فشار برخی از نمایندگان به وزارت بهداشت برای بازگشت دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج

شنبه 14 تیر 1399 - 11:59
کد مطلب: 1073625
دانشجو علوم پزشکی

در حال حاضر  وزارت بهداشت در برابر انتقالی دادن به دانشجویان خواستار تحصیل در دانشگاه‌های داخلی مقاومت می‌کند؛ اما از سوی نمایندگان مجلس تحت فشار است.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، بازگشت دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های سطح چندم خارج از کشور به دانشگاه‌های تراز اول کشور مورد اعتراض دانشجویان رشته‌های پزشکی بوده است و دانشجویان معتقد هستند برخی افراد که وضع مالی خوبی دارند با این کار کنکور را دور زده و حق سایر دانش آموزان مستعد را ضایع می‌کنند.

محمد مهدی قنبری دبیر شورای صنفی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی در گفت‌وگو باخبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز درباره بازگشت دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های خارج کشور به دانشگاه‌ها داخلی بیان کرد: دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور تا قبل از سال 2019 می‌توانستند به دانشگاه‌ها سطح اول کشور انتقالی گرفته و در این دانشگاه‌ها ادامه تحصیل بدهند.

وی ادامه داد: دانشجویانی که بعد از سال 2019 برای تحصیل به دانشگاه‌های خارج کشور رفته‌اند یا در دانشگاه‌هایی که مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی نیست، مشغول به تحصیل بوده، در حال فشار وارد کردن به مسئولان برای گرفتن صندلی در دانشگاه‌های داخلی هستند.

دبیر شورای صنفی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور گرانی دلار و شیوع ویروس کرونا را دستاویز قرار داده‌اند تا با تحت فشار قرار دادن مسئولان پذیرش دانشگاه‌های داخلی را بگیرند.

وی با بیان اینکه دانشجویان سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بیشترین متقاضی برای بازگشت به دانشگاه‌های کشور هستند، گفت: این دانشجویان بیماری کرونا را بهانه قرار داده‌اند که در این شرایط بحرانی دنیا، بهترین مکان برای ماندن و تحصیل کشور هر فرد است.

مجلس عدالت آموزشی در کشور را برقرار کند

قنبری با اشاره به اینکه دانشجویانی که قصد بازگشت به کشور را دارند با استناد به سخنان روحانی در هفته گذشته مبنی بر اینکه «هر دانشجو باید در وطن خود مشغول به تحصیل باشند» تقاضای خود را قانونی جلوه می‌دهند، گفت: در حالی که سخن روحانی مصرف داخلی داشته و منظورش این بوده که دانشجویان شهرستانی باید در شهر خود ادامه تحصیل دهند و در دانشگاه‌های استان‌های دیگر برای تحصیل نیایند.

این دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: دانشجویانی که قصد بازگشت به دانشگاه‌های کشور را دارند نامه نگاری‌هایی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشتند که متاسفانه این نمایندگان توصیه نامه‌هایی نیز برای این دانشجویان صادر کردند.

وی با تاکید بر اینکه مجلس باید دغدغه برقراری عدالت را داشته باشد، گفت: نمایندگان مجلس باید برای برقراری عدالت آموزشی تلاش کنند نه اینکه با توصیه‌نامه و سفارش باعث جذب دانشجویان انتقالی و ضایع شدن حق سایر دانشجویان و دانش آموزان مناطق محروم شوند.

به گفته قنبری؛ دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور که قصد بازگشت را دارند، خروج ارز کشور را بهانه انتقالی از دانشگاه دست چندم به دانشگاه‌های سطح اول کشور قرار دادند.

دبیر شورای صنفی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: دانشگاه سچینوا روسیه در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی سالانه 1500 تا 2000 دانشجویی ایرانی جذب می‌کند. در چند ماه گذشته این دانشجویان به وزارت بهداشت فشار وارد کردند تا بتوانند به دانشگاه‌های کشور انتقالی بگیرند. در حالی که این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت نیست.

6 هزار دانشجوی خواستار بازگشت به کشور هستند

وی ادامه داد: در حال حاضر وزارت بهداشت در برابر انتقالی دادن به دانشجویان خواستار تحصیل در دانشگاه‌های داحلی مقاومت می‌کند؛ اما از سوی نمایندگان مجلس تحت فشار است.

قنبری با بیان اینکه سالانه 5 تا 6 هزار دانش‌آموز با معدل بالای 19 به علت نبود امکانات آموزشی موفق به شرکت یا قبولی در آزمون کنکور نمی‌شوند، گفت: متاسفانه برخی از افراد با ترمیم معدل‌ سال‌های 12، 13 و 14 و معادل دیپلم از کشور خارج شده و در دانشگاه‌های سطح پایین پذیرش می‌شوند.

این فعال دانشجوی بیان کرد: در حال حاضر جمعیتی حدود 6 هزار دانشجو شاغل به تحصیل در خارج، خواهان انتقال به دانشگاه‌های کشور هستند. اکثر این دانشجویان برای رشته دندانپزشکی هستند؛ زیرا باور دارند در این رشته درآمدزایی زودتر اتفاق می‌افتد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بنده به عنوان فردی از جامعه دانشجویان رشته‌ پزشکی و پیراپزشکی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مجلس شورای اسلامی تقاضا دارم به موضوع بازگشت دانشجویان خارج کشور به دانشگاه‌های داخلی ورود پیدا کنند و جلوی این بی‌عدالتی‌ها را بگیرند.

انتهای پیام/

300 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار