بر اساس بررسی های ایسکانیوز؛

شبکه ملی اطلاعات محدودیت نیست

دوشنبه 16 تیر 1399 - 08:53
کد مطلب: 1071951
شبکه ملی اطلاعات

شبکه ملی اطلاعات محدودیتی برای کاربران در فضای مجازی ایجاد نمی کند بلکه بستر را برای ایجاد یک گفتمان سالم در بین کاربران فراهم می‌کند؛ چرا که ما در تعامل با همه‌ فناوری‌های نوظهور نیازمند برنامه‌ هستیم و شبکه ملی اطلاعات ابزار مواجهه‌ کشور با این فضا است.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری ایسکانیوز، طرح شبکه ملی اطلاعات در کشور از اواخر سال ۱۳۸۴ مطرح و مهم‌ترین دلیل پیاده‌سازی این شبکه در آن سال‌ کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام شد، اما در سال‌های گذشته اجرای این طرح روند کند داشت تا اینکه مسئولان برآن شدند که این شبکه را در راستا توسعه خدمات و ارتقای کیفیت عملیاتی کنند.

بر اساس این گزارش در سند ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات که سایت مرکز ملی فضای مجازی منتشر کرد، آمده که شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شبکه همه شبکه‌های کشور است. شبکه ملی اطلاعات متشکل از زیرساخت‌های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملا داخلی، شبکه‌ای حفاظت‌شده نسبت به اینترنت و شبکه‌ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم است.

این شبکه در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران با پشتیبانی کامل از دیگر اقدامات آموزشی، حقوقی و قضایی به نحو مطلوب و مطمئن تامین‌کننده نیازهای ارتباطی برای انواع ذی‌نفعانی است که حداقل یکی از آنها در داخل کشور قرار دارد. شبکه ملی اطلاعات امکان ارائه انواع خدمات و محتواهای فضای مجازی در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی و دفاعی را در کشور فراهم می‌کند.

در همین رابطه محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات پیشرفت قابل توجهی داشته، تصریح کرد که اگر زیرساخت شبکه ملی اطلاعات نبود، خدمات ابری داخلی نداشتیم و بسیاری از زیرساخت‌های مهم دیگر امروز با مشکل بزرگی مواجه بودند. همچنین دسترسی مردم به محتوا و خدمات داخلی نباید منوط به اتصال به اینترنت باشد و آنچه شبکه ملی اطلاعات را از اینترنت متمایز می‌کند، ایجاد مزیت‌های رقابتی برای محتوا و خدمات داخلی از منظر کیفیت ارائه خدمت و قیمت دریافت خدمات نسبت به موارد خارجی است.

حال این سوال پیش می‌آید شبکه ملی اطلاعات محدودیت برای فضای مجازی ایجاد می‌کند یا نه؟ در همین رابطه رسول جلیلی عضو شورای عالی فضای مجازی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسکانیوز، اظهار کرد: اگر رابطه شبکه ملی اطلاعات را با فضای مجازی تحلیل یا تجسم کنیم، شبکه ملی اطلاعات در طول فضای مجازی کشور است بدین معنا بخشی از زیرساخت فضای مجازی به شمار می‌رود.

موضوع دیگر اینکه همان‌گونه که اینترنت، زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی فضای مجازی دنیا است، شبکه ملی اطلاعات کشور به تعبیری ایرانت زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی فضای مجازی کشور است به هیچ وجه درست نیست بگوییم که آیا شبکه ملی اطلاعات محدودیت ایجاد می‌کند یا نه؟ این صورت مسئله غلط است.

جلیلی اظهار کرد که توسعه شبکه ملی اطلاعات توسعه فضای مجازی کشور است و بلعکس. بدون شک توسعه شبکه ملی اطلاعات محقق نمی‌شود مگر اینکه زیرساخت برای این امر مهم مهیا شود. براین اساس ما با این پدیده مواجه نیستیم که آیا شبکه ملی اطلاعات را توسعه دهیم یا خیر. مولفه بزرگ و زیرساختی، ارتباطی و داده‌ای بیشتری وجود ندارد آن‌ هم شبکه ملی اطلاعات است بعضی از اوقات به خصوص قبل از اینکه ادبیات شبکه ملی اطلاعات در سطح سیاست‌گذاری در سطح برنامه‌های سالیانه و پنج ساله جای بیفتد؛ در ذهن مدیران و نخبگان و آحاد جامعه این بود که ارتباطی که با مردم دارند تنها از طریق اینترنت است؛ این درحالیست که شبکه ملی اطلاعات بخشی از اینترنت هست و خواهد بود.

آیا توسعه شبکه ملی اطلاعات محدود کننده است یا نه؟ توسعه شبکه ملی اطلاعات در راستای توسعه ارتباطات بین سازمان‌های داخلی و خارجی و مردم است. هر آجر یا کابل و یا سوئیچی که ما به شبکه ملی اطاعات اضافه می‌کنیم براساس توسعه ارتباطات در بستر توسعه و نشر محتوا در فضای مجازی است.

براساس این گزارش شفافیت در تمامی لایه‌ها، مسئولیت پذیری کاربران و ارائه‌دهندگان سرویس، کیفیت مناسب، تاب‌آوری و امنیت و سالم‌سازی از مزایای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات درکشور است.

می‌توان گفت که شبکه ملی اطلاعات محدودیتی برای کاربران در فضای مجازی ایجاد نمی کند بلکه بستر را برای ایجاد یک گفتمان سالم در بین کاربران فراهم می‌کند؛ چرا که ما در تعامل با همه‌ فناوری‌های نوظهور نیازمند برنامه‌ هستیم و شبکه ملی اطلاعات ابزار مواجهه‌ کشور با این فضا است.

انتهای پیام/

169 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار