همگامی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی برای توسعه زیست‌فناوری

دوشنبه 19 خرداد 1399 - 09:29
کد مطلب: 1071205
زیست فناوری

یکی از اقدامات مهم برای هماهنگ‌سازی و افزایش بهره‌وری ظرفیت‌ها و فعالیت‌های حوزه فناوری زیستی در سطح کشور، تعیین اولویت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، یکپارچه‌سازی آن به منظور جلوگیری از تعدد تحقیقات روی موضوعات واحد و نیز شناسایی موضوعات مهم است.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، جهان کنونی به دلیل نفوذ خلاقیت‌ها در فناوری، شتاب گرفته و هر روز شاهد تاثیرات و تغییر و تحولات فناورانه ای هستیم که بدون تسلط بر آن و بهره‌گیری از فرصت های پیش آمده، دستیابی به اقتصاد در حال توسعه و کاهش شکاف ثروتی بین کشورها و فائق آمدن بر عدم تعادل و توازن اقتصادی موجود ناممکن خواهد بود.

طبعا دستیابی به رتبه اول علم و فناوری در منطقه و سهم موثر ثمردهی اقتصادی و ارزش افزوده از محل ظرفیت های علمی، مستلزم اقدام هماهنگ و همه جانبه متکی بر تقسیم کار ملی خواهد بود.

همچنین استفاده مفید از منابع محدود نیازمند اقدام برنامه‌ریزی شده متناسب با ظرفیت‌های آمایش سرزمینی و اقلیمی و پتانسیل های منحصر به فرد در کشور و مدیریت هوشمندانه ظرفیت منابع انسانی دانشی است.

یکی از اقدامات مهم برای هماهنگ‌سازی و افزایش بهره وری ظرفیت‌ها و فعالیت‌های حوزه فناوری زیستی در سطح کشور، تعیین اولویت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، یکپارچه‌سازی آن به منظور جلوگیری از تعدد تحقیقات روی موضوعات واحد و نیز شناسایی موضوعات مهم است.

ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که برابر اسناد جاری، حمایت، هدایت و هماهنگی موسسات و مراکز فعال و مرتبط با زیست فناوری را بر عهده دارد در نظر دارد با اهتمام ظرفیت‌های فکری نسبت به تهیه اطلس ظرفیت‌های علمی و فناورانه حوزه زیست‌فناوری در کشور اقدام کند.

این کار کمک می‌کند تا با مدیریت بسامان و پیگیری ماموریت محوری در هر واحد علمی، بر یک عرصه اولویت‌دار اختصاصی و با هدف عمق بخشی به تسلط دانشی و تحقق نیاز کاربردی کشور امکان حمایت‌های هدفمند اعتباری فراهم شود.

به همین منظور ستاد در تلاش است تا همه مراکز و سازمان های دولتی که به نحوی در حوزه زیست فناوری مشغول به فعالیت هستند را شناسایی کند و با این کار از همه ظرفیت‌های موجود در کشور برای توسعه حوزه زیست‌فناوری کشور بهره بگیرد.

*دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

انتهای پیام/

169 / 336

نویسنده: *مصطفی قانعی

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار