رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور مطرح کرد؛

۱۳ اقدام ویژه برای برگزاری طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی در ایام کرونا

یکشنبه 11 خرداد 1399 - 10:04
کد مطلب: 1070589
سید جواد حسینی

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور ۱۳ اقدام ویژه برای برگزاری طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان در ایام کرونا را تشریح کرد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، سید جواد حسینی در جلسه شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد گفت: طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی یکی از طرح‌های موفق آموزش و پرورش پس از انقلاب است که از سال ۱۳۷۱ با پوشش ۱.۵ درصدی به پوشش ۹۷.۶ درصد بدو ورود به دبستان و ۵۰ درصدی دوره پیش دبستانی در سال گذشته رسیده است. در سال جاری نیز پوشش ۹۹ درصدی بدو ورود به دبستان و ۶۰‌درصدی پیش دبستانی هدف‌گذاری شده است.

وی گفت: اجرای این طرح با استقبال خوبی از سوی نهادهای علمی بین‌المللی و داخلی مواجه شده است و کمک بسیاری به عدالت و کیفیت آموزشی کرده است.

حسینی با بیان اینکه طرح سنجش کمک شایانی به مداخلات بهنگام و جلوگیری از معلولیت‌ها می‌کند افزود: شناسایی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه و جای دهی آنها در مدارس استثنایی، تشخیص دیر آموزان و حمایت از آنان و ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها از دستاوردهای این طرح است.

وی با بیان اینکه امسال به دلیل شرایط کرونا این طرح از ۱۵ تیر ماه تا آخر شهریور برای نوآموزان بدو ورود به دبستان انجام خواهد شد افزود: به‌زودی دستورالعمل اجرای برنامه سنجش به استان‌ها ابلاغ خواهد شد و بر اساس این دستور العمل سنجش نوآموزان پیش دبستانی از اول مهر انجام می‌شود.

تعداد پایگاه‌ها امسال بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ پایگاه است

معاون وزیر با اشاره به سناریوهای مطرح شده برای اجرای طرح سنجش گفت: در شورای راهبری طرح سنجش ۳ سناریو طراحی شد و در نهایت انجام این طرح با افزایش تعداد پایگاه‌ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی به تصویب رسید. ۱۲۰۰ پایگاه سنجش اولیه نوع ب که ۶ نفر را شامل می‌شود، ۱۱۰۰ پایگاه سیار، پایگاه‌های تخصصی و ۸۰۰ پایگاه پذیرش جهش تحصیلی کار سنجش را عهده دار خواهند بود. در مجموع تعداد پایگاه‌ها بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ پایگاه خواهد بود و تمامی استان‌ها پایش لازم برای استقرار پایگاه‌های سنجش را انجام داده‌اند.

‏حسینی عنوان کرد: نزدیک به ۲۰ هزار نیرو در قالب مسئولان پایگاه‌ها، آزماینده‌ها، مراقبان سلامت و کادر خدماتی طرح سنجش را به انجام خواهند رساند.

‏وی با بیان انواع پایگاه‌های تخصصی گفت: پایگاه‌های تخصصی نوع الف با ۱۲ نفر ، تخصصی نوع ب با ۹ نفر و پایگاه تخصصی نوع ج با ۵ نفر که در مجموع ۴۰۰‌پایگاه‌ را شامل می‌شود کار سنجش تخصصی را عهده‌دار خواهند بود. پایگاه‌های تخصصی سنجش بیماری، پایگاه‌های سنجش دانش‌آموزان استثنایی با ضریب هوشی پایین تر از ۵۰، پایگاه‌های سنجش دیر آموزان و و پایگاه‌های تست مجدد از دیگر پایگاه‌ها است.

معاون وزیر با بیان خدمات ارائه شده در پایگاه‌های سنجش اولیه گفت: ارزیابی‌های مراقب سلامت شامل قد، وزن، مشکلات جسمی حرکتی، پوست، مو، دهان و دندان، ارزیابی بینایی، ارزیابی شنوایی و ارزیابی آمادگی تحصیلی در پایگاه‌های اولیه انجام خواهد شد. در صورت مشکوک بودن، نوآموز به یکی از ۵۰۰ پایگاه‌های تخصصی برای ارزیابی تخصصی ارجاع خواهد شد.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با مقایسه فرآیند اجرای برنامه سنجش در سال جاری با سال ۹۸ افزود: در سال جاری ۱۳ اقدام ویژه‌ برای طرح سنجش پیش بینی شده است و زمان شروع برنامه سنجش در سال جاری از ۱۵ تیر خواهد بود در صورتی که سال گذشته از ۱۵ خرداد فرآیند سنحش ‌شروع شد.

تعداد پایگاه‌های اولیه از ۹۰۱ پایگاه به ۱۲۰۰ پایگاه در سال جاری افزایش یافته ‌است

وی افزود: تعداد پایگاه‌های اولیه از ۹۰۱ پایگاه به ۱۲۰۰ پایگاه در سال جاری افزایش یافته ‌است و روزانه فقط ۲۰ نوآموز در این پایگاه‌ها پذیرش می‌شوند در صورتی که در سال گذشته روزانه ۴۲ نوآموز پذیرش می‌شدند. زمان فعالیت پایگاه‌ها در سال جاری یک ساعت افزایش یافته است و برای مراجعان اتاق انتظار نیز پیش بینی شده است.

معاون وزیر با اشاره به بقیه تمهیدات اجرای برنامه سنجش در سال جاری افزود: در برنامه سنجش سال جاری نوبت دهی نوآموزان در سامانه سنجش‌ با فاصله ۳۰ دقیقه ای از یکدیگر است اما در سال گذشته فاصله این نوبت دهی ۱۵ دقیقه بود.

ضد عفونی کردن دست نوآموزان با الکل هنگام ورود و خروج به اتاق‌های ارزیابی و الزام استفاده از ماسک و دستکش برای عوامل اجرایی

وی افزود: امکان فعالیت پایگاه‌ها در دوشیفت پس از اخذ مجوز، پرداخت هزینه سنجش از طریق درگاه الکترونیکی و دستگاه پوز، نوبت گیری غیر حضوری بدون نیاز به مراجعه حضوری، در اختیار قرار دادن دو سری ابزار به آزماینده‌های آمادگی تحصیلی، ضد عفونی کردن دست نوآموزان با الکل هنگام ورود و خروج به اتاق‌های ارزیابی و الزام استفاده از ماسک و دستکش برای عوامل اجرایی از جمله ۱۳ اقدام ویژه برای برگزاری طرح سنجش در سال جاری است.

حسینی با بیان اینکه برای تجهیز پایگاه‌های سنجش وسایل لازم تهیه شده است افزود: ۲۰۰ دستگاه ادیومتر مخصوص شنوایی سنجی، ۲ هزار و ۵۰۰ ابزار سنجش آمادگی تحصیلی، ابزار تخصصی تست هوش برای گروه سنی ۲ تا ۷ سال، ابزار تست هوش برای جهش تحصیلی و ۱۲۰۰‌ سری نمودارهای تشخیص سن، قد و وزن از جمله تجهیزات تهیه شده برای پایگاه‌های سنجش است.

معاون وزیر با اشاره به اعتبارات مورد نیاز پایگاه‌های سنجش نیز گفت: ۱۲ میلیارد ریال به حساب استان‌ها برای تهیه و تکثیر فرم‌ها و فایل های مورد نیاز واریز شده است و ۱۵۰ میلیارد ریال دیگر نیز برای هزینه‌های جاری پایگاه‌ها اختصاص خواهد یافت که سهم هر پایگاه حدود ۱۷ میلیون ریال خواهد بود.

نوآموزان عشایر‌ و ۵ درصد نوآموزان کشور به صورت رایگان و ۱۰‌ درصد نیز به صورت نیم بها سنجش‌ خواهند شد

وی عنوان کرد: کل نوآموزان عشایر‌ و ۵ درصد نوآموزان کشور به صورت رایگان و ۱۰‌ درصد نیز به صورت نیم بها سنجش‌ خواهند شد و برای مناطق محروم و مناطق سیل و زلزله زده نیز تمهیدات مناسب اندیشیده شده است.

حسینی در ادامه به بیان انتظارات از شورای سنجش و مدیران کل استان‌ها پرداخت و گفت: تلاش برای افزایش مناطق تحت پوشش برنامه سنجش، ارزیابی کامل دانش‌آموزان عشایر، اجرای دقیق دستورالعمل ستجش، تبلیغ و اطلاع رسانی مناسب، برگزاری مراسم افتتاحیه، تامین امکانات مورد نیاز پایگاه های سنجش، انتخاب مکان مناسب برای پایگاه‌ها به لحاظ در دسترس بودن و داشتن فضای کافی، تجهیز پایگاه‌ها به سیستم سرمایشی و اینترنت و تامین وسیله نقلیه مورد نیاز از جمله انتظارات از استان‌ها است.

انتهای پیام/

31 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار