یادداشت/ رامین حسین آبادیان*

عراق و گفت‌و‌گوهای استراتژیک با آمریکا در سایه مسائل امنیتی/ تلاش برای دورزدن مصوبه پارلمان

سه‌شنبه 10 تیر 1399 - 10:55
کد مطلب: 1073319
س

جای هیچ شکی نیست که آمریکایی‌ها به گفت‌و‌گوها و مذاکرات استراتژیک با بغداد به عنوان روزنه‌ای برای دور زدن مصوبه پارلمان مبنی بر اخراج بیگانگان می‌نگرند.

ایسکانیوز_گروه بین الملل؛ رامین حسین آبادیان کارشناس مسائل منطقه غرب آسیا در یادداشتی که متن آن را در اختیار ایسکانیوز قرار داد، به بررسی تلاش های آمریکا جهت تداوم حضورش در عراق و گفت وگوهای استراتژیک عراق با آمریکا پرداخته است.

متن کامل یادداشت به شرح زیر است:

سلسله تحولات اخیر در عراق نشان می دهد که دولت بغداد می بایست سیاست جدیدی را در قبال آمریکایی‌ها به ویژه در چارچوب گفتگوها و مذاکرات استراتژیک در پیش بگیرد.

در این میان، مد نظر قرار دادن رهنمودهای مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق در رأس هر اولویت دیگری قرار دارد؛ به ویژه اینکه بیت شیعی و تمامی مردم عراق امروز خواستار تحقق مواضع مرجعیت در زمینه حضور بیگانگان در خاک این کشور هستند.

بدون هیچگونه شک و تردید، حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی عراق بر اساس قانون اساسی این کشور یکی دیگر از مهمترین اولویت‌هایی است که باید در جریان مذاکرات و گفتگوهای استراتژیک با آمریکایی‌ها در دستور کار قرار گیرد.

در غیر این صورت، منافع و مصالح بغداد در جریان این گفتگوها توسط طرف آمریکایی نادیده انگاشته شده و واشنگتن همچنان دست به انجام اقدامات یکجانبه در عراق خواهد زد. نکته دیگری که وجود دارد این است که مقامات عراقی در واکنش به تحرکات خصمانه آمریکایی‌ها علیه «الحشد الشعبی» می‌بایست هرچه سریعتر در توافقنامه امنیتی سال 2008 میان بغداد و واشنگتن تجدید نظر کنند.

در حال حاضر آمریکایی ها با استناد به بندهایی از توافقنامه مذکور به اقدامات خود در خاک عراق جنبه قانونی اعطاء می‌کنند و از همین روی لازم و ضروری است که مفاد توافق راهبردی امنیتی میان بغداد و واشنگتن به صورت جدی و تفصیلی مورد بازنگری قرار گیرد.

مفاد توافقنامه امنیتی میان دو طرف باید به گونه‌ای مورد بازبینی قرار گیرد که منافع و مصالح دولت بغداد از رهگذر آن به خوبی تأمین گردد؛ در غیر این صورت، امنیت ملی عراق با مخاطره مواجه خواهد شد و سلسله دستاوردهای این کشور که در طول سالیان گذشته در نبرد با تروریسم حاصل شده است، به تدریج از بین خواهد رفت.

امروز مقامات عراقی خود نیک می‌دانند که واشنگتن خاک آن‌ها را به عرصه‌ای برای تسویه‌ حساب‌های سیاسی با دشمنان خود از جمله «الحشد الشعبی» تبدیل کرده است.

بنابراین، ممانعت از تبدیل عراق به میدانی برای حل و فصل منازعات نیابتی، ضرورتی است که امروز بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود؛ کما اینکه پیشتر نیز «آیت الله سیستانی» مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق بارها و در مناسبت‌های مختلف بر اینکه عراق صحنه تسویه‌حساب‌ها توسط طرف‌های خارجی نیست، تأکید کرده است.

در همین ارتباط، پیشتر نیز آیت‌الله سیستانی در جریان دیدار با «جنین بلاسخارت» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور عراق صراحتا اعلام کرده بود: «عراق جایی برای تسویه حساب‌های سیاسی نیست». بنابراین، ناگفته پیداست که عدم تبدیل عراق به میدانی برای جنگ‌های نیابتی از سوی ایالات متحده آمریکا یکی از مطالبات اصلی مرجعیت محسوب می‌شود.

نکته دیگری که در این زمینه حائز اهمیت به نظر می‌رسد، مصوبه پارلمان عراق در خصوص اخراج نظامیان آمریکایی از این کشور است. اگر آمریکایی‌ها تا دیروز معتقد بودند که حضور تروریست‌های تکفیری داعش عاملی برای بقای نظامی در عراق است، امروز دیگر این بهانه وجود ندارد.

لذا همکاری‌های امنیتی میان دو طرف می‌تواند مورد بازنگری جدی قرار گیرد؛ به گونه‌ای که تمامی راه‌ها در برابر طرف‌های آمریکایی برای دور زدن مصوبه رسمی پارلمان مسدود گردد. بدیهی است که تحقق این مهم می‌تواند در چارچوب مذاکرات و گفتگوهای استراتژیک نیز صورت پذیرد.

واقعیت آن است که به نظر می‌رسد مقامات آمریکایی هیج علاقه‌ای به خروج از خاک عراق ندارند. در همین ارتباط، پیشتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در سخنانی بدون توجه به مصوبه رسمی پارلمان مبنی بر اخراج بیگانگان، مدعی شده بود: «تا زمانی که دولت بغداد بخواهد ما در عراق می‌مانیم». این نوع موضع‌گیری حتی ناقض اصل احترام متقابل میان دو طرف است، چراکه طرف عراقی بارها بر لزوم وجود یک توافق مشترک میان بغداد و واشنگتن جهت تهیه جدول زمانی خروج نظامیان آمریکایی تأکید کرده بود.

بنابراین، انتظار می‌رفت که آمریکایی‌ها با معیارها و شروطی که دولت بغداد در خصوص بقای نظامی آن‌ها در عراق تعیین می‌کند، موضع‌گیری می‌کردند؛ اتفاقی که رخ نداد و اصل احترام متقابل، نقض شد.

در هر صورت، جای هیچ شکی نیست که آمریکایی‌ها به گفتگوها و مذاکرات استراتژیک با بغداد به عنوان روزنه‌ای برای دور زدن مصوبه پارلمان مبنی بر اخراج بیگانگان می‌نگرند.

این مسأله ضرورت وحدت رویه نیروهای سیاسی عراق برای دستیبابی به یک نقشه‌راه جهت تداوم مذاکرات با آمریکایی‌ها را گوشزد می‌کند. آنچه که امروز مردم عراق، بیت شیعی و مرجعیت عراق از هیأت مذاکره‌کننده عراقی انتظار دارند این است که منافع ملی در رأس اولویت‌ها قرار گیرد.

به طور کلی باید گفت که بازنگری جدی و تفصیلی در توافقنامه امنیتی راهبردی از یک سوی و بهره‌برداری از گفتگوها و مذاکرات استراتژیک با طرف آمریکایی در چارچوب شروط و خواسته‌های طرف عراقی از سوی دیگر، می‌تواند منافع و مصالح ملی عراق را تأمین سازد.

این مسأله امروز به یکی از مطالبات اصلی و اساسی مردم و نیز مطالبات احزاب و جریان‌های سیاسی و همچنین مرجعیت شیعیان عراق تبدیل شده است. تحقق این مهم می‌تواند عاملی برای حفظ طولانی‌مدت دستاوردهای مبارزه با تروریسم نیز باشد.

انتهای پیام/

* کارشناس مسائل منطقه غرب آسیا

353 / 353

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار