ارتباط اکوسیستم با همه‌گیری بیماری چیست؟

سه‌شنبه 10 تیر 1399 - 08:38
کد مطلب: 1073244
یلبی

دانشمندان اعلام کردند که تخریب اکوسیستم می‌تواند خطر ابتلا به همه‌گیری‌ها را افزایش دهد.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، تحقیقات جدید نشان می دهد که تخریب محیط زیست ممکن است همه گیری‌ها را زیاد و کنترل آنها را سخت می‌کند. این تحقیق، انجام شده توسط دانشگاه غرب انگلستان و آزمایشگاه‌های دانشگاه اکستر این فرضیه را ارائه می دهد که خطرات بیماری با تنوع زیستی و فرآیندهای طبیعی (مانند چرخه آب) مرتبط است.

با استفاده از چارچوبی که به منظور تجزیه و تحلیل و برقراری روابط پیچیده بین جامعه و محیط زیست طراحی شده، این مطالعه نتیجه می گیرد که حفظ اکوسیستم های دست نخورده و کاملاً کارا و مزایای زیست محیطی و بهداشتی مرتبط آنها برای جلوگیری از بروز همه گیری های جدید لازم است.

جنگل زدایی، تغییر کاربری اراضی و تشدید کشاورزی با تضعیف آب و دیگر منابع ضروری این مشکل را بیشتر می کند.

مارک ایورارد نویسنده اصلی این تحقیق اظهار کرد که اکوسیستم ها به طور طبیعی انتقال بیماری ها از حیوانات به انسان را محدود می‌کنند؛ اما با تخریب آن‌ها این محدودیت از بین می‌رود.

در عین حال، تخریب اکوسیستم امنیت آب را تضعیف می کند و دسترسی به آب کافی برای بهداشت مناسب دست و درمان بیماری ها را محدود می کند. خطر بیماری نمی تواند از حفاظت اکوسیستم و امنیت منابع طبیعی جدا شود.

دیوید سانتیلو اعلام کرد که سرعت و مقیاسی که در بسیاری از کشورها انجام شده تا خطرات بهداشتی و مالی ناشی از کووید-19 را محدود کند، نشان داد که تغییرات بنیادی خواهد بود. برای مقابله با سایر تهدیدات جهانی، مانند اضطرار اقلیمی و فروپاشی تنوع زیستی، باید هرچه زودتر کاری کرد.

درس همه گیری کووید-19 این است که جهان نیاز به محافظت و ترمیم اکوسیستم های آسیب دیده (مطابق با اهداف دهه 2021-2021 سازمان ملل متحد در مورد ترمیم اکوسیستم) دارد. این مقاله با عنوان «نقش اکوسیستم ها در کاهش و مدیریت کووید-19 و سایر بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان» در مجله «Environmental Science and Polic» منتشر شده است.

انتهای پیام/

178 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار