در گفت‌وگو با ایسکانیوز مطرح شد؛

کاهش صدور گواهی عدم سوء‌پیشینه ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان

دوشنبه 9 تیر 1399 - 11:25
کد مطلب: 1072990
احمد بساق‌زاده مسئول دفتر بهبود کسب وکار قوه قضاییه

مسئول دفتر بهبود کسب وکار قوه قضاییه تشکیل شعب ویژه حل‌و‌فصل اختلافات در پردیس فناوری و کاهش صدور گواهی عدم سوء پیشینه برای ثبت شرکت‌ها را از عمده راهکارهای اساسی برای حمایت از این شرکت‌ها عنوان کرد.

احمد بساق‌زاده مسئول دفتر بهبود کسب وکار قوه قضاییه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علم و فناوری ایسکانیوز، در رابطه با حمایت قوه قضاییه از شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: ما پیرو جلسه‌ای که در شهریور 98 به ریاست قوره قضاییه تشکیل شد دو کارگروه تخصصی را برای بررسی مسائل شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل دادیم و در پی آن راهکارهایی برای حمایت از این شرکت‌ها ارائه شد. حتی پیشنهاد دادیم که شرکت‌های دانش‌بنیان شعب ویژه حل اختلاف برای خودشان داشته باشند.

وی تصریح کرد: اکثر شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی موقع انعقاد قرارداد با وزارت کار مشکلاتی داشتند و آن محرمانه بودن موضوع قرارداد بود که باید مورد توجه قرار می‌گرفت؛ متاسفانه اداره کار به این موضوع توجه اساسی نمی‌کرد و آرایی که می‌داد بیشتر برعلیه کارفرما بود.

مسئول دفتر بهبود کسب وکار قوه قضاییه، با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه ثبت شرکت با مشکل اساسی مواجه هستند، اظهار کرد: این شرکت‌ها برای گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه زمانی که به دفاتر الکترونیک مراجعه می‌کردند معمولا یک هفته تا 10 روز زمان می‌برد؛ بنابراین قوه قضاییه برای رفع این مشکل سیستمی را راه‌اندازی کرد که در عرض 5 دقیقه گواهی سوء پیشینه صادر می‌کند. این موضوع به دستگاه متولی مثل سازمان بازرسی اطلاع داده شده است. مثلا شرکت‌های دانش‌بنیان در مناقصات امتیازات و ظرفیت‌های ویژه دارند و متاسفانه طبق قانون مناقصات رعایت نمی‌شد و ما به سازمان بازرسی اطلاع دادیم که تمام امتیازات شرکت‌های دانش ‌بنیان در آن لحاظ شود.

وی ادامه داد: همچنین ما هر ساله جشنواره ایده‌ها و فرصت‌ها را برگزار می‌کنیم تا شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های موفق را معرفی و از آنها حمایت کنیم.

بساق‌زاده، تشکیل شعب ویژه حل و فصل اختلافات در پردیس فناوری، کاهش صدور گواهی عدم سوء پیشینه را برای ثبت شرکت‌ها از عمده راهکارهای اساسی برای حمایت از این شرکت‌ها عنوان کرد و افزود: براساس این موضوع قرار شد یک نفر به عنوان نماینده ثبت شرکت در معاونت علم و فناوری مستقر شود تا افراد را نسبت به فرایند ثبت شرکت‌ها راهنمایی کند؛ همچنین به سازمان بازرسی اطلاع دادیم که دقت را در مناقصات بالا ببرد؛ اگر اعتراضی وارد شد ورود کند.

مسئول دفتر بهبود کسب‌وکار قوه قضاییه در ادامه بر صیانت و حمایت کامل دستگاه قضایی از شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید کرد و گفت: این حمایت را بر مبنای ضرورت‌های کشور و فرمایشات مقام معظم رهبری وظیفه خود و همه اجزای نظام می‌دانیم و معتقدیم که این امر نیازمند یک کار میدانی، عملی و اجرایی است و صرفا با صدور بخشنامه و دستورالعمل محقق نمی‌شود.

وی از راه‌اندازی سامانه حامی در قوه قضاییه خبر داد و گفت: این سامانه برای تسهیل ارتباط و رفع موانع حقوقی قضائی فعالان اقتصادی راه اندازی شده است و دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه مستقر است تا هر شرکتی اعم از دانش‌بنیان و استارتاپ که مشکل حقوقی دارند با مراجعه با این سامانه بتوانند مشکلات و موارد خود را در این سامانه مطرح کنند.

بساق‌زاده تصریح کرد: بیشتر درخواست‌ها مربوط به بدهی‌های بانکی، پلمب و توقف ماشین آلات، ورشکستگی، استمهال، اعطای تسهیلات بانکی، مسدودی حساب بانکی، عدم اجرای بند «و» تبصره ۱۶ بخشنامه بانک مرکزی، اجرای طرح‌های مطالعاتی، ساماندهی واحد‌های صنعتی و تولیدی و راه اندازی مجدد است.

وی تصریح کرد: برای بهبود فضای کسب و کار سعی کردیم شاخص ایران و رتبه آن را در فضای کسب‌وکار افزایش دهیم. هر رتبه‌ای که افزایش یابد 6دهم درصد رشد اقتصاد برای کشور را به همراه خواهد داشت. همچنین لایحه حمایتی برای سهامدارن خرد ایجاد کردیم تا بحث ورشکستگی شرکت‌ها و ثبت مالکیت شرکت را در راستای رونق کسب وکار بهبود بخشیم. ما این گزارشات را به بانک جهانی ارائه می‌کنیم. در حال حاضر رتبه ایران در شاخص جهانی 127 است؛ اگر بتوانیم به 100 برسانیم، واقعا شاهد جهش 4درجه خواهیم بود.

انتهای پیام/

169 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار