن به عموم جامعه برای اهمیت حفظ و حراست از محیط زیست است.

کلانتری در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه محیط زیست منافعش بلند مدت و ضررهایش کوتاه مدت است، گفت: منافع بلند مدت را نباید به ضررهای کوتاه مدت فروخته و باعث تخریب محیط زیست شویم.
وی در پایان با بیان اینکه ورزشکاران و قهرمانان ملی همانطور که برای ستاره شدن در سطح ملی و جهانی تلاش می کنند باید برای حفظ محیط زیست خود و نسل های آینده نیز تلاش کنند، خاطرنشان کرد: ورزشکاران به عنوان سفیران محیط زیست داشتن محیط زیست سالم و خطر آلودگی محیط زیست را حقوق شهروندی خود تلقی کرده و نسبت به آن مطالبه گر باشند.

در ادامه رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک نیز با اشاره به اینکه در گذشته محیط زیست به عنوان یک مسئله حاشیه ای خارج از متن تعریف می شد، افزود: اهمیت محیط زیست امروز به میزان اهمیتی است که ما برای حوزه ارتباطات و شبکه های اجتماعی قائل هستیم و اگر بناست در کشور توسعه ای شکل گیرد توسعه بدون توجه به اجزای آن ناممکن است.

وی گفت: در مسیر توسعه متعالی دچار یک نقصان جدی هستیم و آن این است که ریل توسعه را از ابتدا اشتباه آغاز کردیم.

صالحی امیری با بیان اینکه ایستگاه اول توسعه، انسان است و ریل توسعه از توسعه انسانی آغاز می شود، اظهار داشت: انسان توسعه یافته، جامعه توسعه یافته خواهد داشت و جامعه توسعه یافته محیط زیست توسعه یافته و رابطه معناداری میان انسان، توسعه، جامعه، محیط زیست، اقتصاد و سیاست و فرهنگ وجود دارد.

رئیس کمیته ملی المپیک با اشاره به اینکه انسان محور توسعه است و از این منظر انسان محور محیط زیست هم هست، گفت: امیدواریم با توسعه انسانی به عنوان اصلی ترین هدف متعالی ما در مسیر حرکت به سمت قله‌ها، همه ابعاد توسعه را در بر داشته باشیم.

صالحی امیری در ادامه با بیان اینکه برای داشتن محیط زیست توسعه یافته گام اول آگاهی سازی است، اظهار داشت: گام دوم قانع سازی جامعه و در نهایت اجماع سازی و بسیج جامعه برای رسیدن به هدف متعالی توسعه است.

وی با اشاره به اینکه قطار توسعه بدون توجه به محیط زیست به مقصد نخواهد رسید، خاطرنشان کرد: ورزش یکی از کانون های توجه به محیط زیست است و ورزشکاران به عنوان الگوهای جامعه می توانند در توسعه محیط زیست نقش بسزایی داشته باشند.

گفتنی است در حاشیه این همایش دو نفر از ورزشکاران المپیکی به نام علی پاکدامن و حمیده عباسعلی به عنوان سفیران محیط زیست معرفی و سند تفاهم نامه همکاری های مشترک بین اداره کل محیط زیست استان تهران و کمیسیون ورزشی و محیط زیست کمیته ملی المپیک به امضا رسید.


انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار