از سوی رئیس دانشکده هنر، معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد کرمان؛

جزئیات مسابقه طراحی سردرهای دانشگاه آزاد شهید سلیمانی تشریح شد

دوشنبه 9 تیر 1399 - 15:09
کد مطلب: 1073254
حاج قاسم

رئیس دانشکده هنر، معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان فرآیند مسابقه طراحی سردرهای واحد شهید حاج قاسم سلیمانی کرمان را از ابتدای ایجاد طرح، مراحل اجرا و معرفی آثار تشریح کرد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز کوروش افضلی رئیس دانشکده هنر، معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان فرآیند مسابقه طراحی سردرهای دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهید حاج قاسم سلیمانی کرمان را تشریح کرد و با بیان پیشینه اجرای این طرح بیان کرد: پس از تأکید رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان، فرآیند این مسابقه طراحی و با ابلاغ هیئت رئیسه دانشگاه در دانشکده هنر، معماری و شهرسازی آغاز و پس از این ابلاغ از ابتدای اسفند ۹۸ کارهای اجرایی انجام شد.

رئیس دانشکده هنر، معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان پیشرفت کار در ایام شیوع بیماری کرونا را مقبول ارزیابی کرد و افزود: با وجود مشکلات در بیستم فروردین ۱۳۹۹ طرح توجیهی چگونگی انجام مسابقه مورد تصویب قرار گرفت و فراخوان شرکت در مسابقه در این تاریخ در فضاهای واقعی و مجازی انجام شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی استقبال از طرح را زمینه‌ساز تمدید دوباره امکان ارسال آثار عنوان کرد و یادآور شد: فراخوان شرکت در مسابقه به‌واسطه درخواست‌های شرکت‌کنندگان در دو مرحله تمدید شد که آخرین مهلت ارسال آثار سی‌ام خرداد ۱۳۹۹ تعیین شد و آثار رسیده به دبیرخانه در تاریخ سوم تیر مورد ارزیابی هیئت داوران قرار گرفت.

افضلی فرآیند این مسابقه را به سه فصل تقسیم کرد و توضیح داد:فصل نخست تهیه طرح توجیهی، فراخوان و دریافت آثار توسط دبیرخانه بود، فصل دوم نمایش آثار و داوری طرح‌های به نمایش گذاشته‌شده انجام و در فصل سوم که حساس‌ترین بخش بود، ارائه نتایج نهایی، اعلام نتایج و پرداخت جوایز پیگیری شد.

وی با تشریح بخش‌های مختلف فرآیند خاطرنشان کرد: در فصل نخست فرآیند مسابقه با رویکرد صداقت و نبود هرگونه پیش‌فرضی و با الهام از شخصیت پاک شهید حاج قاسم سلیمانی، دبیرخانه آثار در اداره کل حراست دانشگاه تعیین شد. در این فصل تمام اسناد مورد نیاز طراحی نیز در سایت دانشگاه گذاشته شده بود و هیچ سند و مدرکی خارج از این اسناد وجود نداشت که بتوان از آنها استفاده کرد.

رئیس دانشکده هنر، معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان فصل دوم فرآیند مسابقه را در بخش نمایش آثار عنوان کرد و گفت: در فصل دوم مسابقه که به نمایش آثار داوری اختصاص یافت، آثار رسیده که در چارچوب شرایط مسابقه بودند در بهترین شکل ممکن در راهرو طبقه همکف دانشکده هنر، معماری و شهرسازی به نمایش گذاشته شدند.

افضلی توضیح داد: برای نمایش بهتر، آثار در قطع ۷۰*۵۰ بر روی شاسی و سه پایه گذاشته شدند. این نوع ارائه موجب توجه به تمام آثار با داوری مشابه از بعد بصری می‌شد. پس از ارائه و نمایش آثار که در یک فرآیند پرکار و سخت در مدت زمان ۷۲ ساعت انجام شد، داوران جامع‌نگر که از دانشگاه‌های مختلف ایران و با توجه به شرایط مسابقه انتخاب شده بودند، وارد فضای داوری شدند. این داوران در زمان ورود به مکان نمایش آثار، فقط می‌توانستند کد هر کدام از آثار را ببینند.

وی ادامه داد: داوری آثار نیز در چهار مرحله انجام شد، مرحله نخست از ۳۵ اثر راه‌یافته به مسابقه با ارزیابی و کنترل آثار، تعداد ۱۲ اثر به مرحله بعد رسیدند، در مرحله دوم پس از ارائه دیدگاه داوران در مورد هر اثر، ۶ اثر به مرحله بعدی راه یافتند و در مرحله سوم پس از توضیح هرکدام از داوران از نقاط قوت و ضعف این آثار، تعداد سه اثر به مرحله بعد وارد شدند و سرانجام در مرحله چهارم توضیح داوران از وضعیت هرکدام از آثار سه‌گانه و رأی‌گیری در مورد رتبه‌بندی نهایی صورت گرفت.

استادیار گروه شهرسازی واحد کرمان بخش اعلام برندگان و نفرات برتر را بسیار مهم ارزیابی و بیان کرد:فصل سوم مسابقه مرحله اعلام نتایج مسابقه و اعطای جوایز بود. در این فصل بنا بر تأکید هیئت رئیسه و رئیس دانشگاه برای جلوگیری از آسیب‌های مسابقات گذشته معماری و رعایت قواعد یک مسابقه اخلاق‌مدار، پس از روز داوری، نتایج مسابقه اعلام شد که البته به‌واسطه شرایط بهداشتی کشور برای اعلام نتایج، برندگان درون‌استانی به‌صورت حضوری و برندگان سایر استان‌ها به‌صورت ویدئوکنفرانس در مراسم شرکت کردند و تیم داوود بمانی، آرش امین و رضا زنگی‌آبادی حائز رتبه برتر و جایزه ویژه مسابقه شدند، جایزه رتبه دوم مسابقه نیز به حسین بهره‌ساز رسید که از شهر کرج به‌صورت ویدئوکنفرانس در مراسم اعلام برندگان اعطای جوایز شرکت داشت و جایزه برگزیده سوم مسابقه نیز به گروه طرح ماندگار تقدیم شد.

انتهای پیام/

108 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار