دانشمندان فرانسوی خبر دادند؛

مرگ 10‌درصد بیماران دیابتی مبتلا به کووید-19

شنبه 10 خرداد 1399 - 15:18
کد مطلب: 1070509
ssd

تحقیقات جدید نشان داد که 10درصد از بیماران کووید-19 که به دیابت هم مبتلا هستند طی 7 روز بستری در بیمارستان‌ها می میرند.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، تحقیقات جدید نشان می دهد که از هر 5 بیمار کووید-19 دارای دیابت یک نفر به دستگاه تنفسی احتیاج پیدا کرده و 10‌درصد آنان می‌میرند.

مطالعه انجام شده در فرانسه اولین موردی است که به طور خاص تأثیر این بیماری را در بیماران بستری مبتلا به دیابت بررسی کرده است. این نشان می دهد که 65درصد از بیماران مبتلا به ویروس کرونای مبتلا به دیابت بستری در بیمارستان، مردان هستند و میانگین سنی همه بیماران 70 سال است.

به نظر می رسد که وجود عوارض دیابتی و افزایش سن، خطر مرگ را افزایش می دهد. این مطالعه نشان داد که افزایش شاخص توده بدنی با افزایش خطر نیاز به دستگاه تنفس و همچنین افزایش خطر مرگ همراه است.

این تیم تحقیقاتی، 1317 بیمار بستری در 53 بیمارستان فرانسه (اعم از دولتی و خصوصی) را بین تاریخ های 10-31 مارس مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

اکثر بیماران بستری مبتلا به دیابت نوع 2 (89 درصد) بودند در حالی که تنها 3 درصد دیابت نوع 1 داشتند و بقیه سایر موارد بودند.

عارضه‌های عروقی مشکلات مربوط به مویرگ‌های مانند مشکلات چشم، کلیه و اعصاب در 47درصد افراد مورد مطالعه مشاهده شد در حالی که عوارض ماکرووواسکولار، در رگ ها و شریان های قلب، مغز، پاها و در 41 درصد از بیماران مورد بررسی وجود داشتند.

وجود عوارض عروقی یا ماکرواسکولار هر کدام بیش از دو برابر خطر مرگ در روز هفتم را افزایش می دهد. در کل بیماران حاضر در این مطالعه ، تا روز هفتم، یک از 5 نفر (3/20 درصد) در بیمارستان تحت مراقبت شدید قرار گرفتند و از 10 نفر یک نفر(10/3 درصد) مردند. در این مرحله 18درصد دیگر نیز مرخص شده بودند.

نویسندگان این مطالعه گفتند که افزایش سن نیز خطر مرگ را به میزان قابل توجهی افزایش داده است در حالی که بیماران در سن 75 سال و بالاتر 14 برابر بیشتر از بیماران کمتر از 55 سال می میرند.

این مطالعه همچنین تأیید کرد که انسولین و در واقع تمام درمان های تغییر قند خون، یک عامل خطر برای اشکال شدید کووید-19 نیست و باید در بیماران مبتلا به دیابت ادامه یابد.

خبر دلگرم کننده این است که در بیماران زیر 65 سال مبتلا به دیابت نوع 1 مرگ و میر وجود نداشته است؛ اما نویسندگان خاطرنشان کرده اند که فقط 39 بیمار دیابت نوع 1 در این مطالعه وجود داشتند.

افزایش شاخص توده بدنی احتمال نیاز به دستگاه تنفس و مشکلات تنفسی یا مرگ را در روز هفتم افزایش داده است.

به طور کلی زنان درصد کمتر نیاز به دستگاه تنفس دارند؛ اما وقتی فقط به مرگ و میر نگاه می کنیم از نظر آماری در روز هفتم مردها بیش از زنان نمی‌میرند.

آنها افزودند: جمعیت سالمندان مبتلا به دیابت طولانی مدت، عوارض دیابتی پیشرفته در معرض خطر مرگ زودرس بودند و ممکن است نیاز به مدیریت خاصی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا داشته باشد.

انتهای پیام/

178 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار