وقتی هدایت تحصیلی جدی گرفته نشود؛

آینده دانش‌آموزان در سیستم معیوب آموزش‌و‌پرورش چه خواهد شد؟

یکشنبه 15 تیر 1399 - 08:56
کد مطلب: 1073630
مشاور

زمانی که هدایت تحصیلی نمره‌محور پیش می‌رود، توجه به معیارهایی مانند توانایی دانش‌آموزان و علایق آنان به حاشیه رانده شده و مشخص نیست چه آینده‌ای انتظارشان را می‌کشد.

به گزاری خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، متأسفانه بیشتر مشاوران در کشور برای هدایت تحصیلی دانش‌آموزان،‌ نمرات آنها را از جمله معیارهای مهم و اساسی در نظر می‌گیرند و سپس علاقه و بازار کار را در اولویت انتخاب رشته قرار می‌دهند،‌ این در حالی است که سنجش توانایی‌های دانش‌آموزان از جمله معیارهایی است که در فرآیند هدایت تحصیلی توجه کمتری به آن می‌شود.

پدرام فیاضیان کارشناس مشاوره تحصیلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز بر ضرورت سنجش توانایی‌های دانش‌آموزان در فرآیند هدایت تحصیلی تاکید و اظهار کرد: علاقه دانش‌آموزان، آنان را به سمت انتخاب رشته صحیح هدایت می‌کند، در کنار این علاقه باید توانایی‌های دانش‌آموزان نیز غربال شود.

وی با ذکر مثالی یادآور شد: دانش‌آموزی را تصور کنید که با هدف تحصیل در رشته حقوق،‌ گروه علوم انسانی را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کند، در چنین شرایطی باید بررسی شود دانش‌آموزان دارای روحیه جنگنده و دقیق برای انجام امور حقوقی و قضاوت است یا خیر. توانایی‌ها و ویژگی‌های شخصیتی دانش‌آموزان از طریق آزمون روانشناسی شخصیت، ام‌بی‌تی‌آی و مصاحبه‌های تشخیصی مشخص خواهد شد.

توانایی دانش‌آموزان در انتخاب رشته بررسی شود

این مشاور تحصیلی با اشاره به کم‌اهمیت بودن نمرات دانش‌آموزان در انتخاب رشته آنان گفت: شناسایی علایق، بررسی‌ رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و بازار کار آنان، در کنار غربالگری شخصیتی به دانش‌آموزان کمک می‌کند انتخاب رشته بهتری داشته باشند. مشاوران در مرحله آخر باید سراغ نمرات دانش‌آموزان بروند و بر اساس آن وضعیت ریاضی و ادبیات دانش‌آموزان را بسنجند، سنجش نمرات دانش‌آموزان در هدایت تحصیلی نسبت به سایر معیارها از اهمیت کمتری برخوردار است.

وی بیان کرد: ممکن است دانش‌آموزان در یکی از دروس دچار ضعف باشند؛ اما بر اساس هدفی که برای آینده خود تعیین می‌کنند، بتوانند در درس مورد نظر خود پیشرفت کرده و نمره بهتری کسب کنند.

فیاضیان خاطرنشان کرد: اگر اختلالات یادگیری دانش‌آموزان را مد نظر قرار ندهیم، کاهش نمرات آنان را می‌توان به کم کاری خود فرد، ناهماهنگی با معلم و مشکل در روش انتقال مفاهیم آموزشی نسبت داد. دانش‌آموزان با روش مطالعه صحیح و حمایت معلمان می‌توانند نمره 10 دریک درس را به 20 تبدیل کنند.

راهبرد نامناسب آموزش و پرورش در هدایت تحصیلی

وی افزود: متاسفانه آموزش و پرورش در هدایت تحصیلی راهبرد مناسبی ندارد که به عنوان ملاک تشخیص در هدایت تحصیلی دانش‌آموزان بتواند از آن استفاده کند.

این مشاور تحصیلی با بیان اینکه ملاک و معیارهای هدایت تحصیلی آموزش و پرورش تغییر چندانی نکرده اظهار کرد: در این فرآیند بیشتر نمرات دانش‌آموزان ملاک قرار داده می‌شود. به دلیل ظرفیت مدارس نظری و استقبال بیش‌از اندازه دانش‌آموزان از رشته تجربی، در فرآیند هدایت تحصیلی برخی از رشته‌ها در نظر گرفته نمی‌شود و روی آن‌ها هاشور می‌زنند.

وی با ذکر مثالی یادآور شد: در فرم هدایت تحصیلی دانش‌آموزی که معدلش 16 شده باشد، اجازه ندارد که رشته تجربی یا تجربی را برای ادامه تحصیل انتخاب کند. البته این معیار در مناطق مختلف کشور متفاوت است و بر اساس ظرفیت مدارس و جمعیت دانش‌آموزان تعیین می‌شود. مدارس در فرم هدایت تحصیلی برای برقراری تعادل میان رشته‌های تحصیلی، شرایط خاصی را در نظر می‌گیرند.

فیضیان بیان کرد: دانش‌آموزانی را از نزدیک دیده‌ام که رشته‌های فنی را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اند؛ اما ترجیح داده‌اند در رشته‌های دانشگاهی مانند مکانیک، علوم آزمایشگاهی و داروسازی ادامه تحصیل دهند. چنین اقداماتی از جهت‌گیری‌های غلط آموزش و پرورش ناشی می‌شود.

هدایت تحصیلی صحیح منجر به پیشرفت کشور می‌شود

وی افزود: در صورتی که هدایت تحصیلی مسیر صحیحی را بگذراند، نیروهای متخصص و علاقه‌مند در مدارس و دانشگاه‌ها تربیت شده که به پیشرفت کشور کمک زیادی می‌کنند.

این مشاور تحصیلی با ذکر مثالی یادآور شد: اگر فردی رشته میکروبیولوژی را برای ادامه تحصیل انتخاب کند، علاقه او منجر می‌شود عملکرد بهتری در امور آزمایشگاهی داشته باشد. چنین اقداماتی بر نظام اقتصادی کشور نیز تاثیر مثبتی داشته و منجر به پیشرفت خواهد شد.

انتهای پیام/

31 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار