در گفت‌و‌گو با ایسکانیوز مطرح شد؛

برگزاری کنکور و امتحانات بر اساس شرایط بومی استان‌ها/ نیازی نیست نسخه آموزشی و تربیتی برای تمامی مدارس کشور یکسان باشد

پنج‌شنبه 12 تیر 1399 - 11:44
کد مطلب: 1073429
امتحان

در حال حاضر چندین استان از لحاظ شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز قرار دارند، حتی اگر استرس کنکور دانش‌آموزان را نادیده بگیریم، نمی‌توان از اضطراب 6 ساعت نشستن روی صندلی و مبتلا نشدن به کووید-19 خودداری کرد، طبیعتا این استرس و اضطراب بر کنکور دانش‌آموزان تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، با توجه به افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور، برخی داوطلبان نگران جزئیات برگزاری کنکور هستند، با اینکه سازمان سنجش آموزش کشور پروتکل‌هایی برای برگزاری آزمون‌های مختلف در نظر گرفته است، اما باز هم نمی‌توان از استرس داوطلبان چشم‌پوشی کرد.

عبدالمحمدشعرانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز با اشاره به مباحثی که در زمینه واگذاری اختیارات آموزشی به استان‌ها و بومی‌سازی مطرح می‌شود اظهار کرد: در صورت تحقق این امر باید حوزه‌هایی مانند اقتصاد و بهداشت نیز به سمت بومی‌سازی حرکت کند. به عنوان مثال برای مقابله با کرونا ستاد ملی تشکیل شده که برای همه استان‌های کشور در یک سطح تصمیم‌گیری می‌کند، درصورتی که هر استان باید بنا بر شرایط شیوع کرونا و اقلیم منطقه برای مقابله با این ویروس برنامه‌ریزی داشته باشد.

وی ادامه داد:‌ شروع سال تحصیلی در تبریز نمی‌تواند همزمان با شهرهایی مانند بوشهر و هرمزگان باشد. در چنین شرایطی استان‌های گرمسیر کشور در اول مهرماه با مشکل مواجه خواهند شد، این درحالی است که گرمای هوا در استان‌های سردسیر چندان احساس نمی‌شود.

این کارشناس آموزشی با بیان اینکه تنوع 4 فصل در ایران وجود دارد گفت: ممکن است در جنوب کشور از کولر استفاده شود، اما در مناطق سردسیر بخاری روشن باشد. طبیعتاً زمان آموزش در این استان‌ها متفاوت خواهد بود، همین امر منجر می‌شود عدالت آموزشی در بسیاری از مناطق از بین برود.

وی بر ضرورت نقش‌آفرینی معلمان و مدارس در تصمیم‌گیری‌های آموزشی تاکید کرد و گفت: در حال حاضر آموزش و پرورش برای مباحث آموزشی، زمان آغاز و پایان سال تحصیلی کل کشور، به‌طور یکسان تصمیم‌گیری می‌کند. در حال حاضر باید تصمیم‌گیری‌ها از جزء به کل پیش رود؛ یعنی نهاد اصلی تصمیم‌گیری نه تنها آموزش و پرورش استان باشد، بلکه باید مدارس نیز در این روند نقش موثری را ایفا کنند. باید به مدارس قدرت داده شود تا بتوانند به عنوان یک نهاد تصمیم‌گیر وارد میدان شوند.

شعرانی با ذکر مثالی یادآور شد:‌ مدرسه «سعادت» در بوشهر از جمله مدارس تاریخی کشور به شمار می‌رود،‌ کتاب‌های آموزشی این مدرسه در 100 سال گذشته توسط معلمان نوشته شده است. تصور می‌کنم در حال حاضر نیز باید چنین ایده‌هایی در سیستم آموزشی کشور ایجاد شود.

نسخه آموزشی و تربیتی برای تمامی مدارس کشور یکسان نباشد

وی بیان کرد: در حال حاضر بسیاری از لهجه‌های بومی و گویش‌ها از بین رفته است، زیرا به دانش‌آموزان آداب و رسوم و سنت‌های مختص هر استان آموزش داده نمی‌شود. در این راستا نباید یک نسخه آموزشی و تربیتی یکسان برای تمامی مدارس کشور در نظر گرفت.

اگر شروع سال تحصیلی هر استان نسبت به استان دیگر متفاوت باشد، برگزاری امتحانات ساده‌تر خواهد بود. چه لزومی دارد کنکور و امتحانات استان بوشهر و اردبیل یکی باشد؟

این کارشناس آموزشی با ذکر مثالی یادآور شد: یک دانش‌آموز بوشهری باید با آداب رسوم مردم رشت، تبریز و سایر شهرها آشنا باشد، بخشی از کتاب‌های آموزشی باید به این مطالب اختصاص داده شود و سایر محتوای آن باید به مفاهیم بومی که توسط استان‌ها و مدارس تعیین می‌شود، اختصاص پیدا کند.

وی افزود: تصور می‌کنم اگر از گذشته برنامه‌ریزی‌هایی در زمینه واگذاری تصمیمات آموزشی به استانها صورت می‌گرفت، می‌توانستیم در دوران کرونایی بسیار موفق‌تر عمل کنیم. آموزش و پرورش باید شرایط مختلفی را برای مسائل آموزشی در نظر داشته باشد، همچنین این نکته را مد نظر بگیرد که شرایط همیشه عادی نیست و ممکن است باری دیگر غافلگیر شود. کرونا با تمام آسیب‌هایی که داشت، به همگی ما آموخت که در دوران بحران باید چگونه فعالیت کنیم.

کنکور و امتحانات بر اساس شرایط بومی طراحی شود

شعرانی بر ضرورت برگزاری امتحانات به صورت بومی تاکید کرد و گفت:‌ اگر شروع سال تحصیلی هر استان نسبت به استان دیگر متفاوت باشد، برگزاری امتحانات ساده‌تر خواهد بود. چه لزومی دارد کنکور و امتحانات استان بوشهر و اردبیل یکی باشد؟ باید شرایط هر استان را به صورت مجزا سنجید و بر اساس آن برنامه‌ریزی کرد.

وی تصریح کرد: زمانی که یک بحران در نحوه ارائه آموزش‌ها تغییراتی ایجاد می‌کند، باید در بسیاری از سیاست‌های قدیمی تجدید نظر کرد یا برنامه‌های جدیدی را متناسب با آن شرایط هر استان در نظر گرفت. اگر شورای عالی آموزش و پرورش در سال‌های قبل نسبت به این موضوع ورود می‌کرد، وضعیت به شکل کنونی نبود.

تصمیم‌های مسئولان ستادی با ماهیت مدرسه در تضاد است

در حال حاضر چندین استان از لحاظ شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز قرار دارند، برگزاری کنکور با شرایط این چنینی صحیح نیست، حتی اگر استرس کنکور دانش‌آموزان را نادیده بگیریم، نمی‌توان از اضطراب 6 ساعته نشستن پشت صندلی و مبتلا نشدن به کووید-19 خودداری کرد.

این کارشناس آموزشی با بیان اینکه در تصمیم‌گیری‌های آموزش و پرورش ضعف‌هایی مشاهده می‌شود خاطرنشان کرد: برخی از این تصمیم‌گیری‌ها کوتاه مدت است و پس از مدتی از بین می‌رود. در برخی موارد نیز وزیر بعدی به تصمیمات نفر قبلی توجهی نمی‌کند؛ زیرا بسیاری از مسئولان ستادی آموزش و پرورش معلم نبوده و حدود 20 سال است که در ستاد مشغول به فعالیت بوده و از مدرسه فاصله گرفته‌اند. همین امر منجر شده است قوانینی که برای مدارس وضع می‌شود، با ماهیت مدرسه در تضاد باشد و به نظام آموزشی ضربه می‌زند.

برگزاری کنکور در مناطق قرمز صحیح نیست

وی بیان کرد: در حال حاضر چندین استان از لحاظ شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز قرار دارند، برگزاری کنکور با شرایط این چنینی صحیح نیست، حتی اگر استرس کنکور دانش‌آموزان را نادیده بگیریم، نمی‌توان از اضطراب 6 ساعته نشستن پشت صندلی و مبتلا نشدن به کووید-19 خودداری کرد، طبیعتا این استرس و اضطراب بر کنکور دانش‌آموزان تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت.

آموزش و پرورش به مدارس و استان‌ها اختیارات بیشتری دهد

شعرانی خاطرنشان کرد: تصور می‌کنم باید آموزش و پرورش در زمینه سیستم آموزشی کشور تجدید نظر کرده و اختیارات بیشتری به استان‌ها و مدارس دهیم. 100 سال پیش کتابی توسط خود معلمان مدرسه برای دانش‌آموزان کتاب نوشته‌اند. آموزش و پرورش باید از چنین اقداماتی الگو بگیرد.

وی بر ضرورت استفاده از تجربیات کرونایی نظام‌های آموزشی جهان تاکید کرد و گفت: آموزش و پرورش می‌تواند تجربیات آموزشی تمامی کشورهایی که در زمینه آموزوش مجازی موفق بوده‌اند را بررسی و از نقاط مثبت آنان استفاده و آن را را بر اساس بافت بومی خود طراحی کند. آموزش و پرورش باید به معلمان قدرت بیشتری دهد، شورای عالی آموزش و پرورش متناسب با شرایط کنونی کشور تصمیم‌گیری‌ کند، تصمیم‌گیری در شرایط عادی هنر نیست.

انتهای پیام/

31 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار