پرونده ویژه| پایش آزاد/5

نظام موضوعات «آب» و «کشاورزی» در سامانه پایش آزاد بارگذاری شده است/حضور مدیران صنایع در جلسات دفاع، تکمیل‌کننده پازل پژوهش

شنبه 14 تیر 1399 - 11:35
کد مطلب: 1073618
اصفهان

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان گفت: چالش‌هایی که استان اصفهان بر روی آنها متمرکز شده عمدتاً معضلات اصلی کشور به‌شمار می‌روند در سامان پایش بارگذاری شده و درحال گسترش است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دانشگاه به‌عنوان سازوکاری نخبگانی در ردیف نخست سازمان‌های مسئله‌محور قرار دارد و در طول تاریخ غالباً بزرگترین چالش‌ها و دستاوردهای بشری به‌دست فرهیختگان و دانشمندان دانشگاهی به‌ثمر نشسته است. دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین زیرنظام آموزش عالی کشور با برعهده گرفتن بالغ بر 38 درصد جمعیت دانشجویی ایران و انتشار سالانه بیش از 70 هزار پایان‌نامه و رساله دانشجویی، بزرگترین شبکه حقیقی دانشگاهی کشور به‌شمار می‌رود که برای اولین بار به‌فکر طراحی سامانه فراگیری برای پژوهش‌‎های یکپارچه افتاده و با رونمایی از الگوی «پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه‌ای» پایش، گام جدی خود را در جهت نظامندی پژوهش‌های دانشجویی برداشته است.

گروه دانشگاه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران درنظر دارد در پرونده ویژه «پایش آزاد» به آخرین اقدامات و تحولات برنامه پایش در استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی بپردازد که در شماره‌ دوم این پرونده خبری درباره برنامه علمی استان اصفهان خواهید خواند.

پیام نجفی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسکانیوز درباره آخرین تحولات طرح پایش در واحدهای دانشگاهی این استان اظهار کرد: دو چالش آب و کشاورزی ذیل برنامه‌های علمی دانشگاه به عهده استان اصفهان گذاشته شده است. نظام موضوعات این دو چالش احصا و در سامان پایش بارگذاری شده و درحال گسترش است.

وی با اشاره به ایجاد همکاری مطلوب با اتاق بازرگانی اصفهان افزود: استفاده از ظرفیت این بنگاه اقتصادی برای احصای چالش‌های اقتصادی ، صادرات و بازاریابی ذیل برنامه پایش نیز در دستور کار قرار گرفته است. موضوعات و چالش‌های اتاق بازگانی و صنایع استان اصفهان در این قالب حل‌و‌فصل خواهد شد. تفاهم سازنده‌ای نیز اخیراً با جهاد کشاورزی و سازمان‌های مرتبط استان صورت گرفته که در شناسایی موضوعات و چالش‌های جدید دانشگاه را کمک خواهند کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان بیان کرد: جلساتی با صنایع مادر و سنگین استان(ذوب آهن) نیز برگزار شده که واحد نجف‌آباد در رأس پیگیری امور آن قرار گرفته است. چالش‌های صنعت ذوب آهن نیز از سوی این واحد دانشگاهی درحال احصا و شناسایی است. اکنون صنایع استان حساب خاصی بر روی مسئله‌محوری و اجرای طرح پایش دانشگاه آزاد می‌روند.

نجفی از برگزاری جلسات ارتباط با صنعت و شناسایی چالش‌های هوانیروز جمهوری اسلامی ایران خبر داد و گفت: موضوعات و چالش‌های خاصی در این جلسات مطرح شده که باید درخصوص نوع بارگذاری و محدودیت‌های احتمالی آن‌ها به توافقات نهایی برسیم. چالش‌هایی که استان اصفهان بر روی آنها متمرکز شده عمدتاً معضلات اصلی کشور به‌شمار می‌روند که با حل اصولی آنها می‌توان پاسخ بسیاری از مشکلات را به جامعه علمی و دستگاه‌های اجرایی کشور ارائه داد.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین جنبه‌های برنامه پایش، اشتغال دانشجویان در راستای موضوع پایان‌نامه است. دانشجویان مدت قابل توجهی با موضوعات پروپوزال خود درگیر شده و تا موعد دفاع با بسیاری از چالش‌های دیگر آشنا می‌شوند، درچنین شرایطی بهترین زمان فراگرفتن مهارت‌های کافی برای ورود به این حوزه به‌منظور اشتغال نیز فرا می‌رسد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی برای حل مشکلات خود حاضرند که مبالغی را نیز پرداخت کنند و گرنت‌های پژوهشی صنعتی در اختیار دانشجویان بگذارند ولیکن در مقابل این خروجی‌های قابل اعتماد و حل تمام و کمال چالش‌ها را از دانشگاه طلب می‌کنند. شرط ارائه خروجی مطلوب، اشراف کامل و جزئی استادان و دانشجویان در آن صنعت مربوطه است.

نجفی با اشاره به لزوم شناسایی واقع‌بینانه چالش‌ها از سوی استادان و دانشجویان دانشگاه خاطرنشان کرد: صنعت آمادگی خود را برای ایجاد ارتباط مستمر با دانشگاه اعلام کرده است. حال بعضی از صنایع نیز مایل نیستند چالش‌های خود را به صورت کاملاً روشن در اختیار سامانه‌های پزوهشی دانشگاه قرار بدهند و ایجاد ارتباط مستقیم و دریافت داده‌های مستقیم با رعایت حریم را مدنظر قرار می‌دهند. صنایع بعضاً به دلیل رقابت با سایر گروه‌ها و عدم تمایل به انتشار، چالش‌های خود را به‌طور روشن در اختیار دانشگاه‌ها نمی‌گذارند و دانشجویان بعضاً با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند.

وی عنوان کرد: درحال مذاکره و ایجاد سازوکاری برای دریافت چالش‌ها و معضلات بااهمیت صنایع با رعایت حریم‌ها و طبقه‌بندی اطلاعاتی هستیم. جذب گرنت‌های پژوهشی از این موضوعات برای دانشگاه بسیار مهم بوده و صنایع نیز به‌راحتی با این موضوع کنار می‌آیند. امروز کشور به‌شدت به هدفمندی پایان‌نامه‌ها و غلبه بر تحریم نیازمند است و صنایع تشنه حضور دانشگاه‌ها در میدان کار و حل چالش‌های آنها هستند. پایش سازوکاری برای قطع دست سودجویان از سرقت‌ها و دزدی‌های علمی نیز به‌شمار می‌رود و وجود کاربر و اسپانسر مشخص از همان مرحله نخست کیفیت پژوهش‌های دانشجویی را به نهایت خود می‌رساند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان خاطرنشان کرد: جضور صاحبان صنایع در جلسات دفاع و مطالبه‌گری، تایید و سوال از دانشجویان می‌تواند در اصلاح فرآیندهای پژوهش‌های دانشگاهی حائز اهمیت است. ضلع کاربری پایان‌نامه‌ها در جلسات دفاع پایان‌نامه‌ها خالی است که با حضور صنعت در جلسات این پارل کامل خواهد شد.

انتهای پیام/

358 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار