قیمت‌گذاری نفت خام و فرآورده به پالایشگاه‌ ابلاغ نشده است

چهارشنبه 3 اردیبهشت 1399 - 21:37
کد مطلب: 1066936
پالایشگاه

عضو هیات مدیره پالایشگاه نفت تهران نوشت: با توجه به شیوع ویروس کوید 19 که منجر به کاهش شدید فعالیت اقتصادی در دنیا شد، کاهش تقاضا برای فرآورده‌های نفتی، کاهش تقاضای نفت خام و ثابت ماندن عرضه نفت خام، کاهش قیمت جهانی نفت و فرآورده‌های نفتی را باعث شد.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز،‌ فریدون ورشوساز عضو هیأت مدیره و مدیرمالی و اقتصادی پالایشگاه نفت تهران در نامه‌ای به ریاست اداره نظارت بر ناشران بورسی نوشت: با توجه به نامه پیگیری با موضوع بررسی آثار کاهش قیمت نفت خام بر عملکرد مالی این شرکت، با استحضار می رساند موارد عمده تأثیرگذار بر عملکرد مالی این شرکت به شرح زیر است:

1- با توجه به شیوع ویروس کوید -19 که منجر به کاهش شدید فعالیت‌های اقتصادی در دنیا گردیده است، کاهش تقاضا برای فرآورده‌های نفتی به وجود آمده که در نتیجه آن، کاهش تقاضای نفت خام و ثابت ماندن عرضه نفت خام، کاهش قیمت‌های جهانی نفت خام و فرآورده‌های نفتی را باعث شده است.

همچنین حاشیه سود (اسپرد) برخی فرآورده‌‌ها نیز به دلیل کاهش تقاضا، کاهش یافته و حتی منفی نیز شده است. این امر منجر به کاهش درآمدهای شرکت خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود در صورت از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی در دنیا، این موضوع مرتفع شود؛ در صورت تحقق کاهش عرضه نفت خام در شرایط فعلی، احتمال افزایش تقاضا در فرآورده‌ها وجود دارد. تعمیم شرایط فروردین ماه به کل سال برای نتیجه‌گیری منطقی نمی‌باشد.

2- از دیگر موارد تأثیرگذار بر سودآوری شرکت‌های پالایشی، نرخ ارز سامانه نیما بوده که ملاک قیمت‌گذاری نفت خام و فرآورده‌ها می‌باشد.

3- از موارد مهم تأثیرگذار در عملکرد مالی سال 1399 دستورالعمل قیمت‌گذاری نفت خام و فرآورده‌ها (که هر ساله توسط وزارت نفت تهیه و به شرکت‌ها ابلاغ می‌گردد) می‌باشد. دستورالعمل مذکور جهت سال 1399 و تغییرات احتمالی آن نسبت به سال 1398 تاکنون به این شرکت ابلاغ نشده است. مذاکرات در خصوص دستورالعمل سال 1399 از طریق انجمن صنفی پالایش نفت با وزارت نفت در حال انجام است که نتیجه آن تاکنون مشخص نشده است.

4- نوسانات قابل توجهی قیمتی به وقوع پیوسته در انتهای دوره‌های مالی، منجر به نوسانات با اهمیت ارزش موجودی فرآورده‌های نفتی پایان دوره شده و در نتیجه تغییرات با اهمیت در سود و زیان دوره به وجود می‌آورد.

با توجه به عدم اعلام میزان فروش بخش قابل توجهی از فرآورده‌های تحویلی به شرکت ملی نفت ایران به منظور صادرات و همچنین عدم اعلام میزان فروش داخلی اسفندماه از سوی شرکت ملی پخش، امکان برآورد میزان سود قطعی سال 1398 و تأثیر آن بر ارزش موجودی فرآورد‌ه‌های نفتی ابتدای دوره سال 1399 و پیش‌بینی سود سال 1399 میسر نیست.

انتهای پیام/

104 / 361

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار