دستیار ویژه وزیر علوم:

کشف بیش از ۳۰ هزار مدرک جعلی در میدان انقلاب/ برخی مدیران در ۲ ترم، دکتری می‌گیرند!

شنبه 10 خرداد 1399 - 15:19
کد مطلب: 1070536
فریدون جعفری

دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی گفت: فقط در جمع‌آوری سطحی ابزار و ادوات فروش پایان‌نامه و کتاب در میدان انقلاب توسط وزارت علوم، بیش از ۳۰ هزار نمونه غیر قانونی و جعلی کشف شد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، فریدون جعفری با انتشار پستی در اینستاگرام، از کشف بیش از ۳۰ هزار مدرک جعلی توسط وزارت علوم در سال ۹۸ در محدوده میدان انقلاب خبر داد و گفت: برخی مدیران سیاسی بدون حضور در کلاس، ۱۴۰ واحد درس را در دو ترم پاس می‌کنند و مدرک ارشد و دکتری می‌گیرند.

وی ادامه داد: این روزها در اعتبارسنجی نمایندگان جدید مجلس، یکی از موضوعات چالشی مدرک مأخوذه دانشگاهی آنهاست، چنانکه برخی را از جلوس بر کرسی نمایندگان ملت محروم کرده است، در واقع وقتی حضور در جایگاهی سیاسی را منوط به داشتن کاغذی به نام مدرک می‌کنیم بدون این که آزمون‌ها و ارزیابی‌های درستی از دانش مرتبط با آن مدرک را تقویت و به‌گزینی کنیم، نتیجه سوق سیاسیون به سمت مدرک‌گرایی با استفاده از نفوذ و قدرت‌شان خواهد شد.

دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی گفت: در واقع وقتی در دانشگاه‌ها به‌ویژه دانشگاه‌های غیردولتی و مؤسسات غیرانتفاعی، نظارت و دقت کافی در نحوه و صدور مدرک دیده نمی‌شود، در نتیجه با پدیده‌ای با عنوان مدرک‌فروشی مواجه خواهیم شد.

جعفری افزود: حتی در مواقعی که ظاهراً درست است هیچ نظارت علمی بر کیفیت فعالیت‌های پژوهشی منتهی به اخذ مدرک صورت نمی‌گیرد و بازار پایان‌نامه‌فروشی‌ها و مقاله‌فروشی‌ها داغ و پر سود خواهد شد و دانشجویان حتی بدون یک جلسه حضور در کلاس، با رانت، لابی و معامله نمره اخذ می‌کنند که در این شرایط با نوع دیگری از مدرک بی‌اعتبار مواجه هستیم.

وی تاکید کرد: فقط در جمع‌آوری سطحی ابزار و ادوات فروش پایان‌نامه و کتاب در میدان انقلابکه توسط وزارت علوم در سال ۹۸ منتشر شد بیش از ۳۰ هزار نمونه غیر قانونی و جعلی کشف شد؛ یعنی ۳۰ هزار مدرکی که ظاهراً معتبر هستند؛ اما واقعاً بی‌اعتبار، جعلی و شاید در میان آن ۳۰ هزار بتوان نام برخی از منتخبان فعلی را در صورت بررسی دقیق، درست و بی‌طرفانه و به دور از نفوذ دید.

دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی یادآور شد: وقتی اساتید راهنما در رساله‌های دکتری و پایان‌نامه‌های ارشد دقت علمی و مکفی در جلوگیری از سرقت‌های علمی و ادبی نکرده و بعضاً هم حتی متن را یک بار نخوانده، وارد جلسه دفاع می‌شوند با مدرک بی‌اعتبار مواجه خواهیم شد.

جعفری ادامه داد: وقتی ملاحظه می‌شود مدیری سیاسی در حال مدیریت کلان همزمان در دانشگاه هم ثبت نام کرده و مدرک دکتری و ارشد می‌گیرد بدون حضور در کلاس ۱۴۰ واحد در دو ترم بالاتر از نابغه‌ترین نابغه‌ها پاس می‌کند، شاید مدرکی ظاهراً صحیح داشته باشد؛ اما قطعاً جعلی و بی‌اعتبار است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در برخی مؤسسات به‌صورت علنی مدرک فروخته می‌شود؛ به گونه‌ای که نام و عنوان در سوابق مؤسسه جعلی بوده؛ ولی فقط روی کاغذ، فاجعه‌ای در فضای علمی و دانشگاهی در حال رخ دادن است. البته نباید منکر پیشرفت‌های علمی کشور از لحاظ کمیت و کیفیت شد.

انتهای پیام/

168 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار