یک وکیل دادگستری مطرح کد:

انفصال از خدمت بالاترین مقام نظام وظیفه در صورت اجرا نکردن رأی دیوان عدالت

دوشنبه 7 بهمن 1398 - 09:56
کد مطلب: 1059314
جلیل مالکی

رئیس دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز گفت: به موجب قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، در صورتی که یک رای از دیوان عدالت صادر شده باشد و اجرا نشود، بالاترین مقام دستگاه ذی‌ ربط به انفصال از خدمات دولتی محکوم می‌‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، سازمان نظام وظیفه عمومی سال 95 بخشنامه‌ای مبنی بر ممنوعیت ادامه تحصیل مجدد در مقطع قبلی مشمولان پیش از پایان خدمت یا اخذ معافیت دائم به سازمان امور دانشجویان ابلاغ کرد. برخی دانشجویان در اعتراض به این بخشنامه دادنامه‌ای به هیئت عمومی دیوان عدالت اداری تنظیم کرده و خواهان ابطال این بخشنامه شدند.

رئیس هیئت عمومی دیوان عدالت اداری 30 بهمن‌ماه سال 97 نیز طی بخشنامه‌ای با موضوع درخواست معافیت تحصیلی از رئیس سازمان امور دانشجویان خواست که بخشنامه مذکور ابطال شود؛ اما متاسفانه ابطال این بخشنامه در دفترچه راهنمای کنکور سال جاری توسط نظام وظیفه عمومی نادیده گرفته شد.

سازمان نظام وظیفه نیز این ابطال بخشنامه را مغایر قانون نظام وظیفه می‌داند و ادعا می‌کند این بخشنامه غیر قابل ابطال بوده و باید اصلاح شده یا تغییر پیدا کند. ایسکانیوز در مصاحبه‌ با وکلای دادگستری و استادان حقوق در نظر دارد به چرایی اجرا نشدن رای دیوان عدالت اداری بپردازد.

جلیل مالکی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز با بیان اینکه دیوان عدالت اداری بخشنامه سازمان نظام وظیفه عمومی مربوط به صدور یک بار معافیت تحصیلی در هر مقطع را ابطال کرده، اظهار کرد: این سازمان اعلام کرده است ایجاد محدودیت برای ادامه تحصیل افرادی که از یک مقطعی فارغ‌التحصیل شده‌اند بر خلاف حق آزادی آموزش است و به همین منظور بخشنامه مورد نظر را ابطال کرده است.

وی ادامه داد: وجود رای دیوان عدالت اداری یعنی به نوعی اجازه داده شده که فردی که در یک مقطعی کارشناسی گرفته بتواند به مقطع کارشناسی ارشد برود، تنها محدودیتی که به موجب ماده 35 و 33 نظام وظیفه وجود دارد، این است که اگر فردی یک بار از یک مقطع تحصیلی فارغ التحصیل شد؛ مجدداً نمی‌تواند در همان مقطع تحصیلی درس بخواند.

رئیس دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز با ذکر مثالی یادآور شد: فرض کنید این دانشجو فارغ‌التحصیل شده نمی‌تواند بار دیگر در همان مقطع ادامه تحصیل دهد. ماده ۳۵ قانون نظام وظیفه به این مطلب اشاره می‌کند که اگر شخصی در یک مقطع تحصیل کند بنا بر دلایلی انصراف دهد، بار دیگر می‌تواند در همان مقطع ادامه تحصیل دهد.

وی اضافه کرد: این بخشنامه اعلام می‌کند دانشجو در صورتی که از آن مقطع فارغ‌التحصیل‌ شود، نمی‌تواند بار دیگر در همان مقطع تحصیلی درس بخواند.

مالکی‌ با بیان اینکه بخشنامه نظام وظیفه به طورکلی محدودیت های ایجاد کرده بود، بیان کرد: در بخشنامه اعلام شده بود اگر کسی از مقطع کاردانی فارغ‌التحصیل شده باشد، دیگر نمی‌تواند از معافیت تحصیلی در مقطع کارشناسی همان رشته استفاده کند. دیوان عدالت اداری این بخشنامه را باطل کرد؛ زیرا آن را بر خلاف حق آزادی آموزش می‌دانست.

وی افزود: نظام وظیفه در شرایطی می‌توانند برای دانشجو محدودیت ایجاد کند که دانشجو از مقطع خود فارغ التحصیل می‌شد و بار دیگر مجددا می خواست در همان مقطع کارشناسی ادامه تحصیل بپردازند. در ماده ۳۵ قانون نظام وظیفه تاکید شده است معافیت تحصیلی فقط یک بار برای یک مقطع تحصیلی ارائه می شود.

رئیس دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکز گفت: به موجب قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، در صورتی که یک رای از دیوان عدالت صادر شده باشد و اجرا نشود، بالاترین مقام دستگاه ذیربط به انفصال از خدمات دولتی محکوم می‌‌شود. اگر سازمان نظام وظیفه این رای را اجرا نمی‌کند، دانشجویان می‌توانند به دیوان عدالت اداری شکایت مبنی بر اجرایی نشدن رای مذکور یا استنکاف از اجرای آن‌ را ارائه دهند.

وی‌در پایان تاکید کرد: در چنین شرایطی اجرای احکام دیوان عدالت اداری برای بالاترین مقام دستگاه مربوطه یاهمان سازمان نظام وظیفه اخطار می‌فرستد و اجرا شدن این رای را گوشزد می‌کند، در صورت اجرایی نشدن آن در قانون ذکر شده بالاترین مقام سازمان به انفصال از خدمات دولتی محکوم می‌شود.
انتهای پیام/

31 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

دوشنبه 7 بهمن 1398 - 10:19
 • 1
 • 0
اولاً لازم میدونم که از جدیت و پیگیری شما تشکر کنم. دوماً اینکه نظام وظیفه به رای دیوان اعتراض نکرده و آرا پس از ابلاغ تا 20 روز مهلت تجدیدنظر خواهی دارند.این رای در تاریخ 97/11/30 ابلاغ و در تاریخ 98/2/3 در روزنامه رسمی درج شده.که پس از درج در روزنامه رسمی امکان اعتراض وجود ندارد.حتی آنگونه که در متن رای دیوان آمده،نظام وظیفه لایحه دفاعیه نیز برای این رای ارسال نکرده! سوماً،رای دیوان کاملاً قانونیه و قسمت آخر بخشنامه که خارج از حدود اختیارات وضع شده بود،ابطال شد.یعنی قسمتی که میگه:"فارغ التحصیلان مقطع کاردانی و کارشناسی مجاز به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر پیوسته نیستند." سپاس
پرستار دوشنبه 7 بهمن 1398 - 10:25
 • 1
 • 0
فقط میتونم بگم که از ته دل دعاتون میکنیم. شما تنها خبرگزاری هستید که به طور جدی پیگیر این موضوع هستید. با این کار حق بزرگی به گردن ما دارید.
دوشنبه 7 بهمن 1398 - 10:48
 • 1
 • 0
لطفاً موضوع رو از سخنگوی قوه پیگیری بفرمایید.
اسد دوشنبه 7 بهمن 1398 - 11:18
 • 2
 • 0
الهی خیر ببینی دوست عزیز. حرف دل ما رو زدی. ما هم می خوایم در صورت قبولی در مقطع بالاتر پزشکی معافیت تحصیلی برامون صادر بشه. دیوان عدالت هم همین قسمت از بخشنامه رو باطل کرده .ما دنبال تحصیل مجدد در کارشناسی نیستیم ما میخواهیم در مقطع بالاتر پزشکی یا کارشناسی ارشد پیوسته تحصیل کنیم. جان عزیزتون بازم پیگیری کنید. به خدا سرنوشت ما به این رای بستگی داره. اجرتون با خدا
دوشنبه 7 بهمن 1398 - 11:18
 • 1
 • 0
من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق.بدینوسیله از حس مسئولیت پذیری و نوعدوستی خبرنگاران ایسکانیوز تشکر میکنم. در این مورد هم باید خود دیوان پیگیری کنه و حکم رو اجرا کنه،اما متاسفانه تو این مدت چندبار به دیوان نامه نوشتم،ایمیل فرستادم و تو سایت دیوان درخواست ثبت کردم وتماس تلفنی گرفتم اما هیچ پاسخی دریافت نکردم. لطفاً موضوع را در نشست هفتگی سخنگوی قوه قضائیه مطرح کنید.
دوشنبه 7 بهمن 1398 - 11:46
 • 1
 • 0
واقعاً شرایط دشواری رو تجربه میکنیم. هیچ چیز بد تر از بلاتکلیفی نیست. کاش دیوان اظهار نظر کنه و ما رو از بلاتکلیفی در بیاره.
دوشنبه 7 بهمن 1398 - 12:23
 • 1
 • 0
لطفاً نظرات رو هم منتشر کنید. ممنون
دوشنبه 7 بهمن 1398 - 12:45
 • 1
 • 0
در این زمینه باید خود دیوان مدعی و پیگیر میشد که متاسفانه هیچ پیگیری ندیدیم. ممنون از شما که پیگیر دغدغه های ما هستید.
دوشنبه 7 بهمن 1398 - 14:02
 • 1
 • 0
آقا نظرات رو منتشر کن
اسد چهارشنبه 9 بهمن 1398 - 01:54
 • 0
 • 0
بچه ها برا هماهنگی تو گروه زیر عضو شید و نظر بدین https://t.me/joinchat/LFHhGUi08EGdGiW0zcOhkQ
جمعه 11 بهمن 1398 - 18:26
 • 0
 • 0
گروه پیگیری اجرای رای شماره 2071 هیات عمومی دیوان عدالت اداری/ بچه ها برا هماهنگی تو گروه زیر عضو شید و نظر بدین https://t.me/joinchat/LFHhGUi08EGdGiW0zcOhkQ
شنبه 12 بهمن 1398 - 11:54
 • 0
 • 0
لطفاً موضوع اجرای رای شماره 2071 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری را از معاونت نظارت و بازرسی دیوان عدالت اداری پیگیری نمایید.در موارد مشابه ایشون در مورد کم و کیف آرای دیوان در تلویزیون و رسانه ها اطلاع رسانی میکنند.
یکشنبه 13 بهمن 1398 - 14:13
 • 0
 • 0
عیبی نداره. آه ما یه روز دامنشون رو میگیره. این همه استرسی که به ما دادن یه روز دامنشون رو میگیره. #دیوان بی عدالتی
یکشنبه 13 بهمن 1398 - 22:27
 • 0
 • 0
یک منبع بهم اطلاع داد که دیوان عدالت و نظام وظیفه پشت پرده با هم هماهنگ هستند و این رای اجرا نخواهد شد. از مسئولان دیوان درخواست دارم که صراحتاً اعلام نظر کنند. اگه قرار نیست این رای اجرا بشه،رک و راست اطلاع دهند
رای شماره ۲۰۷۱ دوشنبه 14 بهمن 1398 - 13:42
 • 0
 • 0
مثل اینکه شما هم از پیگیری خسته شدید. لطفاً به پیگیری هاتون از طریق منابع زیر ادامه بدهید: ۱- رییس یا معاونین دیوان عدالت اداری ۲- سخنگوی دستگاه قضا ۳- سردار موسی کمالی (رییس اداره سرباز ستاد کل نیروهای مسلح) ...ممنون که تا اینجای کار در کنار ما بودید.
دوشنبه 21 بهمن 1398 - 13:27
 • 0
 • 0
روزگار به خاطر داشته باشد و ملت ایران بدانند که تعدادی از جوانان این سرزمین برای احقاق حقوق خود،همه مسیر های قانونی را آزمودند با همه خبرگزاری ها تماس گرفتند،با نهادهای ذیربط مکاتبه کردند،عرض خود را به حفاظت اطلاعات قوه قضائیه رساندند،در دیوان عدالت اداری شکایت کردند،به معاونت حقوقی رئیس جمهور نامه نوشتند و هر کاری که لازم بود کردند،اما هیچ کس صدایشان را نشنید...تاریخ گواه باش که حق مظلوم ترین جوانان این سرزمین چگونه پایمال شد.خدایا تو خود شاهد باش که ما چگونه با ادب و متانت حقمان را پیگیری کردیم و چه جوابی دریافت کردیم.پروردگارا قلب های شکسته مان را مرهم بخش و ناامیدی مان را به امید بدل کن.الهی تو خود پناهِ بی پناهان باش. آمین

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار