برخی شاخه‌های دانشجویی مسیر عدالتخواهی را منحرف کرده‌اند/ نگرانی از نگاه منفعت‌طلبلنه دولت به بازار سرمایه

یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 - 19:05
کد مطلب: 1069578
زادمهر

دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در دیدار با رهبر معظم انقلاب گفت: سال گذشته حضرتعالی در دیدار دانشجویی، توصیه فرمودید به حضور در عرصه مبارزه با خصوصی‌سازی نادرست، در این بین تعدادی از دانشجویان با برداشت خاصی از حرف‌های شما آن‌قدر در عدالتخواهی تند شده‌اند که بدون توجه به مسائل دانشجویان و دانشگاه، به شاخه دانشجویی جنبش‌های کارگری تبدیل شده‌اند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دیدار رمضانی دانشجویان با مقام معظم رهبری، امسال متفاوت از سال‌های گذشته برگزار شد. شیوع ویروس کرونا، نمایندگان جامعه دانشجویی را از دیدار حضوری با رهبر انقلاب محروم کرد؛ اما از آنجایی که مقام معظم رهبری اهمیت ویژه‌ای برای دانشجویان و نقش آنها در جامعه قائل هستند، به‌شکل مجازی، آنها را به حضور پذیرفتند.

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، یکی از اتحادیه‌های اصلی و میهمان ثابت دیدارهای دانشجویی با رهبری است. محمد زادمهر در دیدار امروز یکشنبه 28 اردیبهشت 99 مصادف با بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان، به نمایندگی ازین اتحادیه بزرگ دانشجویی سخن گفت.

متن قرائت شده توسط دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم. ما ایمان‌مان را، اخلاص‌مان را، عمل‌مان را درست می‌کنیم و با اسلام منطبق می‌کنیم، این را داشته باشیم، یاری خدا، تضمین شده است. شهید مظلوم دکتر بهشتی.

در ادامه این متن آمده است: سلام آقاجان؛ بنده امروز حامل سلام گرم دوستانم اعضای بزرگترین اتحادیه دانشجویی ایران، جامعه اسلامی دانشجویان هستم. در ابتدا تشکر صمیمانه اعضای تشکل‌مان بابت پیام ارزشمندتان که در مراسم 30 سالگی اتحادیه قرائت شد را خدمت‌تان اعلام می‌کنم. 30 سال از تاسیس این شجره طیبه گذشته و همانطور که حضرتعالی روزهای ابتدایی به اعضای هیئت موسس فرمودید، تلاش کرده‌ایم با کار ایجابی و توجه به کیفیت به جای کمیت، ارتباط‌مان را نیز با روحانیت متعهد حفظ کنیم و با تاکید حضرتعالی، برای کار جهادی با تأسیس گروه جهادی شهید شاهینی در ماجرای کرونا نیز پابه‌پای ملت شریف در 13 استان کشور اقلام بهداشتی تولید و توزیع کردیم، به نحوی که پدر شهید عزیزمان تماس گرفته و گفتند شهید به خواب‌شان آمده و رضایت‌شان از این فعالیت‌ها را بیان داشته‌اند.

زادمهر با اشاره به برگزاری بیش از هشت هزار نفر-ساعت کرسی آزاد اندیشی و گفت‌وگوی دانشجویی خاطرنشان کرد: آقاجان، ما مهم‌ترین بُعد جوان مومن و حزب‌اللهی را قدرت تحلیل با اتکا به مبانی اسلام و ارزش‌های انقلاب می‌دانیم. در سال گذشته طرح ملی گفت‌وگوی آزاد دانشجویی را اجرا کرده که بیش از هشت هزار نفر-ساعت در قالب کرسی‌های آزاد اندیشی و گفت‌وگو های دانشجویی انجام شد. از دستور ویژه حضرتعالی نیز برای حل مشکل ساختمان دفتر مرکزی اتحادیه که بارها در همین تریبون مطرح شد، تشکر می‌کنم و امیدوارم مسئولان دانشگاه تهران نیز در این آزمون، ولایت‌مداری خود را اثبات کنند.

دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در ادامه، در سه بخش سؤالات و ابهامات، تحلیل‌ها و پیشنهادات خود را به شرح زیر ارائه داد:

الف) سوالات و ابهامات

عدالتخواهی:

آقاجان، سال گذشته حضرتعالی در دیدار دانشجویی، توصیه فرمودید به حضور در عرصه مبارزه با خصوصی‌سازی نادرست، در این بین تعدادی از دانشجویان با برداشت خاصی از حرف‌های شما آن‌قدر در عدالتخواهی تند شده‌اند که بدون توجه به مسائل دانشجویان و دانشگاه، به شاخه دانشجویی جنبش‌های کارگری تبدیل شده‌اند.

از طرفی دیگر، متأسفانه بخشی از حاکمیت نیز با حمایت از این مدل عدالتخواهی، سعی در شنیده نشدن صدای نمایندگان واقعی کارگران و اصناف را داشته و ترجیح می‌دهد با تعدادی دانشجو، طرف باشد تا کارگرانِ مظلومی که چندین ماه است حقوقی دریافت نکرده و شرمنده زن و بچه‌شان هستند

با این وصف از حضرتعالی سوالی دارم؛ در باب عدالتخواهی آیا وظیفه جنبش دانشجویی، افزایش سطح تحلیل دانشجویان نسبت به مسائل کشور و ارائه راهکارهای حل معضلات از درون دانشگاه است یا از همان ابتدای کار باید در عرصه‌های میدانی و مطالبه‌گری عمومی عمل کند؟

جوانگرایی:

حضرتعالی در سخنرانی سال گذشته خود در دیدار دانشجویی فرمودید زمینه را برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌اللهی فراهم کنید. آقاجان سوالی دارم؛ منظور از دولت جوان و حزب‌اللهی با توجه به انتخابات ریاست جمهوری دوره بعد، رئیس جمهوری جوان است یا هیئت دولتی چابک و کارآمد؟ چون عده‌ای اینگونه برداشت کرده‌اند که نظر شما صرفاً روی کار امدن رئیس جمهوری جوان است و افراد میانسالی که امکان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آینده را دارند، در دایره انتخاب شما قرار نمی‌گیرند.

ب) تحلیل‌ها

گردش سرمایه :

اتفاقات اخیر بازار سرمایه و شرایط معیشتی جامعه نشان داد که مردم حاضرند دارایی‌های خود از مسکن، دلار و سکه را فروخته و در جایی که شفافیت، سوددهی و ضریب نقدینگی مطمئن داشته باشد، سرمایه‌گذاری کنند. امروز شاهد آن هستیم که بازار سرمایه با دارا بودن این سه ویژگی شاهد استقبال ویژه مردم و ورود نقدینگی فزاینده‌ای شده که اگر به خوبی مدیریت شود قطعاً یکی از پیشران‌های اصلی تحقق جهش تولید خواهد شد.

در این میان؛ اما این نگرانی وجود دارد که فروش شرکت‌های بزرگ از سوی دولت برای جبران کسری بودجه بوده و زمانی که دولت به اهداف خود برسد بازار، رها خواهد شد و نتیجه آن از دست رفتن سرمایه‌های مردم و ایجاد بحرانی به مراتب سنگین‌تر از دی‌ماه 96 و اتفاقات آبان‌ماه 98 خواهد بود؛ بنابراین لازم است در عین استفاده از ظرفیت‌های مثبت بازار سرمایه و حمایت از این اعتماد عمومی صورت گرفته، نسبت به کاهش خطرات احتمالی، تدابیر درستی اندیشیده شود.

آموزش و پرورش:

به‌عنوان دانشجومعلم خدمت‌تان عرض می‌کنم در ماجرای کرونا اثبات شد که عدالت آموزشی در کشور وجود ندارد، درست است که با تعطیلی مدارس سریعاً آموزش از طریق صداوسیما و بعد از آن، شبکه «شاد» شروع شد؛ اما هیچ‌کدام پوشش حداکثری دانش‌آموزان را محقق نکرد؛ اما شاهد بودیم که شرافت همکارانم در روستاهای دورافتاده و مناطق محروم که نه اینترنتی داشتند و نه شبکه‌ای شاد، جلوه‌های کم‌نظیری از خدمت در شرایط کرونا را ایجاد کرد.

به نظر می‌رسد حرکت به سوی آموزش و پرورش نیمه‌متمرکز در راستای سند تحول بنیادین، کمک شایانی برای تحقق عدالت آموزشی باشد که البته تا زمانی که شاهد سیاسی‌کاری‌ها و انتصابات توصیه‌ای در این وزارتخانه و طرح‌هایی همچون واگذاری دانشگاه فرهنگیان به دانشگاه پیام نور هستیم، بعید است این هدف محقق شود.

سیاست خارجه و مرحومِ برجام:

بعد از خروج آمریکا از برجام، برنامه‌های دولت به‌هم ریخته و اقتصاد کشور که مقاوم نشده بود، آسیب دید. امید به اروپایی‌هایی که حتی توانایی گرفتن ماسک‌های خود از ترامپ گاوچران را نداشتند، اشتباه بزرگ ژنرال‌های خودخوانده دیپلماسی بود.

آقاجان، مطلبی ذهن‌مان را درگیر کرده؛ حال که سوگلی دولت به تاریخ پیوسته، آیا وقت آن نرسیده چشمان جاسوسی دوربین‌های آژانس در تأسیسات هسته‌ای‌مان را کور کنیم؟

ج) پیشنهادات

شورای عالی اطلاع‌رسانی:

متأسفانه خط مشی رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی قابل اتکایی در بحران‌های کشور وجود ندارد و بعضاً موازی‌کاری و اشتباهات رسانه‌ای نهادها باعث سوء استفاده دشمنان و گیج شدن مردم می‌شود؛ به طور مثال در ماجرای هواپیمای اوکراینی از این مسئله ضربه خوردیم و از طرف دیگر اطلاع‌رسانی‌های شفاف و سریع ستاد ملی کرونا، نمونه مدیریت موفق در این قضیه بود.

در همین راستا پیشنهاد می‌شود با دستور ویژه حضرتعالی، شورای عالی اطلاع‌رسانی در کشور تشکیل شود و اطلاع‌رسانی و مدیریت افکار عمومی بر پایه صداقت، سرعت و تدبیر را که قطعاً موجب افزایش چشمگیر سرمایه اجتماعی نظام خواهد شد را بر عهده گیرد.

نهادهای خدمت‌رسان:

در ارتباط با نهادهای خدمت‌رسان از جمله کمیته امداد امام خمینی، ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستضعفان، بنیاد برکت، بنیاد علوی، بنیاد احسان و بنیاد کرامت باید دو ابهام را مطرح کنم؛

اول: اتفاق عجیبی در حال رخداد در این مجموعه‌هاست و آن عدم شفافیت در انتصابات و محدود کردن این انتصابات به حلقه اطرافیان مدیران‌شان در این مجموعه‌ها بوده که ظرفیت نیروهای انقلابی و جهادی با این روند استفاده نمی‌شود.

دوم: با توجه به فعال‌تر شدن این مجموعه‌ها در سال‌های اخیر بعضاً موازی‌کاری‌هایی در اقدامات‌شان دیده می‌شود، به نظر می‌رسد تقسیم کار درستی در این نهادها وجود ندارد و متأسفانه با این وضعیت شاهد برداشت‌های سیاسی و انتخاباتی برای این مدیران که بالقوه نامزد انتخابات ریاست جمهوری هستند ایجاد شده، به گونه‌ای که نحوه توزیع بسته‌های معیشتی و موازی‌کاری‌ها، شائبه انتخاباتی بودن را پررنگ‌تر کرده است، در نتیجه پیشنهاد می‌شود نهادهای خدمت‌رسان به محرومان تجمیع شوند یا تقسیم کاری اصولی میان‌شان ایجاد شود.

دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در آخر گفت: رهبرا امروز که در محضرتان صحبت کردم 19 جمعه از نبود سردار شهیدمان حاج قاسم سلیمانی گذشته و همچنان انتقام سخت‌مان را نگرفته‌ایم. فرزندان شما در جامعه اسلامی دانشجویان خواستند تا بنده خدمت شما عرض کنم اجازه فرمایید تا با افتخار، در کنار سپاه قدس غیورمان، در آن انتقام سخت، ما نیز تکلیفی بر دوش داشته و مشت محکم و بغض فروخورده جنبش دانشجویی مسلمان ایران را بر دهان استکبار جهانی فرود آورده و او را عصبانی کنیم که مراد تشکیلاتی‌مان، بهشتی عزیز فرمود، آمریکا از دست ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر.

زادمهر با قرائت شعری، صحبت‌های خود را به پایان برد: گر سینه شکست، چشم تری هست هنوز/ دستان پر از مهر کسی هست هنوز،

غم راه ندارد به دل خسته‌مان/ گر یار علی رفت، علی هست هنوز. و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

انتهای پیام/

300 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار