به بهانه پایان دادن به سه دهه رویا پردازی

رستگاری در بندر سرخ

پنج‌شنبه 12 تیر 1399 - 23:25
کد مطلب: 1073558
هوادان لیورپول

دولت با همکاری رسانه ها، هواداران لیورپول را مقصر مرگ ۹۶ نفر از عاشقان این باشگاه دانست.

علیرضا بابک- ایسکانیوز

بعد از فاجعه هیلزبورو، رسانه ها کاری کردند تا به منفور ترین آدم های انگلستان تبدیل شوند. دولت با همکاری رسانه ها، هواداران لیورپول را مقصر مرگ ۹۶ نفر از عاشقان این باشگاه دانست.

انگار آن ها دچار یک نفرین ابدی شده بودند. همان سال آخرین باری بود که لک لک ها طعم قهرمانی را چشیدند. دهه ۹۰ میلادی، لیورپولی ها را به یک تیم معمولی تبدیل کرد. تیمی که انگار همه چیز را از دست داده بود.

پس از گذشت یک دهه و سقوط مرگبار یک تیم با اصالت، هیچ کدام از هوادارانشان خیانت نکردند و وفادار ماندند.

ژرار هولیه، در سال ۲۰۰۰ توانست بالاخره لک لک ها را متحول کند و جام های زیادی آورد اما لیگ برتر؛ هرگز. آن ها در فصل ۲۰۰۲-۲۰۰۱ تا یک قدمی قهرمانی هم پیش رفتند اما طلسم همچنان باقی ماند.

دوران هولیه هم به سر رسید و بنیتز اسپانیایی مامور پایان دادن به رویای قرمز ها شد. اما بنیتز استاد جدال های اروپایی بود، معجزه استامبول را برای سرخ ها رقم زد اما او هم هرگز نتوانست فاتح لیگ برتر شود.

دو دهه گذشت، لیگ برتر به یک رویای دست نیافتنی تبدیل شده بود. هواداران هر روز فشار بیشتری را تحمل می کردند.

طعنه ها و کنایه ها آن ها را به سطوح آورده بود اما عاشقی را ستارگان وفادارشان آموخته بودند. سامی هوپیا، جیمی کرگر و استیون جرارد.

فرصت برای سامی به پایان رسید، آنفیلد را با اشک و خون ترک کرد بدون آن که به آرزوی همیشگی اش برسد. جیمی و استیوی کماکان فرصت داشتند.

دهه سوم با یک بازگشت رو به عقب شروع شد. کنی داگلیش افسانه ای بازگشت تا خاطرات را دوباره احیا کند اما هیچ خاطره ای دو بار تکرار نمی شود.داگلیش رفت تا راجرز شانس خود را امتحان کند.

اما در این میان اتفاقی بزرگ رخ داد، دیوان عالی بریتانیا بالاخره هواداران لیوپول را در فاجعه هیلزبورو تبرئه کرد و موجی از عذرخواهی ها به سوی قربانیان حادثه سرازیر شد.

بریتانیا آن ها را بخشید.

راجرز شروع خوبی نداشت و جیمی آخرین قدم ها را بر می داشت. کرگر هم رفت و فقط آخرین تفنگدار باقی مانده بود.

بالاخره و بعد از گذشت دو فصل ناامید کننده لیورپولِ راجرز فاصله اش با تحقق رویای دست نیافتنی به حداقل ممکن رسید.

لیورپول فقط به دو پیروزی احتیاج داشت تا در سه هفته پایانی قهرمان لیگ برتر شود.‌اما پسر افسانه ای آنفیلد، لغزید. لغزش جرارد رویای قرمز ها را نابود کرد.

شکست در برابر مورینیو و یک تساوی بدتر از شکست در برابر پالاس آن ها را نایب قهرمان کرد.استیون سر خورده و ناراحت بود. دیگری رمقی برای ادامه نداشت.او یکی از قدیس های افسانه ای آنفیلد بود اما رویای آن ها را بر باد داده بود.

همراه فرزندانش راهی آنفیلد شد، جیمی از او خواسته بود که خونسردی اش را در روز خداحافظی اش حفظ کند چرا که آنفیلد نباید غرق در اشک و ماتم می شد.پشت به دوربین ها در حال لمس تابلوی مقدس.. آخرین سکانس استیوی جی تلخ بود.

و سرانجام آخرین درمانگر از راه رسید. راجرز اخراج شد، کلوپ آلمانی با وعده جام ها آمد. در گام اول از هواداران فرصت خواست، فرصت خواست تا بتواند جام های زیادی را به خانه بیاورد. "تا زمانی که جام مهمی کسب نکردید حق لمس کردن تابلوی مقدس را ندارید" این جمله کلوپ به هواداران لیورپول آرامش خاطر بخشید.

یک بازگشت رویایی در لیگ اروپا و در برابر دورتموند شروع خوبی به حساب می آمد اما اونای امری در فینال آن ها را خاموش کرد. کلوپ به فاصله یک سال قرمز ها را فینال لیگ قهرمانان رساند اما این بار کهکشانی ها سد محکمی بودند. کلوپ نمی خواست لقب بازنده فینال ها روی پیشانی اش حک شود.

فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ فصل پرواز لک لک ها بود.کلوپ و شاگردان، اروپا را سلاخی می کردند و شانه به شانه با سیتی نبرد قهرمانی در لیگ برتر را ادامه می دادند.

اروپا پس از ۱۳ سال به دست کلوپ برای بندر نشینان فتح شد. هندرسون معتبر ترین جام اروپا را در حالی بالای سر می برد که در رویای بالا بردن جام لیگ برتر بود.

در قدم های آخر حتی جرارد هم پیغام مهمی به آنفیلد فرستاد. " دیگر نباید لغزشی کنیم ".

اما فقط لغزش نکردن آن ها مهم نبود، آن ها احتیاج داشتند که سیتیزن ها حداقل یک اشتباه کنند اما باز هم میسر نشد. آنفیلد با فخر و غرور اشک می ریخت.

بندر نشینان بهترین نایب قهرمان ادوار تاریخ لیگ برتر انگلیس شدند.حالا وقت آن بود که کلوپ هنر خودش را به نمایش بگذارد. مانع ناامیدی شاگردانش شد و به آن ها ایمان بخشید که تا فتح رویا فقط یک گام فاصله دارند.

شاگردان کلوپ تفاوت بزرگی پیدا کرده بودند، دیگر هیچ رحمی در کار نبود. بدون ذره ای عطوفت، رقبا را سلاخی کردند. آن قدر این کار را ادامه دادند تا سریع ترین قهرمان تاریخ لیگ برتر لقب بگیرند.

حالا سیتیزن ها باید پنج شنبه شب در اتحاد برای یک نسل تاریخ ساز تونل افتخار بزنند. شاید این شیرین ترین انتقام ممکن از رقیبی باشد که فتح لیگ برتر را یک سال برای آن ها به تاخیر انداخت.

وفادار ترین هواداران تاریخ، اگر چه خوشحال اما دلتنگ ۳ تفنگداری هستند که نتوانستند این لحظه را تجربه کنند. این جام نه فقط به این نسل پرقدرت بلکه به سامی، جیمی و استیوی هم تعلق دارد. به همه آن هایی که وفادار ماندند.

بالاخره به آرزویشان رسیدند. اما در طول ۳ دهه هیچ گاه تنها قدم نزدند و ناامید نشدند. طعنه ها و کنایه ها را تحمل کردند اما وفادار ماندند.

حتی امروز که تا این حد سرخوش و خشنود هستند هم این اسامی را فراموش نمی کنند. اوون، سوارز، استرلینگ، کوتینو و همه کسانی که به تابلوی مقدس بی حرمتی کردند و این باشگاه را کوچک خواندند و آن قدر ناامید بودند که برای کسب جام ها و پول های بیشتر خیانت کردند. این جا بندر لیورپول است و بالاخره سرخ ها پس از سی سال به رستگاری رسیده اند.

104 / 351

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار