محتوای کتاب‌های درسی عشایرنشینان باید متفاوت باشد

شنبه 14 تیر 1399 - 09:07
کد مطلب: 1073597
محمدرضا سیفی

بر اساس ماده ۸ اساسنامه مدارس عشایری، محتوای کتاب‌های درسی باید بر اساس شرایط جغرافیایی، فرهنگی، بومی و سنت هایی که عشایر نشینان دارند، تنظیم شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، متناسب‌سازی کتاب‌های درسی براساس شرایط فرهنگی و بومی مناطق عشایرنشین از جمله مواردی است که از مدت‌ها پیش توسط دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش پیگیری می‌شود، با این حال هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است.

محمدرضا سیفی مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز با اشاره به اساسنامه عشایری اظهار کرد: ماده ۸ اساسنامه عشایری تاکید دارد که برای دانش آموزان در مناطق عشایر نشین باید محتوای کتاب‌های درسی را متناسب‌سازی کرد.

وی ادامه داد: بر اساس این ماده از اساسنامه، باید محتوای کتاب‌های درسی براساس شرایط جغرافیایی، فرهنگی، بومی و سنت‌هایی که عشایرنشینان دارند، تنظیم شود.

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش با ذکر مثالی یادآور شد: ممکن است در کتاب درسی شمال کشور عکس گاو منتشر و به فواید آن نیز اشاره شود، این در حالی است که این دانش‌آموز هر روز صبح از گاو شیر می‌دوشد و با فواید آن از نزدیک کاملاً آشنایی دارد. از‌ طرفی ممکن است یک دانش‌آموز شهری از نزدیک گاو را ندیده باشد، پس لازم است با فواید آن آشنا شود.

وی بیان کرد: طبیعتاً استفاده از مفاهیمی مانند فواید دامپروری و نگهداری گاو در کتاب‌های درسی برای دانش‌آموزان مناطق شمال کشور از جذابیت چندانی برخوردار نیست.

سیفی با اشاره به جذابیت نداشتن مفاهیم درسی برای دانش‌آموزان عشایری افزود: از جمله عوامل ترک تحصیل دانش‌آموزان در مناطق عشایری می‌توان به تناسب نداشتن محتوای کتاب‌های درسی به شرایط زندگی، فرهنگ و وضعیت جغرافیایی آنان اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: ماده ۸ اساسنامه مدارس عشایری تاکید می‌کند که محتوای کتاب‌های درسی در مناطق عشایرنشین باید برای دانش‌آموزان این مناطق تنظیم شود.

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد: از سه سال گذشته تاکنون با سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی، مکاتباتی در راستای اجرایی شدن ماده ۸ اساسنامه مدارس عشایری داشتیم، اما متاسفانه در محتوای کتاب‌های درسی مناطق عشایرنشین تغییری ایجاد نشده است.

انتهای پیام/

31 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار