چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند، فرصت ویژه‌ای را برای مستندسازان فراهم کرده است

رقابت داغ در پاتوق مستندسازان

پنج‌شنبه 12 تیر 1399 - 12:56
کد مطلب: 1073543
جشنواره مستند

چهارمین جشنواره مستند تلویزیونی با شعار «روایت حقیقت در قاب واقعیت» فعالیت خود را آغاز کرده که در ادامه مروری بر آن شده است.

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، شبکه مستند سیما که مهرماه گذشته، ده‌سالگی‌اش را جشن گرفت حالا آن قدر بالغ شده که پاتوق منحصربه‌فردی برای مستندسازان حرفه‌ای و علاقمندان به دنیای فیلمسازی مستند باشد و جشنواره سالانه‌اش با استقبال اهالی این پاتوق روبه‌رو شود. چهارمین جشنواره مستند تلویزیونی، امسال در شرایط ویژه و با شعار «روایت حقیقت در قاب واقعیت» برگزار می‌شود.

اگر فکر می‌کنید «جشنواره تلویزیونی مستند» قرار است مانند سایر جشنواره‌های فیلم فقط با دریافت و داوری مستندها پیش برود، کافی است نگاهی به بخش‌های متنوع آن بیندازید تا نظرتان تغییر کند. جشنواره فیلم مستند البته بخش اصلی جشنواره است که امسال با اضافه شدن انتخاب مردمی به داوری هیئت داوران، وجهه رقابتی‌تری به خود گرفته است.

دبیرخانه این جشنواره روز گذشته اعلام کرد که مهلت ارسال آثار برای این رویداد هنری تا 20 تیر ماه تمدید شده است. به همین بهانه نگاهی به ویژگی‌های دوره چهارم این جشنواره داریم.

*رقابت با داوری مردمی

سلیم غفوری، دبیر چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند درباره این ویژگی جدید جشنواره امسال تصریح می‌کند: «ویژگی جشنواره امسال، انتخاب مردمی و داوری آثار توسط هیئت داوری است و بخش مردمی هم با پخش آثار در قالب جشنواره از شبکه مستند مورد قضاوت ببیندگان قرار می‌گیرد و مردم به آثار پخش شده رای خواهند داد.»

او می‌افزاید: «از اواخر تیرماه پخش آثار از شبکه آغاز خواهد شد بعد از اینکه آثار توسط هیات انتخاب، انتخاب می‌شود. پیش‌بینی می‌کنیم در قالب ۵ برنامه تلویزیونی آثار پخش شود تا در پاییز اختتامیه جشنواره را برگزار کنیم.»

*رقابت داغ در جوایز تخصصی

رئیس چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند همچنین تاکید می‌کند: «از ویژگی‌های دیگر این دوره اضافه شدن جوایز تخصصی مانند تدوین، تصویر و پژوهش و صدا به جشنواره است تا دیگر زحمت‌کشان عرصه مستند هم از این رویداد بی‌نصیب نباشند.»

غفوری، دبیر چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند درباره شاخه‌های مختلف حضور در جشنواره در دو بخش اصلی و عکاسی همچنین اظهار می‌کند: «به روال سال‌های گذشته جشنواره، مستندسازان آثار خود را می‌توانند در سه بخش کوتاه، نیمه‌بلند و بلند به جشنواره ارسال کنند. در مورد بخش عکس هم دو بخش تک عکس و مجموعه عکس خواهیم داشت.»

50درصد حق پخش برای مستندساز

اما شاید مهم‌ترین اتفاق متفاوت این دوره از جشنواره، اختصاص 50درصد از حق پخش تلویزیونی به صاحبان مستند باشد. غفوری درباره علت این تصمیم می‌گوید: «با توجه شیوع ویروس کرونا، بی‌شک هنرمندان و مستندسازان برای تولید آثار خود با مشکلاتی مواجه هستند و روند کار آن‌ها با کندی و سختی‌هایی همراه است که ما برای حمایت بیشتر، امسال میزان حق پخش آثاری را که به بخش رقابتی جشنواره راه پیدا می‌کند به میزان ۵۰ درصد افزایش داده‌ایم.

به گفته دبیر جشنواره برای آثار کوتاه مبلغ یک و نیم میلیون تومان، آثار نیمه بلند به میزان ۳ میلیون تومان و آثار بلند به میزان ۵ میلیون تومان به عنوان حق پخش در نظر گرفته شده است.

*خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در رقابت پرجایزه

اما ویژگی‌های بخش اصلی این دوره جشنواره، تنها وجه ممیزه این دوره با ادوار قبلی نیست. همان طور که در دومین جشنواره تلویزیونی مستند، بخش رقابتی «جشنواره عکس مستند» هم به این فستیوال اضافه شد در دوره سوم هم بخش «مستندنگاری»، جای خود را در بخش‌های رقابتی مسابقه باز کرد و مورد استقبال قرار گرفت و حالا در چهارمین دوره، «امسال شاهد افزایش رقم جایزه خواهیم بود تا نویسندگان و خبرنگاران دغدغه‌مند عرصه رسانه با انگیزه‌ای مضاعف در این دوره جشنواره مشارکت داشته باشند.»

در معرفی این بخش جشنواره در سایت آن آمده است: «گسترش رویکرد مستند در قالب‌های مختلف رسانه‌ای، همچنین نقش پررنگ مطبوعات و خبرگزاری‌ها در جهان امروزی و اهمیت تحقیق و پژوهش در ساختار فیلم مستند از دلایل اضافه شدن بخش مستندنگاری به جشنواره مستند است. این بخش می‌کوشد تا با تشویق خبرنگاران و روزنامه‌نگاران برای افزایش قدرت نویسندگی، تحلیل و توصیف و انتخاب برترین گزارش‌های مستند در رسانه‌های نوشتاری طی دو سال گذشته گامی در جهت گسترش این رویکرد در جامعه بردارد.»

برای کلی شرکت‌کنندگان در این بخش مبلغ 500هزار تومان حق‌التالیف در نظر گرفته شده و نفر اول، دوم و سوم این بخش به ترتیب، 5، 3 و 2 میلیون تومان جایزه نقدی دریافت خواهند کرد.

*بخش ویژه کرونا

اختصاص یک بخش ویژه به موضوع کرونا، وجه ممیزه دیگر جشنواره امسال است. سلیم غفوری، چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند با اعلام وجود یک بخش جدید در جشنواره امسال اضافه می‌کند: «امسال یک بخش ویژه برای مستندهایی با موضوع کرونا، در نظر گرفتیم و موضوعات آن حول محورهایی همچون کمک‌های مردمی، اقدامات جهادگونه‌ای که در کشور برای کمک به هموطنان صورت گرفت، تلاش‌های نظام سلامت و کادر درمانی کشور، مجاهدت‌های مدافعان سلامت، کادر درمانی کشور و ... خواهد بود و شامل بخش فیلم مستند، عکس مستند و مستندنگاری خواهد بود.»

برای برنده این بخش ویژه، تندیس برگ زرین جشنواره دیپلم افتخار و مبلغ 5 میلیون تومان جایزه نقدی برای بهترین اثر با موضوع بحران کرونا در نظر گرفته شده است.

فراخوان این جشنواره 25 اردیبهشت‌ماه منتشر و از پوستر آن روی دهم خردادماه، رونمایی شد و حالا تنها دو روز تا آخرین مهلت ارسال آثار باقی است. دهم تیرماه، پایان زمان ارسال آثار و آغاز فرایندهای داوری در بخش‌های مختلف است.

همچنین از اواخر تیرماه پخش آثار از شبکه آغاز خواهد شد بعد از اینکه آثار توسط هیات انتخاب، انتخاب می‌شود و طبق پیش‌بینی برگزارکنندگان جشنواره در قالب 5 برنامه تلویزیونی آثار پخش خواهد شد تا در پاییز اختتامیه جشنواره نهایتا برگزار گردد.

*تنها جشنواره غیرحضوری مستند

دبیر جشنواره درباره شرایط برگزاری اختتامیه به شکل غیرحضوری نیز متذکر می‌شود: «جشنواره تلویزیونی مستند از ابتدا به صورت غیرحضوری برگزار می‌شد که با توجه به اتفاقات امسال و شیوع کرونا این مسئله نقطه قوتی برای آن به حساب می‌آید. در مورد برگزاری حضوری یا غیرحضوری اختتامیه نیز با توجه به شرایط در زمان لازم تدبیراتی خواهیم داشت.»

غفوری درباره حمایت شبکه مستند از انجمن‌های صنفی مستندساز می‌گوید: «ما با هر دو انجمن صنفی تهیه کنندگان و مستندسازان در تعامل هستیم و بسیاری از اعضای آنان کارهای تولیدی برای شبکه می‌سازند و این جشنواره فرصت خوبی برای مستندسازانی است که کمتر فرصت داشتند آثارشان به نمایش دربیاید.»

باتوجه به شرایط موجود و احتمال لغو جشنواره‌های مختلف از جمله رویدادهای مرتبط با فیلم مستند در سطح کشور و حتی جهان، به نظر می‌رسد که حضور در جشنواره تلویزیونی مستند از معدود فرصت‌های منحصربه‌فرد در سال جاری باشد. به علاوه که شبکه مستند سیما با فراهم آوردن فرصتی برای دیده شدن مستندها در تلویزیون با مخابان بالقوه چند میلیونی، موقعیت ویژه‌ای را برای مستندسازان ایجاد کرده تا علاوه بر دیده شدن و رقابت، مبالغی را هم به عنوان جایزه و حق پخش دریافت کنند. آخرین فرصت ارسال آثار در این جشنواره که اختتامیه آن پاییز امسال برگزار خواهد شد، دهم تیرماه است.

انتهای پیام/

347 / 347

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار