مدیرکل سابق ابتدایی وزارت آموزش و پرورش:

هدایت تحصیلی در قالب یک نظام جامع از مقطع پیش دبستانی تعریف شود

شنبه 14 تیر 1399 - 09:24
کد مطلب: 1073608
مرتضی شکوهی

مدیرکل سابق ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: باید مسیر هدایت تحصیلی را از پیش دبستانی و ابتدایی در قالب یک نظام جامع تعریف کنیم.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، مرتضی شکوهی مدیرکل سابق ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر شبکه آموزش، با بیان اینکه شناسایی استعداد و توانایی‌های دانش‌آموزان در دوره ابتدایی از اهمیت بالاتری برخوردار است گفت: اگر بخواهیم به یک هدایت تحصیلی مطلوبی دست یابیم، باید فرایند شناسایی استعداد دانش‌آموزان به خوبی در دوره ابتدایی صورت بگیرد.

وی افزود: اگر چه تلاش‌های خوبی در قالب ارزشیابی توصیفی و اجرای برنامه شهاب که از پایه چهارم ابتدایی شروع می‌شود انجام گرفته است اما در دروه ابتدایی باید بیشتر زمان را صرف شناسایی استعدادها کنیم.

مدیرکل سابق ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه باید در دوره ابتدایی استعدادها شناسایی شوند تا در دوره‌ای که قرار است هدایت تحصیلی انجام شود این کار مبتنی بر همان استعدادها صورت پذیرد عنوان کرد: در دوره ابتدایی اقدام نظام‌مند برای شناسایی استعدادها انجام نشده و در حد طرح شهاب بوده است.

شکوهی در پاسخ به اینکه تا کنون چه اقداماتی انجام شده و اکنون باید چه کنیم؟ گفت: شناسایی استعدادها در دوره ابتدایی باید انجام شود اما در عمل اگرچه معلمان ما که در دوه ابتدایی کار می‌کنند در راستای دستیابی به اهداف یادگیری به شناسایی استعدادها کمک می‌کنند ولی اینکه یک نظام جامعی آماده شده باشد تا معلم از دوره ابتدایی و حتی از پیش دبستانی به صورت نظام مند به آن بپردازد اکنون وجود ندارد.

وی ادامه داد: به رغم تلاش‌ها و تاکیدات شناسایی استعدادها به صورت روش‌مند انجام نشده و در دوره ابتدایی مشاور نداریم و بسیار محدود در برخی مدارس مشاور حضور دارد و نقش مشاور از سوی معلم ایفا می‌شود.

وی با بیان اینکه نیازمند آن هستیم که مسیر هدایت تحصیلی را از پیش دبستانی و ابتدایی در قالب یک نظام جامع تعریف و میزانی از منابع و امکاناتی که داریم را به دوره ابتدایی اختصاص دهیم گفت: نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم تا نهم حداقل شناخت را از خودش داشته باشد و در پایه نهم دست به انتخاب درست رشته تحصیلی بزند.

مدیرکل سابق ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه اگر خانواده‌ها این مطالبه را به عنوان مطالبه اصلی خود درنظر بگیرند و فقط دنبال این نباشند که چقدر به محفوظات و دانستنی‌های فرزندشان افزوده می‌شود، مدرسه کارکرد واقعی خود را در شناسایی استعدادها و توانمندی‌ها می‌شناسد گفت: در این صورت آموزش و پرورش هم خودش را بیش از این مقید می‌داند که به این مطالبه پاسخ بدهد.

انتهای پیام/

31 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار