مدیرکل دفتر آموزش پیش‌دبستانی آموزش و پرورش مطرح کرد؛

افزایش 48 درصدی پذیرش نوآموزان پیش‌دبستانی در روستاها

شنبه 19 بهمن 1398 - 16:17
کد مطلب: 1060370
پیش دبستانی

مدیرکل دفتر آموزش پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش خبر داد پذیرش نوآموزان پیش‌دبستانی در روستاها با توجه به اهداف انقلاب اسلامی، 48 درصد افزایش یافته؛ یعنی از 8 درصد در سال 57 به 56 درصد در زمان حال رسیده است.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از روابط عمومی دفتر آموزش پیش دبستانی، رخساره فضلی با تبریک فرارسیدن چهل و یکمین سال پیروزی انقلاب، گفت: پذیرش نوآموزان پیش‌دبستانی در روستاها با توجه به اهداف انقلاب اسلامی، از 8 درصد در سال 57 به 56 درصد در زمان حال رسیده است. گرچه پذیرش نوآموزان دوره پیش‌دبستانی در مناطق روستایی، فراز و فرود زیادی داشته است اما بیشترین شاخص پوشش پیش‌دبستانی در مناطق روستایی در سال‌های 85 و 98 بوده که با برنامه‌ریزی و استفاده از همه ظرفیت‌ها برای توسعه عدالت آموزشی، این شاخص به 50 درصد رسیده است. درعین حال در این سال‌ها دسترسی کودکان به آموزش و پرورش دوره پیش‌دبستانی در کل کشور رشد قابل توجهی داشته است.

وی این موفقیت را حاصل برنامه­‌ریزی منسجم و عزم ملی برای برخورداری کودکان مناطق کمتربرخوردار از فرصت‌های عادلانه آموزش و پرورش دوره پیش‌دبستانی دانست و افزود: در این راستا با استفاده از حمایت‌های دولتی، ‌دوره رسمی پیش‌دبستانی در مناطق عشایری رایگان و همگانی شده است به عبارتی در مناطق دارای ضریب محرومیت بالا، مناطق صعب‌العبور کم‌جمعیت، ‌مناطق دوزبانه و مناطق دارای محرومیت آموزشی، کودکان واجد شرایط پیش‌دبستانی با حمایت کامل دولت و به صورت رایگان تحت پوشش قرار می‌گیرند. همچنین در مناطق روستایی نیمه برخوردار نیز پوشش پیش‌دبستانی با استفاده از حمایت‌های دولت و مشارکت مردم اجرا می‌شود و منتج به پوشش 56 درصدی پوشش پیش‌دبستانی مناطق روستایی شده است.

فضلی درباره جذب نوآموزان بازمانده از دوره یکساله پیش‌دبستانی گفت: این برنامه در سال‌های بعد از انقلاب و از سال 1370 برای توسعه عدالت آموزشی در مناطق نابرخوردار و دوزبانه تدوین شده است که اجرای این برنامه متناسب با میزان بازماندگان از دوره‌های یک ساله بوده است و با اعتبارات دولتی و صددرصد رایگان اجرا می‌شده است. از سال 1393 تاکنون با افزایش نرخ پوشش پیش‌دبستانی یک ساله در مناطق روستایی، عشایری، دوزبانه و محروم با حمایت دولت، این برنامه صرفا برای نوآموزان بازمانده از دوره یکساله قبل از دبستان؛ اجرا می‌شود. بر این مبنا در مناطق محروم و دوزبانه دارای جذب حداکثری، روند کاهشی مطلوب و مورد انتظار است.

افزایش کلاس‌های پیش‌دبستانی از 8هزار سال 56 به 70 هزار در سال 97

مدیرکل دفتر آموزش پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به رشد کلاس‌های پیش‌دبستانی در سال‌های 56 تا 97 اشاره کرد و گفت: بررسی تعداد کلاس‌های پیش‌دبستانی در سال‌های 56 تا 97 بیان‌گر این است که همزمان با روند افزایشی جذب نوآموزان، تعداد کلاس‌ها نیز با رشد قابل ‌توجهی مواجه بوده است و تعداد کلاس‌ها از 8 هزار و 41 باب در سال 1356 به تعداد 70 هزار و 957 کلاس در سال 1397 رسیده است و به دلیل اجرای سیاست‌های کلان و حمایت دولت از دوره پیش‌دبستانی به ویژه در مناطق لازم‌التوجه تعداد کلاس از سال 1391 تا سال 1397 روند روبه رشدی را نشان می‌دهد.

فضلی همچنین به میزان پذیرش نوآموزان در کلاس‌های چندپایه اشاره کرد و گفت: این برنامه از سال 1393 تدوین و اجرایی شده است که در این زمینه نیروهای رسمی شاغل در کلاس‌های چندپایه کم‌جمعیت با اولویت مناطق دوزبانه و محروم، مسئولیت تربیت نوآموزان دوره پیش‌دبستانی را برعهده دارند که غالبا به صورت داوطلبانه انجام می‌شود. همچنین بررسی داده‌ها مبین این است که میزان پذیرش نوآموزان در کلاس‌های چندپایه واجدشرایط، به عنوان طراحی فرصت‌های عادلانه آموزشی در مناطق صعب‌العبور و محروم کم‌جمعیت بسیار موفق بوده است و از تعداد 6 هزار و 84 کلاس در سال 93 به تعداد 13 هزار و 547 نفر در سال 97 رسیده است و از تعداد 22 هزار و 757 نوآموز درسال 93 به تعداد 72 هزار و 663 نفردر سال 98-97 رسیده است.

انتهای پیام/

31 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار