توسط سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور؛

ظرفیت پذیرش برخی از دوره‌های بدون آزمون دانشگاه‌ها اعلام شد

چهارشنبه 20 فروردین 1399 - 10:48
کد مطلب: 1065509
پشت صحنه روزهای پرمشغله امتحانات دانشجویی

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور میزان ظرفیت پذیرش رشته های با سوابق تحصیلی پذیرش مهرماه ۹۹ را اعلام کرد.

به گزازش گروه دانشگاه ایسکانیوز، فاطمه زرین آمیزی با اشاره به اصلاح دفترچه بدون آزمون گفت: دفترچه راهنمای ثبت‌نام و انتخاب رشته‌های تحصیلی پذیرش صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی سراسری سال ۱۳۹۹ اصلاح شده است و داوطلبان می‌توانند با مشاهده این دفترچه از میزان ظرفیت رشته محل‌های رشته‌های بدون آزمون مطلع شوند.

وی ادامه داد: ثبت نام و انتخاب رشته داوطلبان متقاضی پذیرش با سوابق تحصیلی که در آزمون سراسری ثبت نام کرده یا نکرده اند، همزمان با انتخاب رشته آزمون سراسری (پذیرش با آزمون) که برنامه زمانی آن در مردادماه اعلام خواهد شد، انجام می‌شود.

مدیرکل روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به تغییرات ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌های بدون آزمون که صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی سراسری سال ۱۳۹۹ پذیرش دارند گفت: تعداد رشته‌های کل دوره‌ها از ۱۱ هزار و ۷۴۲ رشته محل به ۸ هزار و ۹۸۷ رشته محل تغییر یافته است. همچنین ظرفیت از میزان ۴۶۱ هزار و ۷۱۰ به میزان ۳۹۱ هزار و ۸۱۴ نفر تغییر کرده است.

وی گفت: تعداد رشته محل‌های دوره‌های روزانه دانشگاه‌ها از ۶۴۵ رشته محل به تعداد ۶۴۰ رشته محل کاهش داشته و ظرفیت نیز از ۲۲ هزار و ۷۲۲ نفر به ۲۱ هزار و ۹۷۳ رسیده است. همچنین تعداد رشته محل‌های دوره‌های نوبت دوم (شبانه) از تعداد ۶۱۷ به تعداد ۶۰۷ رشته محل رسیده و ظرفیت این رشته محل‌ها نیز از ۱۲ هزار و ۲۳۵ نفر به ۱۱ هزار و ۴۳۷ نفر کاهش داشته است.

زرین آمیزی خاطرنشان کرد: میزان رشته محل‌های دانشگاه پیام نور نیز کاهش قابل توجهی داشته است. تعداد رشته محل‌های بدون آزمون دانشگاه پیام نور از ۷ هزار و ۵۴۸ رشته محل به ۴ هزار و ۸۴۲ رشته محل رسیده است و همچنین ظرفیت پذیرش نیز از ۳۴۸ هزار و ۲۳۰ نفر به تعداد ۱۶۴ هزار و ۳۸۵ نفر کاهش داشته است.

وی گفت: دوره‌های آموزش عالی غیرانتفاعی تغییرات محسوسی نداشته است و تعداد رشته محل‌ها از ۲ هزار و ۸۶۸ به ۲ هزار و ۸۳۳ رشته محل رسیده و ظرفیت پذیرش نیز از تعداد ۱۹۱ هزار و ۴۹۰ نفر به ۱۸۹ هزار و ۱۱۰ نفر رسیده است.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد: رشته محل‌های پردیس‌های بین المللی دانشگاه‌ها از ۲۳ رشته محل به ۲۴ رشته محل رسیده و ظرفیت پذیرش نیز از ۷۳۵ نفر به ۷۶۵ نفر افزایش داشته است.

وی خاطرنشان کرد: دوره‌های مجازی دانشگاه‌های دولتی با ۱۴ رشته محل و ظرفیت ۱۴۸۰ نفری و همچنین دوره‌های مجازی دانشگاه‌های غیر انتفاعی با ۲۷ رشته محل و ظرفیت ۲۷۰۰ نفری تغییری نسبت به گذشته نداشته اند.

مدیرکل روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: شرایط جدید ثبت‌نام و انتخاب رشته‌های تحصیلی پذیرش صرفاً با اعمال سوابق تحصیلی سراسری سال ۱۳۹۹ اعلام شده است و به داوطلبان متقاضی رشته‌های بدون آزمون دانشگاه‌ها توصیه می‌شود دفترچه اصلاح شده پذیرش رشته‌های با سوابق تحصیلی را از سایت سازمان سنجش آموزش کشور دریافت و مشاهده کنند.

گفتنی است پیش از این قرار بود ثبت نام و انتخاب رشته رشته‌های صرفاً با سوابق تحصیلی دانشگاه‌ها برای پذیرش مهرماه ۹۹ از ۲۰ اسفند ۹۸ آغاز شود که به دلیل همه گیری ویروس کرونا و تعطیلی دانشگاه‌ها این امر منتفی شد.

انتهای پیام/

31 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار